TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да се биде или не: Македонија против Чиле ќе брка пласман во втора фаза!

СуперСпорт - 18.01.2021

Македонската ракометна репрезентација запиша два порази на стартот на Светското првенство во Египет, и тоа убедливи од Шведска и домаќинот на Мундијалот. Македонските ракометари денеска имаат можност да изборат пласман во следната фаза, а за тоа ќе ...

Маркоски: Ако сакаме да победиме со Чиле мора да одиграме многу подобро од првите два меча

Екипа

Со победа, Македонија ќе се пласира меѓу 24-те најдобри

Н.Македонија

Ракометарите по победа против Чиле за пласман во втората мундијалска рунда

Канал5

Чиле е шансата на Македонија

OhridNews

Македонија веќе нема избор – Само победа против Чиле ветува пласман во втората фаза на Мундијалот

Спортманија

„Двете победи од Скопје немаат врска со овој натпревар против Чиле“

Sport 1

Sport 1 TopSport Спортманија Sport 1 24 Ракомет Курир Слободен Печат Макфакс

Лазаров нема критики за Египет: Ние сме задоволни, мора да се пофалат организаторите

TopSport - 17.01.2021

За разлика од другите ракометни ѕвезди, кои имаа низа на забелешки и критики кон организаторите на Светското првенство во Египет, македонскиот капитен Кирил Лазаров вели дека е презадоволен од условите и вели дек аорганизаторите треба да бидат ...

Лазаров: Поразот од Египет не е добар ниту за репрезентацијата, ниту за Македонија

Спортклуб

Лазаров: Верувавме во чудо, ова не беше добро ниту за нас, ниту за нашата држава

Дерби

(ВИДЕО) Лазаров: Ова не е добро ниту за нас како репрезентација, ниту за нашата земја

А1 On

Лазаров: Пораз од 19 разлика не е добар ниту за нас ниту за Македонија

Sport 1

Лазаров: Египет е добра селекција, но ова не личи на Македонија

Екипа

Лазаров: Порази од 20 разлика не ѝ доликуваат на Македонија!

Gol.mk

Sport M Република Кајгана Опсервер Денар Макфакс Екипа SportMedia

Кога Червар вели дека Хрватите не се подготвени што останува за Македонија

SportMedia - 17.01.2021

По триумфот на Хрватска на дуелот против Ангола од 28022, прв за избраниците на Лино Червар на овој Мундијал, искусниот стратег даде интересна изјава. Овие денови се изначитавме бројни забелешки за неподготвеноста на Македонија, но читајќи ја ...

Червар: Другите „летаат“ по теренот, а ние…

24 Ракомет

Хрватска не блескаше но сепак запиша победа против Ангола

Дриблинг

Хрватска во второ полувреме го скрши отпорот на незгодната Ангола

Sport 1

Червар остана без Циндриќ, повика нов играч за дуелот со Ангола

Дриблинг

Червар: Ова е супа, Хрватска покажа која е во Стокхолм и Австрија

Gol.mk - 17.01.2021

По ремито со Јапонија , европскиот вицешампион Хрватска вечерва ја запиша првата победа на Светското првенство во Египет , откако со 28-20 славеше над селекцијата на Ангола . „Каубоите“ на Лино Червар и на овој дуел имаа сериозни проблеми на ...

Червар по вториот меч на Хрватите: Никогаш да не се повтори вакво првенство

Дерби

Червар: Да не се повтори вакво светско првенство, Токио ќе го покаже вистинскиот квалитет

Дриблинг

Томовски: Против Чиле да најдеме излез од лошата ситуација

Спортманија - 17.01.2021

Голманот на Македонија верува дека утре ќе се оправда фаворитската улога Македонија утре (15:30 часот) ќе ги одмери силите против Чиле, меч во кој евентуален триумф може да биде доволен за нашата селекција да се пласира во следната фаза од Светското ...

Томовски знае како треба да одиграме против Чиле: Мораме да се консолидираме…

Дерби

Томовски: Ни недостасува жар, против Чиле мора да одиграме поангражирано, поагресивно

МКД

Томовски: Против Чиле ќе мора да го дадеме максимумот!

СуперСпорт

Томовски: Нека што Египет е квалитетен, ние му дозволивме да игра така!

Sport 1

Томовски: Ги знаеме предностите и слабостите на Чиле, со максимална игра до победа

Дриблинг

Томовски: Против Чиле мора да го поправиме впечатокот од претходните натпревари

Gol.mk

Екипа 24 Ракомет SportMedia

Хрватска се мачеше 40 минути и потоа ги „уништи“ Анголците

24 Ракомет - 17.01.2021

Ниту во вториот натпревар Хрватска не брилираше на Светското првенство. Овојпат против послаб противник, африканскиот претставник Ангола, Хрватска по многу проблеми после 40 минути успеа да ја најде добитната комбинација и да ја забележи првата ...

СП: Хрватска во вториот дел го скрши отпорот на Ангола!

Слободен Печат

Хрватска во вториот дел ја среди Ангола, ново реми на Бразил

Gol.mk

Хрватска потешко од очекувањата против Ангола, вардарецот Иван Чупиќ предводник до победата

Sport M - 17.01.2021

Селекцијата на Хрватска во првото коло ремизираше со Јапонија, но денеска со доста маки ја совлада Ангола. Противникот на „Коцкестите“ играше доста добро на отворањето на мечот, правеа многу проблеми, дури имаа и два голови предност.

Хрватска до прва победа на СП, Бразил ремизирашe со Тунис

Екипа

Червар имаше бизарен тајм-аут пред крајот на ужасното полувреме против Ангола

Sport 1 - 17.01.2021

Хрватска го доби првото полувреме против Ангола со 12-11, но избраниците на селекторот Лино Червар повторно играа лошо како на мечот против Јапонија. Червар одржа бизарен тајм-аут на минута пред крајот на првото полувреме во кој го организираше ...

Хрватите на тајм-аут: Кој игра среден бек? Червар: Игра овој, овој...

Gol.mk

Хрватите во второто полувреме ја „скршија“ Ангола

TopSport - 17.01.2021

Хрватската ракометна репрезентација, која има улога на еден од фаворитите на Светското првенство во Египет, втор меч едноподруго се наоѓа во ситуација да се мачи со реално послаб противник, откако им беше потребно добро второ полувреме за 28:20 ...

Хрватите во второто полувреме ја „скршија“ Ангола

Макфакс

Вардарецот Чупиќ маестрален, Хрватска ја “скрши“ Ангола дури во второто полувреме

SportMedia - 17.01.2021

Далеку потешко од очекувањата, сепак Хрватска ја победи Ангола со многу мака 28-20 (12-11), во натпревар од групата “Ц“ и се пласира во следната фаза од СП во Египет. Најдобар поединец на паркетот беше вардецот Иван Чупиќ кој постигна шест голови.

Червар го повика Јагањац за дуелот против Ангола

Спортманија - 17.01.2021

Не смее да се повтори партијата со Јапонија Селекторот на Хрватска Лино Червар, направи една измена во составот во пресрет на денешниот дуел против Ангола. На местото од Марин Шипиќ повикан е младиот Халил Јагањац, ексракометарот на Металург.

Нова измена кај Хрватска, Јагањац на местото на Шипиќ

SportMedia

Парондо: Многу сум среќен што убедливо ја победивме Македонија

24 Ракомет - 17.01.2021

Египет славеше убедливо над Македонија со 38-19 и со втората победа во групната фаза, веќе може да ги планира натпреварите од главната рунда. Селекторот Роберто Гарсија Парондо во изјава по натпреварот, кажа дека е среќен поради високиот триумф.

Парондо: Победата над Македонија е висока, задоволен сум од тоа

Дриблинг

Парондо: Ме радува што ја победивме Македонија со толку висока разлика

Gol.mk

Проблем плус за Брестовац – главниот „фараон“ се враќа против Македонија

Екипа

Парондо со „џокер во ракавот“ против Македонија

SportMedia

Сестрите Бонавентура ќе ни судат против Египет

Република - 16.01.2021

ИХФ ги одреди сестрите Шарлот и Жули Бонавентура да ја делат правдата на денешниот натпревар меѓу Македонија и Египет, а делегат ќе биде, Австриецот Рејзингер. Сестрите Шарлот и Жули Бонавентура се од Франција, веќе долго време важат за најдобри ...

Сестрите Бонавентура ќе ја делат правдата на пресметката меѓу Македонија и Египет

Дерби

Сестрите Бонавентура ќе судат на дуелот Македонија – Египет

Екипа

Сестрите Бонавентура ќе ни судат против Египет

Sport M

Сестрите Бонавентура ќе го судат дуелот меѓу Македонија и Египет

МКД

Поранешен македонски селектор го критикува Червар – Што бара Чупиќ на десен бек?!

24 Ракомет - 17.01.2021

Хрватска ремизираше со Јапонија на стартот на групната фаза на Светското првенство и не ја задоволи тамошната јавност со играта и однесувањето на теренот. Некогашниот македонски селектор Ивица Обрван, ја критикуваше одлуката на селекторот Лино ...

Двајца поранешни селектори на Македонија се скараа поради – крилото на Вардар!

Sport 1

Екс-македонскиот селектор го критикува Червар: Што прави Чупиќ на десен бек?

Gol.mk

Червар: На тренинг патуваме покрај шест оклопни возила, како да одиме во војна

Gol.mk - 17.01.2021

Хрватската репрезентација во првиот натпревар на Мундијалот во Египет се соочи со репрезентацијата на Јапонија . „Каубоите“ на Лино Червар несомнено се фаворити да ги запишат првите бодови во групната фаза.

СП Египет: Нов убедлив триумф на Шведска, Русите ја изненадија Словенија

Слободен Печат - 16.01.2021

Репрезентацијата на Шведска оствари нова убедлива победа на Мундијалот во Египет, по триумфот над Македонија (32:20), тие денеска го совладаа Чиле со 41:26. Швеѓаните слично како и против Македонија, дилемите околу победникот ги решија уште во ...

Шведска му даде 41 гол на Чиле, Норвешка и Исланд до прва радост

Gol.mk

Шведска го декласираше Чиле, лесни победи и на Норвешка и Исланд

Екипа

Шведска до врв ја наполни мрежата на Чиле, запиша победа со 15 гола разлика

Дриблинг

Шведска со +15 го декласираше Чиле, победи и за Норвешка и Исланд

Sport 1

ВИДЕО: Со голот на Лазаров, Македонија стигна до 1100 голови на Светски првенства

Sport M - 16.01.2021

Репрезентациајта на Македонија вечерва со голот на нашиот феноменален Кирил Лазаров постигна вкупно 1100 голови на сите досегашни натпревари во рамки на Светските првенства. Инаку ова е 41.