TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

92-годишниот Зендел ќе доаѓа во Бигорскиот манастир додека е жив

Дневник - 27.04.2015

На свечениот чин вчера во познатиот македонски манастир „Свети Јован Бигорски“ се изврши осветувањето на конаците Источен и Горни палат кои изгореа во катастрофалниот пожар, кој пред повеќе од пет години го погоди ова светилиште.

Осветени обновените конаци на Бигорскиот манастир (Видео)

Телма - 26.04.2015

Се врати стариот сјај на Бигорскиот манастир. Конаците кои беа изгорени во големиот пожар целосно се изградија, а денеска беа осветени од Архиепископот Стефан, на 20 годишнината од возобновувањето на монашкото братсво во овој храм.

Се осветија возобновените конаци во Бигорски (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Н.Македонија - 26.04.2015

На свечениот чин на осветување на конаците Источен и Горни Палат во Бигорскиот манастир присуствувале околу четири илјади верници. После завршувањето на литургијата, архиепископот г.г. Стефан на Македонската православна црква-ОА, владиците Агатангел ...

Oсветени конаците во „Св. Јован Бигорски“

МРТ - 26.04.2015

Со голема свеченост во присуство на голем број верници беше осветен обновениот Горни Палат во манастирот „Свети Јован Бигорски“. Присуствуваа претседателот Иванов, претседателот на собранието Вељаноски, како и министерката за култура Канческа – ...

Свечено беа осветени конаците во манастирот „Св. Јован Бигорски“

+инфо - 26.04.2015

Новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат во манастирот „Свети Јован Бигорски“, кој настрада пред неполни шест годни во големиот пожар, денеска беа осветени. На површина од 7.600 метри квадранти, колку што зафаќаат ...

Возобновено најголемото духовно светилиште во земјата „Свети Јован Бигорски“ (фото)

Република - 26.04.2015

Бигорското светилиште на свети Јован Крстител, кое се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар, го доживува својот најголем процут од своето речиси илјадагодишно постоење. Денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат

Сител - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета ...

Осветување на конаците во Бигорски манастир

Lider - 26.04.2015

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска во 11 часот ќе го посети манастирот „Св. Јован Бигорски„ каде ќе присуствува на свечениот чин на осветувањето на конаците Горни и Источен ...

Пет години по големиот пожар: Осветени конаците во „Св. Јован Бигорски“

еМагазин - 26.04.2015

Во манастирот „Свети Јован Бигорски“ денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. После неполни шест годни од големиот пожар во 2009 година, Бигорското светилиште на свети Јован Крстител најпосле го ...

ФОТО: Иванов на осветувањето на конаците во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Курир - 26.04.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, со својата сопруга Маја Иванова и синот Иван, денеска присуствуваа на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“. По повод осветувањето на манастирските конаци, на претседателот ...

Осветување на конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Локално - 26.04.2015

Денеска ќе бидат осветени конаците на Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски, кои беа уништени па изградени по последниот пожар. Бигорското светилиште на свети Јован Крстител, кое се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар, го ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат

Република - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета ...

Претседателот Иванов на осветување на конаците во Св. Јован Бигорски

Нова ТВ - 26.04.2015

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска присуствуваше на свечениот чин на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во манастирот Св. Јован Бигорски, а на церемонијата беше присутен и претседателот на Македонија, Ѓорге ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ осветени конаците Горни и Источен Палат

Lider - 26.04.2015

Во манстирот „Свети Јован Бигорски“ денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. На свечениот чин на осветување на конаците присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот ...

Осветување на конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Тера - 26.04.2015

Денеска ќе бидат осветени конаците на Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски, кои беа уништени па изградени по последниот пожар. Бигорското светилиште на свети Јован Крстител, кое се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар, го ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат

Канал5 - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Oсветени конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Телеграф - 26.04.2015

Голем број граѓани и претставници на државниот врв присуствуваа на осветувањето на обновениот дел од манастирот кој настрада во пожарот Во манстирот „Свети Јован Бигорски“ денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот ...

Осветување на конаците во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Телеграф - 26.04.2015

На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат.

Осветени обновените конаци во Бигорски

Сител - 26.04.2015

Во манастирот „Свети Јован Бигорски“ денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. На свечениот чин на осветување на конаците присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ...

Ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Курир - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски" осветени конаците Горни и Источен Палат

Вечер Прес - 26.04.2015

На свечениот чин на осветување на конаците присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат

А1 On - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ осветени конаците Горни и Источен Палат

А1 On - 26.04.2015

Во манстирот „Свети Јован Бигорски“ денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. На свечениот чин на осветување на конаците присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот ...

Ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Нетпрес - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета ...

Ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Денешен - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ осветени конаците Горни и Источен Палат

Локално - 26.04.2015

Во манстирот „Свети Јован Бигорски“ денеска беше осветен новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. После неполни шест годни од големиот пожар во 2009 година, Бигорското светилиште на свети Јован Крстител најпосле го ...

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе се осветат конаците Горни и Источен Палат

Press24 - 26.04.2015

Во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска ќе бидат осветени конаците Горни и Источен Палат. На свечениот чин на осветувањето на конаците ќе присуствува и министерката за култура Елизабета ...

Во „Св. Јован Бигорски“ осветени конаците Горни и Источен палат

Порта 3 - 27.04.2015

Во манастирот „Свети Јован Бигорски“ осветени се новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. На свечениот чин на осветување на конаците присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на ...