TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со новиот сет антикризни мерки опфатени и 120.00 млади

Слободен Печат - 29.11.2023

На вчерашната владина седница беше усогласен деветтиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра кој содржи 26 мерки за социјална сигурност, наменети за поддршка на ранливите категории на граѓани и компании.

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиона евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

Макфакс

Пензионерите ќе добијат до 3 илјади, средношколците до 1.800 – објавен новиот пакет антикризни мерки

Сител

Финансиска помош за ученици, студенти, земјоделци, повисоки пензии и плати во јавниот сектор – Владата ги усвои антикризните мерки

Глас на Америка

Од први декември почнува мерката за државна помош - 662 милиони евра за широк опфат на повеќе категории лица

24 Вести

Парична помош за ученици, студенти, пензионери, земјоделци, компании – Владата објави нов пакет антикризни мерки

360 степени

Антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра: Поддршка за учениците, пензионерите и компаниите

Р.С.Европа

Deutsche Welle Сакам да кажам Пари Слободен Печат Фактор 24Инфо Локално 4NEWS

Ковачевски: Државна помош ќе добијат околу 105.000 ученици и 15.000 студенти

Во Центар - 29.11.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција најави дека од новиот антикризен пакет корист ќе имаат околу 105.000 ученици и 15.000 студенти, пренесува Телеграф Македонија. „За антикризната мерка против студентите се издвоени вкупно ...

Ковачевски: По 1.200 и 1.800 денари ќе добиваат над 105.000 основци и средношколци во наредните шест месеци

24Инфо

Ковачевски ја објави првата мерка: По 1.200 и 1.800 денари за 105.000 ученици секој месец

Фактор

Студентите ќе добиваат ваучери од државата за меѓуградски превоз

Мета

Ковачевски: Учениците ќе добиваат по 1.200 и 1.800 денари шест месеци

ТВ21

Ковачевски: Над 105 илјади основци и средношколци ќе добиваат по 1200 и 1800 денари наредните шест месеци

Бриф

Ковачевски: Над 105 илјади основци и средношколци ќе добиваат по 1200 и 1800 денари наредните шест месеци

Frontline

Centar Вести плус

Новиот деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра е за заштита на животниот стандард, ликвидноста ...

4NEWS - 29.11.2023

Новиот деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, што го утврди Владата на Република Северна Македонија, содржи 26 мерки со кои се таргетирани поддршка за ранливите категории на граѓани и компании како и поддршка во услови на ...

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

ТВ21

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

4NEWS

Владата продолжува со директната финансиска поддршка на младите: 120 000 ученици и студентите опфатени со антикризните мерки

Бриф

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

Zoom

Ковачевски: Продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

Канал5

Детален преглед кој ќе добие помош: Пакет од антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра

еМагазин

Агротим Бизнис Вести Макфакс Опсервер Frontline Точка

Антикризни мерки за ученици, студенти, пензионери, приватниот сектор

Бизнис Вести - 29.11.2023

Ученици, студенти, ранливи категории семејства, пензионери со ниски пензии, лица со посебни потреби, самохрани родители приматели на гарантирана минимална помош, земјоделци, како и компании, се опфатени со 26-те нови антикризни мерки што вчера ги ...

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

А1 On

Пакет мерки на Владата: Парична поддршка за учениците, студентите, пензионерите, компаниите…

Независен

Нов пакет антикризни мерки вреден 662 милиони евра.Парична помош за ученици, студенти, пензионери, земјоделци, компании

Либертас

Нов пакет антикризни мерки вреден 662 милиони евра

Сител

ВИДЕО | “ПРОДОЛЖУВАМЕ ДА ГИ ПОМАГАМЕ НАЈРАНЛИВИТЕ“ – Владата го усогласи новиот пакет антикризни мерки вреден 662 милиони евра

Во Центар

Ковачевски го претстави новиот пакет антикризни мерки: До 1.800 денари месечно за учениците, по 3.000 денари за оние со најниски пензии

365

CivilMedia Рацин MakPress MakPress Бриф Во Центар Frontline Скопје инфо

Антикризни мерки за учениците, студентите и пензионерите, владата вели не се поврзани со изборите

Телма - 28.11.2023

Семејствата со приходи до 50.000 денари, кои имаат школски деца, во наредните шест месеци ќе добиваат по 1.200 денари месечно за основец и по 1.800 денари месечно за средношколец. Со оваа владина мерка ќе бидат опфатени 105.000 ученици.

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Макфакс

Антикризни мерки: Учениците ќе добиваат од 1.200 до 1.800 денари месечно, по 3.000 денари за пензионерите со ниски пензии

А1 On

Државна помош од 3.000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии

Вечер Прес

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3.000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

Centar

ВЛАДАТА ДЕЛИ ПАРИ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

Вести плус

ПАДНА ОДЛУКА: Пензионерите ќе добиваат до 3000 денари месечно помош од владата, пари ќе има и за учениците во основно и средно

Вести плус

Скопје инфо Опсервер ТВ21 Press24 +инфо Точка Н.Македонија Факултети