TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партијата на Борисов во мај ќе бира ново раководство

Р.С.Европа - 08.04.2021

Националното собрание на бугарската политичка партија ГЕРБ ќе избере ново раководство на 11 мај, пренесува бугарското издание „24 часа“. Како што јави дописникот на МИА од Софија, на дневниот ред на состанокот се предвидува разрешување на ...

Ако Борисов не е кандидат за премиер на ГЕРБ, кој би можел да биде

Независен

ГЕРБ, кој освои најмногу гласови на парламентарните избори во Бугарија, ќе започне со избор на ново раководство на 11 мај

Слободен Печат

Партијата на Борисов во мај ќе бира ново раководство

Курир

ГЕРБ, кој освои најмногу гласови на парламентарните избори во Бугарија, ќе започне со избор на ново раководство на 11 мај

Вечер Прес

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Нова ТВ

Захариева: ГЕРБ ќе предложи нов кандидат за премиер. Дали госпожа Захариева сака да биде Бојко место Борисов!?

Во Центар

Независен Фокус Република Либертас Вечер Прес MakPress

Постизборно во Бугарија - неизвесност, официјално Скопје ја чека новата влада

24 Вести - 08.04.2021

Премиерот Заев очекува формирање на нова бугарска влада во текот на месецот, но официјална Софија се уште е во неизвесност. Иако исходот од бугарските парламентарни избори донесе нова неочекувана состојба, македонската влада се надева на решение во ...

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат, продолжува неизвесноста за нова влада

Канал5

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат, продолжува неизвесноста за нова влада

Мак. Весник

Борисов не се плаши од кривичен прогон, се откажа од пратеничкото место

Deutsche Welle

Борисов се откажал од пратеничкиот мандат

360 степени

Борисов одбил да биде пратеник во бугарското собрание

ТВ21

Борисов се откажал од пратеничкиот мандат

Алсат-М

Н.Македонија Lider МКД Expres Expres MakPress Р.С.Европа Слободен Печат

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Centar - 08.04.2021

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, на „Фејсбук“ напиша дека поднел изјава до Централната изборна комисија дека одбива да биде пратеник во новиот состав во бугарскиот парламент. Борисов вели дека иако ги добил лидерските битки во Софија и Пловдив, ...

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Точка

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

MTM

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Н.Македонија

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Сител - 08.04.2021

Бугарскиот претседател, Румен Радев ќе го свика новото Национално собрание во рокот утврден во Уставот и откако Централната изборна комисија ќе ги објави имињата на избраните пратеници во Службен весник, јави дописникот на МИА од Софија.

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Слободен Печат

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Либертас

Бугарија: Претседателот Радев во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Денешен

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Нетпрес

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Опсервер

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

24Инфо

Курир MakPress