TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

13-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“

Макфакс - 10.08.2022

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13-то издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ ...

Проекции на 100 анимирани филмови, работилници и промоции на книги на „Флипбук Филм Фестивал“

Радио МОФ - 10.08.2022

Со проекција на повеќе од сто кратки авторски анимирани филмови утре (11 август) во Младинскиот културен центар Скопје започнува годинешното издание на „Флипбук Филм Фестивал“. Првата вечер, како што се вели во најавата, е резервирана за селекција ...

„Флипбук Филм Фестивал“ – ќе бидат прикажани повеќе од сто кратки авторски анимирани филмови

Макфакс - 10.08.2022

На годинешното издание на Флипбук Филм Фестивал од 11-ти до 14-ти август ќе бидат прикажани повеќе од сто кратки авторски анимирани филмови. Првата вечер традиционално е резервирана за селекција на филмови од најголемите фестивали за анимиран филм, ...

Македокс најави 70 гости од странство и македонска премиера на „Вознемирена земја“ на Кумјана Новакова

Сакам да кажам - 10.08.2022

„Лупење идеи“ ќе биде мотото на 13. издание на фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што ќе се одржува од 18 до 25 август на четири локации низ Скопје (Куршумли ан, платото на Музејот на Македонија, МКЦ и Европска куќа Скопје).

Фестивалот „МакеДокс“ од 18 до 25 август во Скопје

Опсервер - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13-то по ред издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фокусот на годинешното издание е ставен на развојот на идеите.

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

Опсервер - 10.08.2022

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ќе биде објавена на денешната прес-конференција, што ќе се одржи на платото пред Младинскиот ...

Доделени наградите на првото издание на „Преку езерото“

Н.Македонија - 09.08.2022

Со проекции на три краткометражни филмови од натпреварувачката програма и на француската комедија „Суперхерои“, во отворениот амфитеатар во Стар Дојран, и официјално се затвори првото издание на меѓународниот филмски фестивал на медитерански и ...

„Божјата рака“ на Сорентино го отвора 43. „Браќа Манаки“, Фестивалот стартува на 19 август

Вечер Прес - 08.08.2022

Иако претходно беше најавено дека фестивалот „Браќа Манаки“ годинава ќе започне на 20 месецов, тој е поместен ден претходно и ќе трае до 26 август. „Фестивалот го поместуваме за ден порано од логистички причини затоа што се поклопуваме со ...

„Раката на господ“ на 19 август го отвора 43. ИФФК „Браќа Манаки“

Тера - 08.08.2022

Од 19 до 26 август во Битола ќе се одржи годинешното 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „ Браќа Манаки “, на кој ќе бидат прикажани филмови од долгометражна, краткометражна, документарна и студентска програма.

Фестивалот „Браќа Манаки“ од 19 до 26 август, ќе се отвори со филмот „Раката на Бога“

Frontline - 08.08.2022

Од 19 до 26 август во Битола ќе се одржи годинешното 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој ќе бидат прикажани филмови од долгометражна, краткометражна, документарна и студентска програма.

Со филмот „Раката на господ“ на Паоло Сорентино ќе се отвори фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола

Скопје1 - 09.08.2022

Од 19 до 26 август во Битола ќе се одржи годинешното 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој ќе бидат прикажани филмови од долгометражна, краткометражна, документарна и студентска програма.

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

Независен - 10.08.2022

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ќе биде објавена на денешната прес-конференција, што ќе се одржи на платото пред Младинскиот ...

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

24 Вести - 10.08.2022

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ќе биде објавена на денешната прес-конференција, што ќе се одржи на платото пред Младинскиот ...

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

MakPress - 10.08.2022

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ќе биде објавена на денешната прес-конференција, што ќе се одржи на платото пред Младинскиот ...

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

Вистина.мк - 10.08.2022

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ќе биде објавена на денешната прес-конференција, што ќе се одржи на платото пред Младинскиот ...

Фестивалот „МакеДокс“ од 18 до 25 август во Скопје

MakPress - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13-то по ред издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фокусот на годинешното издание е ставен на развојот на идеите.

„Лупење идеи“ – фестивалот „МакеДокс“ од 18 до 25 август во Скопје

Независен - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13-то по ред издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фокусот на годинешното издание е ставен на развојот на идеите.

Фестивалот „МакеДокс“ од 18 до 25 август во Скопје

Скопје инфо - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13-то по ред издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фокусот на годинешното издание е ставен на развојот на идеите.

„Лупење идеи“ – 13. Издание на Фестивалот „МакеДокс“ од 18 до 25 август во Скопје

МКД - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13-то по ред издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, а фокусот на годинешното издание е ставен на развојот на идеите.

Годинава на „Македокс“ ќе има 70 гости од странство, Фестивалот се отвора со документарниот филм „Сè што дише“

Република - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фестивалот ќе се одржи на четири локации во Скопје, и тоа во Куршумли ан, пред платото на Музејот на Македонија, ...

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Кајгана - 10.08.2022

Под мотото „Лупење идеи“, годинава од 18 до 25 август ќе се одржи 13-тото по ред издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс. Фокусот на годинешното издание е ставен на развојот на идеите.

„Флипбук Филм Фестивал“ – ќе бидат прикажани повеќе од сто кратки авторски анимирани филмови

А1 On - 10.08.2022

На годинешното издание на Флипбук Филм Фестивал од 11-ти до 14-ти август ќе бидат прикажани повеќе од сто кратки авторски анимирани филмови. Првата вечер традиционално е резервирана за селекција на филмови од најголемите фестивали за анимиран филм, ...

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август.

Во Центар - 10.08.2022

– Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ќе биде објавена на денешната прес-конференција, што ќе се одржи на платото пред ...

13-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

А1 On - 10.08.2022

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13-то издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ ...

„Лупење идеи“: 70 документарни филмови на „Македокс“ #13

Окно - 10.08.2022

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13-то издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ ...

Започнува фестивалот на анимиран филм „Флипбук филм фестивал“

Окно - 10.08.2022

Со проекција на повеќе од сто кратки авторски анимирани филмови утре (11 август) во Младинскиот културен центар Скопје започнува годинешното издание на „Флипбук Филм Фестивал“. Првата вечер, како што се вели во најавата, е резервирана за селекција ...