TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев на ФБ: Солидарност народе мој!

Frontline - 25.03.2020

Сите заедно и солидарно да го понесеме товарот од економските последици кои ќе бидат сериозни. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев повика на обединување на народот во овие тешки денови и солидарност.

Заев: Во буџетот ќе недостасуваат 1,3 млрд. евра, товарот да го понесеме сите

Нова ТВ - 25.03.2020

Во буџетот годинава ќе останат непокриени или ќе недостасуваат околу 1,3 милијарди евра и затоа тој товар мора да го споделиме сите, изјави денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој ги повика граѓаните на разбирање во овие вонредни услови што и ...

Заев: На буџетот му недостасуваат 1,3 милијарди евра за да преживее

24 Вести - 25.03.2020

Во буџетот годинава ќе останат непокриени или ќе недостасуваат околу 1,3 милијарди евра и затоа тој товар мора да го споделиме сите, изјави претседателот на СДСМ, кој повика ги повика граѓаните на разбирање во овие вонредни услови што и се ...

Заев: Штетите од коронавирусот доправа доаѓаат и по буџетот и по компаниите

Слободен Печат - 25.03.2020

Тој истакна дека навремено биле известени и побарано помош од ММФ, Светска банка, Европска инвестициона банка, Европска банка за обнова и развој како и приватните банки, од кои се очекуваат околу 400 милиони евра.

Заев од партиска говорница во улога на министер за финансии, државната каса нема доволно приходи

Алфа - 25.03.2020

Претседателот на СДСМ во улога на министер за финансии. Зоран Заев повторно од партиска говорница објавува податоци за кои е задолжена министерката за финансии. Па така денеска екс премиерот побрза да објави дека државната каса е соочена со намалени ...

ФРОДЕМ: Срамно е Заев да бара пари за справување со кризата од најсиромашните граѓани во Европа

МКД - 25.03.2020

Фронтот за демократска Македонија-ФРОДЕМ преку соопштение го критикува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за предлогот за економските мерки за надминување на економската криза предизвикана од коронавирусот и го обвинува дека повторно бара солидарно сите ...

Заев: Сите заедно и солидарно да го понесеме товарот од економските последици кои ќе бидат сериозни

Канал5 - 25.03.2020

Кога се радуваме и соопштуваме убави вести тоа е добро, но политичарите имаат одговорност да соопштуваат и непопуларни вести. Новинарско прашање: Објавивте пакет економски мерки, какви се според вас очекувањата, какви се проценките за економските ...

Заев бара солидарност, побогатите да платат повеќе, а сите да придонесат за надминување на кризата

OhridNews - 25.03.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ги повика граѓаните на солидарност за надминување на актуелната здравствена и економска криза. Во гостуваеето бо емисијата „Утрински брифинг“, Заев рече дека најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на ...

Заев ретерира за платите во јавниот сектор: Дадов предлози, не значи дека Владата ќе ги прифати сите

360 степени - 25.03.2020

Коментирајќи ги предлог-мерките на СДСМ за намалување на последиците врз економијата од коронавирусот кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи меѓудругото, предвидуваат административците и функционерите два месеца да земаат минимална плата, ...

Заев: Имаме драстичен пад на приходите, товар треба да понесат најбогатите

Нова ТВ - 25.03.2020

Најбогатите во државата треба да понесат најголем дел од товарот на економската криза што е последица на коронавирусот, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев во денешното гостување на „Утрински брифинг“ во „Слободна ТВ“.

(ВИДЕО) Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

А1 On - 25.03.2020

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека.

„Мора да има кратење и штедење, само заеднички можеме побрзо да ја пребродиме кризата која следува“, рече Заев

ТВ21 - 25.03.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш ги повтори економските мерки кои ќе бидат предложени до Владата, за справувањето со последиците со коронавирусот. Тој вели дека кратење на плати мора да има, и мора да има штедење, додавајќи дека само заеднички ...

Заев: Сите мора рамноправно да го понесеме товарот

Тера - 25.03.2020

„Чесно и храбро водејќи се од државниот интерес мора да кратиме од непродуктивните трошоци, да се скратат платите на администрацијата, сите рамноправно и солидарно мора да го понесеме товарот од кризата“, истакна претседателот на СДСМ Заев во ...

Заев: Остануваат непокриени околу 1,3 милијарди евра и тие мора да ги понесеме заедно сите

Frontline - 25.03.2020

Ќе надохнадиме 30% ако обезбедиме кредити во износ повеќе од 1,2 милијарди евра, а во моментот на пазарот на кредити ни се нуди не повеќе од 600 милиони евра кредити. Еве и да ги обезбедиме тие милијарда и двеста милиони евра од кредити, но за да ги ...

(Видео) Заев: Лесно им е да се прават фраери без одговорност

Независен - 25.03.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев потврди денес на прес конференција дека добил многу честитки, но не и од главната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ која го заборави тоа, но не заборави да си препише заслуги.

Заев: Бараме милијарда и двеста , најдовме само 600 милиони евра

Независен - 25.03.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервјуто за „Утрински брифинг“ реплицираше на критиките околу предложениот пакет економски мерки, порачувајќи дека ќе мора да се кратат многу трошоци во државата ако сакаме да ја надминеме оваа криза поради корона ...

Заев: Буџетот е како лист хартија, а реалните пари ги нема во буџетот (ВИДЕО)

Локално - 25.03.2020

Соопштивме сериозен пакет на мерки, ретко кој го направи тоа на Балканот. Тоа е благодарение на тоа што го кренавме БДП од- 1,8 на 3,6% и ова ја става нашата држава во положба да развива и да повлекуваме кредити.

Заев: Сите кои профитираа во минатото, најбогатите, мора да го понесат најголемиот товар од економската криза

Слободен Печат - 25.03.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска упати порака дека најбогатите во државата се оние кои најмногу треба да го понесат товарот од економската криза при справувањето со Ковид 19, во услови кога државата оперира ...

Заев до администрацијата: Нема кој да плаќа даноци, не дај боже да кратиме на болниците и аптеките

Фактор - 25.03.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, преку емисијата „Утрински брифинг“ се обрати до вработените на јавниот сектор и им порача дека неговиот предлог за кратење на платите на ниво на миниманата се прави во време на криза за да може да функционираат ...

Заев на утрински брифинг: Солидарност мој народе, побогатите да платат повеќе и да дадат најголем придонес за ...

Centar - 25.03.2020

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа ...

Заев во УБ: Сите кои профитираа во минатото, најбогатите, мора да го понесат најголемиот товар од економската криза

iPortal - 25.03.2020

Погледнете го гостувањето на претседателот на СДСМ Зоран Заев во Утрински брифинг на Слободна ...

Заев: Најбогатите во државата и сите кои профитираа, да го понесат најголемиот товар од економската криза!

Магазин - 25.03.2020

Во денешното телефонско вклучување на Слободна ТВ, претседателот на СДСМ, Зоран Заев рече дека приходите на државата паднале драстично и посочи дека се очекува почетокот на април да бидат меѓу 30-40 отсто, значи ќе фалат околу 60 отсто од приходите.

(ВИДЕО) Заев во „Утрински брифинг“: Сите кои профитираа во минатото, најбогатите, мора да го понесат најголемиот товар ...

Либертас - 25.03.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „Утрински брифинг“ на „ Слободна ТВ “ денеска упати порака дека најбогатите во државата се оние кои најмногу треба да го понесат товарот од економската криза при справувањето со Ковид 19, во услови кога државата ...

Заев: Мерките на СДСМ обезбедуваат 200 милиони евра за помош на работниците и економијата

Press24 - 25.03.2020

Чесно и храбро водејќи се од државниот интерес мора да кратиме од непродуктивните трошоци, да се скратат платите на администрацијата, сите рамноправно и солидарно мора да го понесеме товарот од кризата, истакна претседателот на СДСМ Заев во ...

Заев: Мерките на СДСМ обезбедуваат 200 милиони евра за помош на работниците и економијата, сите мора рамноправно да го ...

Centar - 25.03.2020

Чесно и храбро водејќи се од државниот интерес мора да кратиме од непродуктивните трошоци, да се скратат платите на администрацијата, сите рамноправно и солидарно мора да го понесеме товарот од кризата, истакна претседателот на СДСМ Заев во ...

Заев: Мерките на СДСМ обезбедуваат 200 милиони евра за помош на работниците и економијата, сите мора рамноправно да го ...

24Инфо - 25.03.2020

Чесно и храбро водејќи се од државниот интерес мора да кратиме од непродуктивните трошоци, да се скратат платите на администрацијата, сите рамноправно и солидарно мора да го понесеме товарот од кризата, истакна претседателот на СДСМ Заев во ...

Заев: Мерките на СДСМ обезбедуваат 200 милиони евра за помош на работниците и економијата

Вечер - 25.03.2020

Чесно и храбро водејќи се од државниот интерес мора да кратиме од непродуктивните трошоци, да се скратат платите на администрацијата, сите рамноправно и солидарно мора да го понесеме товарот од кризата, истакна претседателот на СДСМ Заев во ...

Заев: Солидарност мој народе, побогатите да платат повеќе и да дадат најголем придонес за надминување на кризата

24Инфо - 25.03.2020

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа ...

Заев: Најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на кризата

Локално - 25.03.2020

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа ...

Заев: Најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на кризата

Frontline - 25.03.2020

„Затоа најбогатите на своите плеќи најмногу треба да понесат. Очекувам и побогатите да партиципираат, барем да си ги авансираат своите давачки. Ако сите помогнеме многу поефикасно државата ќе се справи со кризата“, рече претседателот Заев.

Заев: Мерките на СДСМ обезбедуваат 200 милиони евра за помош на работниците и економијата, сите мора рамноправно да го ...

Либертас - 25.03.2020

Чесно и храбро водејќи се од државниот интерес мора да кратиме од непродуктивните трошоци, да се скратат платите на администрацијата, сите рамноправно и солидарно мора да го понесеме товарот од кризата, истакна претседателот на СДСМ Заев во ...

Заев: Политичарите мора да соопштуваат и непријатени вести, лесно им е на тие од другата страна да се прават фраери, да ...

Фокус - 25.03.2020

За економските мерки што ги предложи и кои наидоа на големи реакции во јавноста, претседателот на СДСМ Зоран Заев нагласи дека политичарите имаат одговорност, да соопшуваат и лоши вести за да граѓаните ги дочекаат „на нозе“.

Заев: Лесно им е на тие од другата страна да се прават фраери

Република - 25.03.2020

За економските мерки што ги предложи и кои наидоа на големи реакции во јавноста, претседателот на СДСМ Зоран Заев нагласи дека политичарите имаат одговорност, да соопшуваат и лоши вести за да граѓаните ги дочекаат „на нозе“.

Заев не се откажува од мерките: Товарот од кризата треба да го понесме заедно

+инфо - 25.03.2020

Мерките што ги понудивме до владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека.

(ВИДЕО) Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

Либертас - 25.03.2020

– Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека.

Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

Вечер - 25.03.2020

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека.

Заев: За побрзо санирање на последиците од кризата товарот треба да го понесeме сите заедно

МКД - 25.03.2020

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што нѐ чека.

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Макфакс - 25.03.2020

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и ...

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Н.Македонија - 25.03.2020

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и ...

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Centar - 25.03.2020

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и ...

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

MTM - 25.03.2020

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и ...

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Точка - 25.03.2020

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и ...

Заев: Сите заедно и солидарно да го понесеме товарот од економските последици кои ќе бидат сериозни

24Инфо - 25.03.2020

Одговор на новинарско прашање, Зоран Заев, претседател на СДСМ Новинарско прашање: Објавивте пакет економски мерки, какви се според вас очекувањата, какви се проценките за економските последици од оваа криза? Oдговор на претседателот Заев: Кога се ...

Заев на утрински брифинг: Солидарност мој народе, побогатите да платат повеќе и да дадат најголем придонес за ...

Бриф - 25.03.2020

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа ...

Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

Нетпрес - 25.03.2020

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека.

Заев: Мораме сите заедно да го понесеме товарот од економската криза поради коронавирусот

MakPress - 25.03.2020

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека.

ФРОДЕМ: Зоране Заев до кога преку грбот на граѓаните?

24Инфо - 25.03.2020

Соопштение на ФРОДЕМ како дел од Коалицијата ,,Никогаш северна, само Македонија,, „Претседателoт на СДССМ, Зoран Заев пак повторно побарува солидарно сите граѓани да го понесат товарот на кризата.

ФРОДЕМ: Заев мора да престане да владее преку грбот на граѓаните

Макфакс - 25.03.2020

Додека Заев беше премиер наместо што правеше задкулисни договори со опозицијата, да се потрудеше да ги врати украдените милијарди евра од криминогеното поранешно државно раководство, денес немаше да зборува дека буџетот не може да го издржи товарот ...

Заев: Скративме 7 милијарди денари непродуктивни трошоци, но треба многу повеќе

Независен - 25.03.2020

Штетите од коронавирусот доправа доаѓааt од месец април и по буџетот и по компаниите, pосочи претседателот на СДСМ Зоран Заев на гостувањето во дневникот на ТВ Сител. Тој негираше дека државата доцни со барањето на помош, бидејќи според него ...

Заев: За да бидеме поефикасни на краток рок, мораме да бидеме солидарни и товарот да го понесеме заеднички

24Инфо - 25.03.2020

Штетите од коронавирусот доправа доаѓаат од месец април и по буџетот и по компаниите. Сега е доминантна здравствената криза, потоа доаѓа економската криза, посочи претседателот на СДСМ Зоран Заев на гостувањето во дневникот на ТВ Сител.