TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали интензивирањето на економската соработка ќе го крене бугарското вето?

Канал5 - 26.01.2022

Дали оптимизмот од првите чекори на владите во Скопје и Софија фокусирани првенствено на економијата, ќе ги надминат и најтешките политички прашања,за бугарија годинава да го крене ветото.

Ковачевски – Петков: Поставивме основи за идна соработка и брз напредок на меѓусебните односи, добрососедството ќе биде на пиедестал

CivilMedia

По средбата во Софија: Ќе го тргне ли Бугарија ветото за Северна Македонија?

Deutsche Welle

Добрососедството и соработката меѓу двете земји на пиедестал

Слободен Печат

Ќе има ли напредок во македонско - бугарските односи?

24 Вести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ковачевски се сретна со Петков, Радев, Борисов, потпишани се повеќе меморандуми

Фактор

Оптимистички тонови и од македонскиот и од бугарскиот премиер по заедничката седница на двете влади

Телма

Локално Бизнис Вести 24 Вести Вечер Прес Глас на Америка Сакам да кажам Deutsche Welle Р.С.Европа

Стево Пендаровски в петок ќе се сретне со Македонци од Бугарија

Алсат-М - 26.01.2022

Јавноста во Бугарија ја анализираат посетата на владината делегација од Македонија во Софија. Оценуваат дека е отворена вратата за влез на Бугарите во Уставот, но останува прашањето кога би се случило тоа.

„Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ“, рече Ковачевски

ТВ21

Внесување на Бугарите во Уставот: Еве што вели Ковачевски

Алсат-М

Ковачевски: Граѓаните во државата, коишто се самоопределуваат можат да побараат да бидат дел од Уставот

Локално

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Press24

Ковачевски: Бугарите во Македонија можат да побараат да бидат дел од Уставот

Zoom

Ковачевски за вметнувањето на Бугарите во Уставот: Ако граѓаните побараат, ќе се отворат и тие прашања

360 степени

МКД 24Инфо Нетпрес 4NEWS Сител Фокус ТВ21

Петков в петок ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Бриф - 26.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков в петок ќе реферира пред пратениците во Собранието на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје минатата недела, како и од средба на владите на двете земји што се одржа вчера во Софија.

Петков ќе реферира за резултатите од средбите со македонскиот државен врв

Н.Македонија

Петков ќе реферира пред Собранието за резултатите од средбите со Ковачевски

Локално

Петков в петок ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

ТВ21

Петков в петок ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Канал5

Петков в петок ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Слободен Печат

Петков в петок пред бугарското Собрание ќе реферира за исходите од двете средби со Ковачевски

360 степени

Нова ТВ Frontline Вечер Прес Zoom CivilMedia MakPress

ВИДЕО | Пановски: И во Бугарија и во Македонија има инсталации кои се ќе направат да не влеземе во ЕУ

Слободен Печат - 26.01.2022

Со интензивирањето на контактите меѓу Бугарија и Македонија, со новите лидерите на владите, се отвора простор за занирање на нарушените односи меѓу двете земји. Тој вели дека ако 1992 година сме донеле декларација во Парламентот дека сме насочени ...

Ковачевски и Петков најавија нов конструктивен тон во историската комисија и почести средби

Канал5

Ковачевски- Петков во Софија: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Канал5

ВИДЕО | Дамческа: Оптимизам постои и кај македонската и кај бугарската страна за решавање на отворените прашања

Слободен Печат

Почна меѓувладиното заседание, Петков и Ковачевски очекуваат напредок

Слободен Печат

Петков: Најдобра е онаа политика заснована на вистината за двата народи

Локално

Ковачевски: Меѓувладината седница е успех, ќе и покажеме на Европа дека на Балканот може да се соработува

Сител

Фокус Frontline Независен Опсервер Press24 Бриф Канал5 +инфо

И да има само една претставка од бугарин од Македонија, тој има право на заштита пред законот, одговори Ковачевски дали ...

Сакам да кажам - 25.01.2022

Од Софија за САКАМДАКАЖАМ.МК: Соња Делевска Премиерот Димитар Ковачевски, прашан на брифинг во Софија кои конкретно права на припадниците на бугарското малцинство се прекршени во Македонија кога има само две претставки од работни односи, а ниедна по ...

Ковачевски по средбите со Петков: Брзањето може да значи и избрзување

МКД

Ковачевски: Уставот ќе го отвори патот кон ЕУ

Алсат-М

Прашањата од „4+1“ ќе одат во еден пакет, но секое од нив има своја динамика на решавање, вели Ковачевски

еМагазин

Ковачевски: Брзањето може да значи и избрзување со Софија

Независен

Бугарите ќе станат државотворен народ: Ковачевски најави уставни измени

Курир

Ковачевски: Решението треба да биде базирано на европските вредности

Вечер Прес

Опсервер Република 360 степени Lider Нетпрес Република MakPress

Францускиот министер за надворешни работи: Досегашниот тек на настаните меѓу Бугарија и С Македонија изгледа добро

360 степени - 25.01.2022

Се надевам дека започнатата иницијатива ќе најде конкретен израз за да можеме да свикаме меѓувладина конференција под наше претседателство или, најдоцна, под чешкото претседателство, изјави Жан-Ив Ле Дријан на Комисијата за надворешни работи на ...

Работите меѓу Бугарија и Македонија тргнаа кон добро, изјави францускиот шеф на дипломатијата

Независен

Францускиот министер за надворешни работи: Досегашниот тек на настаните меѓу Бугарија и С Македонија изгледа добро

Zoom

Францускиот министер за надворешни работи: Досегашниот тек на настаните меѓу Бугарија и С Македонија изгледа добро

24Инфо

Франција: Работите меѓу Бугарија и С. Македонија почнуваат малку по малку да се средуваат

Локално

Ковачевски: На Европа ќе и се покаже дека Балканот може да биде пример за добра соработка

Алсат-М - 25.01.2022

Нов ентузијазам за изнаоѓање решенија во Мешовитата историска комисија, најавија двајцата премиери Димитар Ковачевски и Кирил Петков, по заедничката меѓувладина седница во Софија. Петков истакна дека ко-претседавачите Драги Ѓеоргиев и Ангел Димитров ...

Ковачевски: Прва меѓувладина конференција со ЕУ во догледен период

Фактор

ВИДЕО | Меѓувладина седница на Северна Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Интензивна агенда: Премиерот Ковачевски на средби со Петков, Радев и Минчев

Слободен Печат

Почна меѓувладината седница, премиерите најавија конструктивна атмосфера

CivilMedia

Премиерот Ковачевски на средби со Петков, Радев и Минчев

Локално

Денеска продолжува меѓувладината седница помеѓу Македонија и Бугарија

Lider

Независен 360 степени Скопје1 Фокус CivilMedia OhridNews Слободен Печат Скопје1

Ковачевски награди пожарникар од Бугарија кој летоска гаснеше пожари во Македонија

ТВ21 - 25.01.2022

На годишната церемонија “Достојни Бугари” премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски му врачи наградата на пожарникар кој летоска гаснеше пожари на истокот од Македонија. На церемонијата беа заедно со премиерот на Бугарија Кирил Петков.

„Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија“, рече Ковачевски

ТВ21

Ковачевски: Директната авионска линија Скопје-Софија треба да биде пуштена до 1 март

Локално

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

4NEWS

Ковачевски награди пожарникар од Бугарија кој летоска гаснеше пожари во Македонија

4NEWS

Директната авионска линија Скопје-Софија треба да биде пуштена до 1. март

Скопје инфо

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Сител - 25.01.2022

За политичките прашања премиерите на Северна Македонија и Бугарија зборувале и на средбата во Скопје и денеска на состаноците во Софија, каде се одржа меѓувладината седница на двете држави.

Ковачевски – Петков: Имавме успешен работен ден, очекуваме реални резултати за многу кратко време

Нова ТВ

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот

MakPress

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Бриф

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Frontline

Петков: Не се плашиме од кризи, веруваме дека можеме да ги решиме

Press24

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Скопје инфо

Zoom Денешен Вечер Прес еМагазин Lider

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и ...

ТВ21 - 25.01.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на покана на премиерот на Бугарија Кирил Петков, на маргините на заедничката седница на двете влади, присуствуваше на манифестацијата на доделување на наградата „Достојни ...

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и Бугарија

4NEWS

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1 On

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и Бугарија

Frontline

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и Бугарија

Нова ТВ

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Македонија и Бугарија

24Инфо

Ковачевски: Никогаш нема да го заборавиме сочувството и помошта која ни ја пружи Бугарија

Press24

Слободен Печат Скопје инфо Сител Бриф Макфакс Frontline MakPress Н.Македонија

Ковачевски - Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Сител - 25.01.2022

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата на крајот од заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија го изразија задоволството од остварениот успех со формализирањето на петте работни групи во повеќе ...

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Бриф

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

24Инфо

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

4NEWS

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Макфакс

Имаме конкретни проекти и идеи што треба да се развиваат

Н.Македонија

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Кумановски м.

MTM А1 On Канал5 Точка Centar Мета Тера

Ковачевски – Петков: Брзо може да се постигне она што е пропуштено

Сител - 25.01.2022

Добрососедството ќе биде на пиедестал и ќе се посветиме на работи кои беа заборавени последните години. Меморандумите што денеска беа потпишани имаат еден краен резултат, а тоа е економски развој на целиот регион, порачаа премиерите на Северна ...

Ковачевски – Петков: Ќе се посветиме на работи кои беа заборавени последните години, брзо може да се постигне она што е пропуштено

Слободен Печат

Ковачевски – Петков: Ќе се псоветиме на работи кои беа заборавени последните години, брзо може да се постигне она што е пропуштено

Бизнис Вести

(ФОТО и ВИДЕО) Ковачевски-Петков: Добрососедството ќе биде на пиедестал, ќе се посветиме на работи кои беа заборавени последните години

Frontline

Ковачевски – Петков: Ќе се псоветиме на работи кои беа заборавени последните години, брзо може да се постигне она што е пропуштено

MakPress

Ковачевски – Петков: Ќе се посветиме на работи кои беа заборавени последните години

Press24

Ковачевски и Петков најавија забрзана работа на историската комисија

Фокус

Бриф Вечер Прес CivilMedia Канал5 CivilMedia Во Центар

„Историската комисија ќе има најмалку три средби во следните четири месеци“, рече Петков

ТВ21 - 25.01.2022

Се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија, беше речено на заедничката прес конференција меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков. „Сакам да забележам дека историската комисија ќе има во следните четири ...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

4NEWS

Петков: Историската комисија ќе има барем три средби во следните месеци

Zoom

Петков: Историската комисија ќе има најмалку три средби во следните четири месеци

Нетпрес

Ковачевски - Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Сител - 25.01.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека динамиката со која се реализира ...

Тет-а-тет средба на Ковачевски и Петков

ТВ21

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

4NEWS

Ковачевски – Петков: Поставивме основи за идна соработка и брз напредок на меѓусебните односи

CivilMedia

ФОТО+ВИДЕО | Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Слободен Печат

(ВИДЕО) Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Frontline

Ковачевски - Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Канал5

Кумановски м. Република А1 On Локално Алсат-М Zoom Фокус Бриф

Ковачевски: Јас и Кирил имаме одговорност, но и силна желба да успееме во оваа наша амбиција

Локално - 25.01.2022

Денеска имавме успешна и плодна седница на двете Влади. Ги формиравме петте работни групи и започнуваме со реализација на проекти од интерес на граѓаните на двете земји. Ваквата соработка ќе значи зближување на двете држави и конкретни придобивки за ...

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

Бизнис Вести

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам за шест месеци конкретни резултати

Сител

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

ТВ21

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

Бриф

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

4NEWS

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

MakPress

24 Вести Вечер Прес Lider Република Во Центар

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо ...

4NEWS - 25.01.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги пречека премиерот Кирил Петков и министрите во Владата на ...

ВИДЕО: Ковачевски и Петков со нови пораки, имаат став и за национализмот и говорот на омраза

Скопје1

Ковачевски и Петков на заедничката седница на владите во Софија: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Бриф

Петков-Ковачевски: Најважно во политиката е да работиме за доброто на двата народи (ВИДЕО и ФОТО)

Frontline

Ковачевски-Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

24Инфо

Ковачевски и Петков: Да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

24 Вести

Ковачевски и Петков: Да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Кумановски м.

Сител А1 On Макфакс Република Фактор ММС Н.Македонија Press24

Заедничка владина седница на Северна Македонија и Бугарија во Софија

Бизнис Вести - 25.01.2022

Владите на Северна Македонија и Бугарија предводени од премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков денеска во резиденцијата „Бојана” во Софија ќе одржат заедничка седница на која, меѓу другото, е предвидено и потпишување на неколку билатерални ...

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

Нетпрес

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

Опсервер

Бугарско-македонска владина седница: Најава за резултати од новиот пристап

МКД

За две недели, две средби на новите премиери – што ќе се договара во Софија?!

Вечер Прес

Заедничка владина седница на Северна Македонија и Бугарија во Софија

Независен

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

Сител

+инфо Press24 24 Вести Канал5 Бриф Денешен MakPress