TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Фактор - 23.09.2021

ЕУ и САД знаат до која граница ќе го трпиме насилството на Курти, вели п ретседателот на Србија Александар Вучиќ. Тој изјави денес дека е загрижен околу информацијата дека тројца Срби биле претепани од припадници на специјалните сили на косовската ...

Полицијата на Косово демантира дека нејзини припадници претепале тројца Срби

МКД - 23.09.2021

Полицијата на Косово демантираше денес дека нејзини припадници во близина на преминот Брњак претепале тројца Срби. Косовската полиција во соопштението истакнува дека таа информација не е точна и дека има за цел „да ја дезинформира јавноста, да ја ...

Ситуацијата на Косово е потензична отколку во претходните денови, српската војска во готовност (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.09.2021

Граѓаните незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, каје административните премини Јариње и Брњак. Таму сè уште се распоредени специјалните сили на косовската полиција РОСУ.

Вучиќ: ЕУ и САД знаат до која граница ќе го трпиме насилството на Курти

МКД - 23.09.2021

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денес дека е загрижен околу информацијата дека тројца Срби биле претепани од припадници на специјалните сили на косовската полиција во близина на административниот премин Брњак.

Претепани тројца Срби на Косово?

Фактор - 23.09.2021

Се појавија информации дека полицијата претепала тројца Срби на Косово. Косовската полиција денеска негираше дека нејзините припадници претепале тројца Срби во близина на преминот Брњак. „По официјалните проверки, таквите информации се покажаа како ...

Косовската полиција негира дека нејзините припадници претепале тројца Срби

Слободен Печат - 23.09.2021

Косовската полиција денеска негираше дека нејзините припадници претепале тројца Срби во близина на преминот Брњак. Косовската полиција во соопштението наведува дека информацијата е неточна и има за цел „да ја дезинформира јавноста, да ја прикаже ...

Косовската полиција негира дека нејзините припадници претепале тројца Срби

Press24 - 23.09.2021

Косовската полиција денеска негираше дека нејзините припадници претепале тројца Срби во близина на преминот Брњак. Косовската полиција во соопштението наведува дека информацијата е неточна и има за цел „да ја дезинформира јавноста, да ја прикаже ...

Ситуацијата на Косово е потензична отколку во претходните денови, српската војска во готовност

Република - 23.09.2021

Граѓаните незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, каде административните премини Јариње и Брњак. Таму сè уште се распоредени специјалните сили на косовската полиција РОСУ.

Војската на Србија ставена во прв степен на подготвеност, министерот за одбрана ги посетува гарнизоните на границата со ...

Во Центар - 23.09.2021

Српскиот министерот за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, беа во посета на гарнизонот во Рашка, кој е првата линија на делување во случај на немири на Косово.

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

Фактор - 23.09.2021

Србите останаа на барикадите на границата со Косово. Тие се распоредени кај премините Јариње и Брњак, каде се и силите на Специјалната единица РОСУ. На административните премини Брњак, Јариње и Мердаре ситуацијата е мирна, но напната.

Срби останаа на барикадите на границата со Косово

Независен - 23.09.2021

Граѓани на Србија, незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, кај премините Јариње и Брњак. Таму се распоредени силите на Специјалната единица РОСУ.

Реакции на Рама и Мета: Да се намалат тензиите, да продолжи дијалогот

ТВ21 - 22.09.2021

Во врска со ситуацијата во Јариње и Брњак по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да воспостави реципроцитет за регистарските таблички со Србија, преку Фејсбук статус реагираше албанскиот претседател Илир Мета.