TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија и САД ги предупредија своите граѓани за ИСИС во Македонија, МВР соопшти и замолкна

МКД - 17.02.2019

По соопштението на амбасадата на САД во Скопје и бугарското Министерство за надворешни работи пред два дена издаде предупредување до своите граѓани за можни терористички напади на ИСИС во Македонија.

И бугарското МНР предупреди на зголемена терористичка закана во Македонија

365 - 17.02.2019

Бугарските граѓани кои деновиве ќе ја посетуваат Македонија да ги почитуваат соопштенијата за зголемен ризик од терористички напади, порачува бугарското МНР до своите граѓани. Бугарското МНР се повикува на укажаното од бугарската амбасада во Скопје, ...

Министерството за внатрешни работи во последните 48 часа изврши масовни апсења за да се спречи наводно можниот ...

24 Вести - 17.02.2019

Министерството за внатрешни работи во последните 48 часа изврши масовни апсења за да се спречи наводно можниот терористички напад, поддржан од приврзаниците на ИСИС. Полицијата презеде оперативни и технички мерки и рации на некои локации во врска со ...

Алармот за тероризам сее страв и во соседството, МВР уште молчи

Алфа - 17.02.2019

Трет ден нема детали од МВР за тоа како спречила терористички напад во петокот, што е преземено и во кои делови од земјава, и дали има уапсени. Единствена понова информација е таа дека обвинителството ги предало на вештачење одземените уреди и други ...

И бугарското МНР со предупредување за можни терористички напади на ИСИС во Македонија

Сител - 17.02.2019

И Министерството за надворешни на Бугарија издаде предупредување од можни терористички напади во Македонија.. Во известувањето објавено на својата интернет страницата, бугарското МНР се повикува на информациите од македонската полиција за спречен ...

МВР им должи објаснување на граѓаните за терористичкиот акт

Вечер - 17.02.2019

Во најкус временски период МВР треба да излезе со повеќе детали околу овој случај. Во овие моменти нејважно е да има соработка меѓу граѓаните и безбедносните структури и внимателно да се постапува-вели универзитетскиот професор Владимир Пивоваров за ...

И бугарското МНР предупреди за можни терористички напади во Северна Македонија

Слободен Печат - 17.02.2019

Министерството за надворешни работи на Бугарија, им препорачува на своите граѓани при посета на Република Северна Македонија во следните денови, да се информираат за зголемениот ризик од терористички напади“, се вели во известувањето на бугарското ...

Засега МВР без конкретни детали за напади од ИСИС-граѓаните прашуваат што е позадината?

Фактор - 17.02.2019

После предупредувањата во петокот е спроведена полициска акција за спречување најавени напади од ИСИС во повеќе градови. Врз основа на проверени и доверливи, претходно разменети оперативни сознанија со „партнерските земји“ , во врска со опасности на ...

Опасност од терористички напади во Македонија, предупредување за соседството

Локално - 17.02.2019

И Бугарското министерството за надворешни работи предупредува дека во следните неколку дена може да бидат извршени терористички напади во Македонија. Според податоците на бугарската амбасада во Скопје на 15 февруари, властите во земјата спречиле ...

(Видео) Пивоваров: Вистинската работа на секоја разузнавачка служба е превенција на терористички напад

1tv - 16.02.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше универзитетскиот професор Владимир Пивоваров, кој ја анализираше безбедносната ситуација по немирот во јавноста што го предизвикаа соопштенијата на МВР за акција за идентификување на можни организатори, ...

Македонија под закана од терористички напад на ИСИС

24 Вести - 16.02.2019

Дали ИСИС и се заканува на Македонија и постои ли опасност од терористички напади во земјата? На ова прашање конкретен одговор не дава Министерството за внатрешни работи, иако вчера вечер соопшти дека успешно се спречени терористички акции или можни ...

Полицијата не сака да коментира за соопштението дека спречила терористички напад

Телма - 16.02.2019

Откако полицијата синоќа соопшти дека спречила терористички напад од „поддржувачи на ИСИС кои истиот го планирале во Република Северна Македонија“, денеска одбиваат да кажат повеќе детали. Во акцијата на МВР засега нема уапсени лица.

Алармот за тероризам ја вознемири јавноста -Македонија можна мета на ИСИС!?

Алфа - 16.02.2019

Има ли уапсени терористи вчера рано утрото и каде во земјава? Како е закочен терористичкиот напад, кој МВР вели дека го спречила ? Кои единици учествувале во т.н. акција , колку време течела истрагата и конечно, дали сега сме безбедни?… МВР должи ...

Само соопштение без конкретни детали: Терористичка закана од ИСИС, или ширење паника?

ТВ21 - 16.02.2019

МВР вели дека спречиле терористички напад во Северна Македонија, но без да открие ниту еден детаљ за локацијата на претресот ниту пак за бројот на уапсени лица. По МВР веднаш реагираше и Амбасадата на САД во Скопје.

МВР за 48 часа изврши масовни апсења за да се спречи можниот терористички напад

Локално - 17.02.2019

Министерството за внатрешни работи во последните 48 часа изврши масовни апсења за да се спречи наводно можниот терористички напад, поддржан од приврзаниците на ИСИС. Полицијата презеде оперативни и технички мерки и рации на некои локации во врска со ...

Бугарското МНР со предупредување до своите граѓани кои престојуваат во Македонија

Фактор - 16.02.2019

Бугарското министерство за надворешни работи ги предупреди своите граѓани да бидат повнимателни при престојот во Македонија, откако македонското МВР вчера соопшти дека е осуетен можен терористички напад на радикални поддржувачи на ИСИС.

Шефот на МИ6 предупредува на можни терористички напади од ИСИС

Нова ТВ - 16.02.2019

Шефот на МИ6 предупреди дека Исламската држава се реорганизира за повеќе напади и покрај својот воен пораз во Сирија. Алекс Јангер исто така, изјави дека е загрижен за џихадистите кои се враќаат во Европа со “опасни” вештини и врски.

И бугарското МНР со предупредување за можни терористички напади на ИСИС во Македонија

Република - 17.02.2019

И Министерството за надворешни на Бугарија издаде предупредување од можни терористички напади во Македонија.. Во известувањето објавено на својата интернет страницата, бугарското МНР се повикува на информациите од македонската полиција за спречен ...

И Бугарското МНР со предупредување за можни терористички напади во Северна Македонија

ТВ21 - 17.02.2019

После американската амбасада, и Министерството за надворешни работи на Бугарија издаде предупредување за зголемен ризик на терористички напади на територијата на Северна Македонија. „По тој повод, Министерството за надворешни работи на Бугарија, им ...

Aмбасада на САД: Постои зголемен ризик од терористички напад во Северна Македонија

МКД - 15.02.2019

Од Американската амбасата информираат дека постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС во Северна Македонија. ИСИС има намера да ги напаѓаа граѓаните, вклучувајќи ги и американските граѓани кои патуваат во странство.

Амбасадата на САД предупреди на можни терористички напади во Северна Македонија

Сакам да кажам - 15.02.2019

Има зголемен ризик од терористички напади инспирирани од екстремистички идеологии во Северна Македонија, предупреди вечерва Амбасадата на САД во Скопје преку официјалната веб страница. Американската амбасада ги советува своите државјани дека ...

Амбасада на САД: зголемен ризик од терористички акт во Македонија, можни мети од трговски центри до училишта и ...

Телма - 15.02.2019

Еден час по соопштението на МВР, американската амбасада во Скопје издаде безбедносно предупредување до своите државјани кои престојуваат во Македонија да бидат внимателни. -Постои зголемен ризик од терористички напади инспирирани од екстремистичка ...

Дали еден познат трговски центар во Скопје беше можна цел за терористички напад?

Канал5 - 15.02.2019

Полицијата на повеќе локации вечерва спровела акции за спречување на можен терористички напад. Радикални структури во земјава кои биле поддржувани од ИСИС имале намера да организираат и спроведат терористички напад, соопшти вечерва МВР.

Во кусо соопштение без детали МВР вели дека спречиле напад од поддржувачи на ИСИС

IRL - 15.02.2019

Полицијата спречила терористички напад од „поддржувачи на ИСИС кои истиот го планираме во Република Северна Македонија“, ова вечерва го соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР) во кус допис до медумите.

Амбасадата на САД предупреди за зголемен ризик од терористички напади

Н.Македонија - 15.02.2019

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија преупреди дека постои зголемен ризик за терористички напади поттикнати од екстремистичка идеологија на територијата на нашата земја.

Амбасадата на САД предупредува: постои ризик од терористички напад

Макфакс - 15.02.2019

Постои зголемен ризик од терористички напад на територијата на Република Северна Македонија, објави американската амбасада во Скопје. „Терористички организации и поединци инспирирани од екстремистичка идеологија имаат намера за напад врз цивили, ...

Во акцијата на МВР уапсени околу 20 терористи

+инфо - 15.02.2019

Полицијата уапсила околу 20 припадници на ИСИС, на кои им е определен притвор, јавува порталот 24 Инфо . Според неофицијални информации, порталот објави дека полициската акција била изведена утрово околу 5 часот во повеќе градови во земјава, а ...

Голема полициска акција вечерва низ Македонија – Спречен терористички напад, има уапсени?

Centar - 16.02.2019

Спречен е терористички напад во Македонија. Иако засега не се открива точно каде требало да се случи терористичкиот напад од страна на Исламска држава, она што е познато дека МВР изминативе 24 часа спровела голема полициска акција, а одредени ...

Американска амбасада издаде предупредување за можен тероризам во Македонија

Centar - 15.02.2019

Постои зголемен ризик од терористички напади инспирирани од екстремистичката идеологија во Северна Македонија, со оваа реченица Амбасадата на САД ги информира своите државјани за можност од терористички напад.

Сценарио или реален ризик од терористички напади: Што да прават граѓаните во ваква состојба

еМагазин - 16.02.2019

МВР синоќа во 20 часот издаде соопштение во кое се вели дека „полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на нашата држава од ...

МВР: Спроведена акција за попречување на можен терористички напад од поддржувачи на ИСИС

MTM - 15.02.2019

Полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на нашата држава од страна на припадници на радикални структури поддржувачи на ...

И Бугарија предупреди за опасност од терористички напади во Македонија

+инфо - 17.02.2019

И Бугарското министерството за надворешни работи предупредува дека во следните неколку дена може да бидат извршени терористички напади во Македонија. Според податоците на бугарската амбасада во Скопје, на 15 февруари, властите во земјата спречиле ...

(Видео) Пивоваров: Вистинската работа на секоја разузнавачка служба е превенција на терористички напад

Либертас - 16.02.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше универзитетскиот професор Владимир Пивоваров, кој ја анализираше безбедносната ситуација по немирот во јавноста што го предизвикаа соопштенијата на МВР за акција за идентификување на можни организатори, ...

ВИДЕО: Дали Македонија е под закана од ИСИС? МВР не кажува детали ама ЈСП е на готовс?!

Либертас - 16.02.2019

Дали ИСИС и се заканува на Македонија и постои ли опасност од терористички напади во земјата? На ова прашање конкретен одговор не дава Министерството за внатрешни работи, иако вчера вечер соопшти дека успешно се спречени терористички акции или можни ...

МИ6 предупредува на можни терористички напади од ИСИС

Курир - 16.02.2019

Шефот на МИ6 предупреди дека Исламската држава се реорганизира за повеќе напади и покрај својот воен пораз во Сирија. Алекс Јангер исто така, изјави дека е загрижен за џихадистите кои се враќаат во Европа со “опасни” вештини и врски.

По амбасадата на САД и бугарското МНР со предупредување за можни терористички напади на ИСИС во Македонија

Курир - 17.02.2019

И Министерството за надворешни на Бугарија издаде предупредување од можни терористички напади во Македонија.. Во известувањето објавено на својата интернет страницата, бугарското МНР се повикува на информациите од македонската полиција за спречен ...

И Бугарското МНР со предупредување за можни терористички напади во Северна Македонија

4NEWS - 17.02.2019

После американската амбасада, и Министерството за надворешни работи на Бугарија издаде предупредување за зголемен ризик на терористички напади на територијата на Северна Македонија. „По тој повод, Министерството за надворешни работи на Бугарија, им ...

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

Фактор - 15.02.2019

Американската амбасата информира дека постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС во Северна Македонија. „ИСИС има намера да ги напаѓаа граѓаните, вклучувајќи ги и американските граѓани кои патуваат во странство.

Амбасада на САД: зголемен ризик од терористички акт во Македонија, можни мети од трговски центри до училишта и ...

Курир - 15.02.2019

Еден час по соопштението на МВР, американската амбасада во Скопје издаде безбедносно предупредување до своите државјани кои престојуваат во Македонија да бидат внимателни. -Постои зголемен ризик од терористички напади инспирирани од екстремистичка ...

Амбасадата на САД предупредува: постои ризик од терористички напад

Скопје1 - 16.02.2019

Постои зголемен ризик од терористички напад на територијата на Република Северна Македонија, објави американската амбасада во Скопје. „Терористички организации и поединци инспирирани од екстремистичка идеологија имаат намера за напад врз цивили, ...

Во акцијата на МВР уапсени околу 20 терористи, припадници на ИСИС

Press24 - 15.02.2019

Полицијата уапсила околу 20 припадници на ИСИС, на кои им е определен притвор, јавува порталот 24 Инфо . Според неофицијални информации, порталот објави дека полициската акција била изведена утрово околу 5 часот во повеќе градови во земјава, а ...

Амбасада на САД: Зголемен ризик од терористички акт во Македонија

Либертас - 15.02.2019

На сајтот на Американската амбасадата во соопштението упатено до американските туристи кои патуват или евентуално панираат патување во Македонија наведено е дека постои зголемен ризик од терористички напади во Северна Македонија.

МВР: Спроведена акција за попречување на можен терористички напад од поддржувачи на ИСИС

Опсервер - 15.02.2019

Полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на нашата држава од страна на припадници на радикални структури поддржувачи на ...

И Бугарија предупреди за опасност од терористички напади во Македонија

Либертас - 17.02.2019

И Бугарското министерството за надворешни работи предупредува дека во следните неколку дена може да бидат извршени терористички напади во Македонија. Според податоците на бугарската амбасада во Скопје, на 15 февруари, властите во земјата спречиле ...

(ВИДЕО) Дали Македонија е под закана од ИСИС? МВР не кажува детали ама ЈСП е на готовс?!

iPortal - 17.02.2019

Дали ИСИС и се заканува на Македонија и постои ли опасност од терористички напади во земјата? На ова прашање конкретен одговор не дава Министерството за внатрешни работи, иако вчера соопшти дека успешно се спречени терористички акции или можни ...

МИ6 предупредува на можни терористички напади од ИСИС

Нетпрес - 16.02.2019

Шефот на МИ6 предупреди дека Исламската држава се реорганизира за повеќе напади и покрај својот воен пораз во Сирија. Алекс Јангер исто така, изјави дека е загрижен за џихадистите кои се враќаат во Европа со “опасни” вештини и врски.

И бугарското МНР со предупредување за можни терористички напади на ИСИС во Македонија

Press24 - 17.02.2019

И Министерството за надворешни на Бугарија издаде предупредување од можни терористички напади во Македонија. Во известувањето објавено на својата интернет страницата, бугарското МНР се повикува на информациите од македонската полиција за спречен ...

Aмбасада на САД: Зголемен ризикот од терористички напади во Северна Македонија

Press24 - 15.02.2019

По веста од МВР дека е спречен можен терористички напад во Македониј, со соопштение се огласи и Амбасадата на САД. Од Американската амбасата информираат дека постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС во Северна Македонија.

Амбасадата на САД повикува на претпазливост од терористички напад

Нова ТВ - 15.02.2019

Од Американската амбасада информираат дека постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС во Северна Македонија. – Постои зголемен ризик од терористички напади инспирирани од екстремистичка идеологија, во Северна Македонија.

Ништо ново од МВР за спречениот терористички напад

Канал5 - 16.02.2019

Нема ништо ново по вчерашната објава од МВР дека бил спречен терористички напад од припадници на радикални структури поддржувачи на ИСИС, а по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја.