TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов бара ДКСК да ја истражи набавката на противпожарното возило, ВМРО-ДПМНЕ го прозва Обвинителството

360 степени - 05.05.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара Јавното обвинителство да отвори предмет за набавката на противпожарното возило и сметаат дека се неискрени повиците од градоначалникот Шилегов со случајот да се занимава Антикорупциска комисија Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара од Јавното ...

Арсовски: И Заев за Рашковски се правдаше како сега Шилегов за набавката дека не е виновен, но случајот мириса на криминал

24Инфо

Арсовски: И Заев за Рашковски се правдаше како сега Шилегов за набавката дека не е виновен, но случајот мириса на криминал

Курир

И Заев за Рашковски се правдаше како сега Шилегов за набавката дека не е виновен, но случајот мириса на криминал

Република

Шилегов се правда со copy-paste стратегија како Заев и Рашковски за набавката на софтверот, вели Арсовски

MakPress

Шилегов побара од ДКСК да ја провери набавката на противпожарната скала

24 Вести

Шилегов побара од ДКСК да ја преиспита набавката на противпожарна скала

Сител

Локално Алфа Телма Канал5 +инфо Centar CivilMedia МКД

Мицковски: „Шилегов е фатен со рацете во медот“ – Шилегов: Го пријавив случајот со скалата во Антикорупциска

ТВ21 - 04.05.2021

Ова е противпожарното возило од 1,7 милиони евра кое го набави Град Скопје, а стана мошне популарно по меѓусебните допишувања на фејсбук на градоначалникот Шилегов и лидерот на ВМРО-Дпмне Мицковски.Мицковски обвинува за високата цена, т.е дека во ...

Шилегов: Набавивме противпожарна скала што ќе ја гарантира безбедноста на скопјани

Канал5

Шилегов: Опремата што ја има скалата сериозно се разликува од онаа во Загреб

Вечер Прес

„Фејсбук пресметка“ на Мицкоски и Шилегов за набавка на ДВОЈНО ПОСКАПИ противпожарни скали од Град Скопје

Lider

Мицкоски до Шилегов: Град Загреб платил двојно пониска цена за противпожарно возило со скала од Град Скопје

Press24

Шилегов: Набавивме противпожарна скала што ќе ја гарантира безбедноста на скопјани, но и на пожарникарите

Опсервер

Шилегов: Набавивме противпожарна скала што ќе ја гарантира безбедноста на скопјани, но и на пожарникарите

Слободен Печат

Независен Нова ТВ Република Press24 Нетпрес Локално Опсервер 24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ го објави договорот со унгарската фирма: Скопското противпожарно возило двојно поскапо од загрепското?

360 степени - 04.05.2021

Со 1 723 621 евра, колку што чини набавката за противпожарното возило со скала купено од Шилегов, во Загреб ќе купеле две такви возила, велат од ВМРО-ДПМНЕ и бараат да интервенираат ДКСК и Обвинителството, додека од град Скопје тврдат дека разликата ...

Нелоски: Шилегов платил над 1,7 милиони евра за противпожарно возило со скала, а Загреб за истото возило го купил за двојно пониска цена

+инфо

Нелоски: Шилегов платил над 1.7 милиони евра за противпожарно возило со скала, додека за истото возило во Загреб е набавено за двојно пониска цена

Курир

Нелоски: Шилегов е фатен со рацете во медот

Канал5

Нелоски: Шилегов платил над 1.7 милиони евра за противпожарно возило со скала, додека за истото возило во Загреб е набавено за двојно пониска цена

Акцент

Нелоски: Шилегов платил над 1,7 милиони евра за противпожарно возило со скала, а Загреб истото возило го набавил за двојно пониска цена

Нетпрес

Нелоски: ЈО да истражи каде завршиле скоро еден милион евра разлика во цена за за противпожарно возило со скала

24Инфо

Press24 MTM Lider MakPress Фокус

Симоновски: Купувањето на противпожарната скала е неопходно, набавена е по направена анализа

Канал5 - 04.05.2021

Купувањето на противпожарната скала за Град Скопје е повеќе од неопходно. Купена е по наша препорака и врз основа на направена анализа, изјави денеска командатот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски.

Симоновски: Купувањето на противпожарната скала е неопходно, набавена е по направена анализа

Слободен Печат

Симоновски: Противпожарната скала е поскапа затоа што има дополнителна опрема

Фокус

Симоновски: Купувањето на противпожарната скала е неопходно

Независен

Симоновски вели дека противпожарната скала за Град Скопје е повеќе од неопходна

МКД

Симоновски: За хероите на градот неопходна ваква современа опрема

24Инфо

Симоновски: Купувањето на противпожарната скала е неопходно, набавена е по направена анализа

24Инфо

Press24 Frontline Н.Македонија Точка MTM Centar Скопско Ехо Локално

Мицкоски повторно му врати на Шилегов: Или книга не сте фатиле или рацете ви се во медот- држете се до адвокатурата, ќе ...

Press24 - 04.05.2021

„Навистина, не ја разбирам потребата на градоначалникот да ми се обраќа во второ лице еднина, лично не се сеќавам дека сме толку блиски, иако прилично добро му го знаеме неработењето и таа заразна мрзливост на скопските градоначалници да не се ...

МИЦКОСКИ СО ОДГОВОР: Шилегов, држи се до адвокатурата, ќе ти треба од ноември! Инаку, чудна оваа дополнителна опрема, вреди токму колку делот од зетот…!

Денешен

Мицкоски со одговор до Шилегов: Не би ти пишал преодна оценка, држи се до занаетот, ќе ти треба адвокатурата од ноември па натаму

Курир

Мицкоски до Шилегов: Ќе видите како се справувам со криминалци, не грижете се ако “рацете не ви се во медот”

Expres

Мицкоски: Шилегов, не би ви пишал преодна оценка, држете се до адвокатурата, ќе ви треба од ноември

Република

Мицкоски со одговор до Шилегов: Не би ти пишал преодна оценка, држи се до занаетот, ќе ти треба адвокатурата од ноември па натаму

24Инфо

Мицкоски: Чудно како дополнителната опрема вреди колку што е делот за фирмата на зетот на најблискиот соработник на Шилегов

MakPress

Шилегов до Мицкоски: За загребската скала кажуваш цена без ддв, а за скопската со ддв, така ти изгледа поспектакуларно

Press24 - 04.05.2021

Фејсбук препирањата помеѓу градоначалникот на Скопје и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ продолжија, по статусот на Христијан Мицкоски следеше реакција од Петре Шилегов. „Ех, Христијане, Христијане … Да бидам искрен, воопшто не сум изненаден од продолжетокот на ...

Преписката меѓу Шилегов и Мицкоски продолжува: „Не се љути на тие што те наместиле да се излеташ денес“

Локално

ШИЛЕГОВ ПОВТОРНО ДО МИЦКОСКИ: Еве го списокот на дополнителната опрема за скопското, што ја нема кај загрепското возило! Твоите те наместиле!?

Денешен

Продолжува преписката помеѓу Мицкоски и Шилегов: „За загребската скала кажуваш цена без ДДВ, а за скопската со ДДВ, така ти изгледа поспектакуларно?“

Точка

Шилегов и Мицкоски во целодневна Фејсбук кавга за противпожарното возило

+инфо

Шилегов: Цената на противпожарната скала е 1,7 милиони евра со ДДВ и има подобра опрема од таа во Загреб

MakPress