TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

В ПОНЕДЕЛНИК И ЈАЈЦАТА ОДАТ ПОД МРАЗ? На листата за замрзнување на цените и шеќерот и оризот

+инфо - 18.03.2023

В понеделник Владата ќе одлучи дали ќе ги замрзнат цените на јајцата, шеќерот и на оризот. Анализите за овие производи се готови и в понеделник ќе се разгледуваат на владина седница. Владата веќе ја замрзна цената на лебот на 33 денари, а потоа ги ...

Телма дознава: Од понеделник замрзната цена и на јајцата

Телма

НОВА ТУРА СМРЗНУВАЊЕ: По макароните и урдата, Ковачевски и Бектеши пред Велигден ќе може да пазарат и јајца со смрзната цена

Денешен

Телма: Од понеделник замрзната цена и на јајцата

Либертас

Казни за маркетите кои не ги намалија прехранбените производи

Алсат-М - 18.03.2023

Граѓаните ги поздравуваат намалените цени на основните прехранбени производи на рафтовите, но сметаат дека со одлуките на властите треба да бидат опфатени повеќе продукти. Најпосочувани се месото, овошјето и зеленчукот.

Се прават анализи за евентуално проширување на листата за замрзнување на цените

Република

Од утре инспекторите ќе вршат контроли врз трговците за тоа дали ги почитуваат мерките за поевтини прехранбени производи

Република

Четири маркети не ја почитувале владинни одлуки за замрзнување на цените, констатира ДПИ

24Инфо

ДПИ: Четири маркети не ја почитувале владинни одлуки за замрзнување на цените

Локално

Четири маркети не ги почитувале владините одлуки за замрзнување на цените, констатира ДПИ

Бриф

Четири маркети не ја почитувале владинни одлуки за замрзнување на цените, констатира ДПИ

Либертас

Кајгана ТВ21 Опсервер Канал5 Zoom Нетпрес MakPress Бизнис Вести

Четири маркети не ги намалиле цените и се казнети, соопшти Пазарниот инспекторат

МКД - 18.03.2023

Од изршени над 250 надзори, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) утврди дека четири субјекти не ги почитувале последните одлуки на Владата за замрзнување на цените на одредени прехранбени производи.

18 илјади евра казна за маркетите кои не ги почитувале замрзнатите цени

А1 On

Во Охрид се продавал бел леб поскап од 33 денари, не се почитувала и замрзнатата цена на тестенини и млечни производи

Фокус

Продавале леб, макарони и млеко без да ги почитуваат замрзнатите цени: Казни за четири маркети

ММС

Инспекторите казниле четири маркети, продавале по цени повисоки од замрзнатите

Н.Македонија

Четири маркети не ги почитувале владините одлуки за замрзнување на цените

еМагазин

Четири маркети не ги почитувале владините одлуки за замрзнување на цените, си добија казни

4NEWS

Слободен Печат 360 степени OhridNews Република Press24 Lider +инфо ТВ21

Проверете дали се намалени цените на тестенините и млекото

Република - 17.03.2023

Министерот за економија Крешник Бектеши е сигурен дека од денеска цените на тестенините и млечните производи во малопродажбата ќе бидат намалени согласно владината одлука, за 15 и 10 отсто.

Ковачевски, Бектеши и директорот на пазарна инспекција на терен да проверат дали се намалени цените

Република

Замрзнати цени на дел од прехранбените производи, во април се најавуваат нови мерки

Бизнис Вести - 17.03.2023

Институците денеска треба да ги заокружат анализите дали листата на прехранбени производи со замрзната цена ќе се прошири и со шеќерот, јајцата и оризот, а одлуките за тоа ќе се донесат на почетокот на следната недела.

Одлуките на Владата се почитуваат, по лебот во сила замрзнати цени и за тестенините и за дел од млечните призводи, во април нови мерки

Frontline

Замрзнати цени на дел од прехранбените производи, во април се најавуваат нови мерки

Сител

ЗА ЖИВОТ СО СМРЗНАТИ ЦЕНИ: Ковачевски и Бектеши сега го усреќуваат народот со 10 – 15 отсто пониски откако цените скокнаа до небо

Денешен

Замрзнати цени на дел од прехранбените производи, во април се најавуваат нови мерки

24 Вести

Замрзнати цени на дел од прехранбените производи

Lider

Замрзнати цени на дел од прехранбените производи, во април се најавуваат нови мерки

Агротим

Zoom MakPress