TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стопанствениците и регулаторот во отворен судир – дали поскапата струја за домаќинства ќе донесе и поскап леб на ...

Телма - 19.06.2024

Дали евентуалното поскапување на струјата за домаќинствата ќе предизвика домино ефект кој ќе заврши со поскап леб на рафтовите останува отворено прашање. Стопанствениците се децидни дека пазарот го диктира понудата и побарувачката, а на цената ...

Фактор анализа: еве колку заработиле фирмите што произведуваат леб

Фактор

Пекарите зависат од домашното производство на струја, а не од слободниот пазар, реагираат од пекарската индустрија по изјавата на Бислимовски

Телма

Надоместокот од 200 денари за пристап до мрежа им пречи на оние со повеќе станови и фотоволтаици

Телма - 19.06.2024

Првиот регулатор Бислимовски со повик до малите фирми да го напуштат регулираниот пазар и со струја да се снабдуваат на отворен каде цената е пониска. Со ваквиот потег освен што ќе имаат помали трошоци, ќе се намали и притисокот на цената на ...

Мрежарината им пречи на оние кои имаат пет стана и фотоволтаици на куќите, јас не можам да им помогнам!

Вечер Прес

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Бизнис Вести

Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар, порача Бислимоски

Н.Македонија

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

А1 On

Со лажговци ќе се бориме со факти, рече Бислимоски и порача пекарските компании се обврзани да обезбедат струја на слободниот пазар

ММС

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Либертас

Press24 МКД Бриф Zoom Градска Независен МКД Република

24 ЧАСА: Пекарските индустрии да обезбедат струја на слободниот пазар; ЕК го усвои Предлог-буџетот на ЕУ за 2025; ...

CivilMedia - 19.06.2024

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, коментирајќи го ставот од претставници од пекарската индустрија дека тие во голем дел зависеле од домашното производство и оти со растот на цената на струјата ќе се зголеми и ...

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Локално

Најголемите пекарски компании законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар, рече Бислимоски

Макфакс

Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар, рече Бислимовски

Опсервер

Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар, рече Бислимоски

Точка

Бислимовски: Мрежарината не може да се укине

Сител - 19.06.2024

Во пресрет на објавата на новата цена на електричната енергија која ќе ја плаќаме со сметките за наредниот месец, првиот човек на Регулаторната комисија за Енергетика денеска тврди дека нема начин во овој момент да се намали цената на така ...

Бислимовски: Мрежарината не може да се укине

24Инфо

КОЛКУ ЌЕ ПОСКАПИ СТРУЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА? Еве од што зависи новата цена

Фактор - 18.06.2024

По најавите за поскапување на електричната енергија, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски вели дека е донесена одлука на Владата со која ЕСМ би му понудил на ЕВН количини на електрична енергија по цена од 60 ...

КОЛКУ ЌЕ ПОСКАПИ СТРУЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА? Еве од што зависи новата цена

Женски магазин