TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Губитници и добитници, и еден победник - Македонија!

Deutsche Welle - 12.01.2019

Во Преспанскиот процес, еден од најважните од осамостојувањето на земјата, има големи придобивки, но и голема цена за нив. Придобивките ќе бидат потврдени ако Македонија во јуни почне преговори со ЕУ, велат аналитичарите Од бројни честитки со ...

До последниот здив

Deutsche Welle - 12.01.2019

Има неколку работи при промовирањето на Северна кои изведоа на чистина значаен дел од македонската политика. Овие драматични денови ќе ги одредат политичките постулати во наредниот период. Колумна на Љупчо Поповски.

Мицкоски: Да знаеш синко, за пусти пари го продаде својот народ, ех Зоране…

AKO - 11.01.2019

„Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ. За власт, за моќ, за функции. И затоа денес ги нема парите, ниту во народот, ниту во фирмите.” Ех Зоране… ќе остане запишано-напиша пред гласањето на својот ...

Заев: Мицкоски самиот гледаше како Македонија се мачи 27 години, а го избегна целиот овој процес

ТВ21 - 11.01.2019

Секоја земја посакува да има силна опозиција и посветена власт со здрав процес како во сите нормални и здрави земји, рече Заев на седницата во Собранието. Заев истакна дека од почетокот кога се отвориле разговорите со Грција секој бил споделен со ...

Заев: Јас го променив својот став по цена на прогрес, без договор со Грција нема НАТО и ЕУ

1tv - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати од говорницата на законодавниот дом каде моментално се води седница за изгласување на уставните измени. „Без договор со Грција нема НАТО и ЕУ. Некаде во април 2018 година Мицкоски не сакаше да дискутира на оваа тема.

Мицкоски со порака до Заев: Ех Зоране, ќе остане запишано! (ВИДЕО)

Курир - 11.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави видео на својот Фејсбук профил, со кое му порачува на Заев дека сето ова што го прави, ќе остане запишано. „Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ.

До последниот здив

Локално - 12.01.2019

Има неколку работи при промовирањето на Северна кои изведоа на чистина значаен дел од македонската политика. Овие драматични денови ќе ги одредат политичките постулати во наредниот период. Колумна за DW на Љупчо Поповски.

Мицкоски: Какви реформи, какви бакрачи, пазар за името и идентитетот е целата оваа операција

МКД - 10.01.2019

„Јас сум против промена на името, не затоа што сум против ЕУ, туку затоа што си ја сакам Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред Собранието на Македонија. Вчера тој им се придружи на протестите против уставните измени.

Мицкоски: На отворена сцена се одвива пазарење со името и идентитетот

Канал5 - 10.01.2019

На отворена сцена се одвива ова пазарење со името и идентитетот, како на тезга, како на див пазар. Заев признава дека ова гласање тука зависи само од судските случаи. Има ли поголемо признание од ова, не само што се пазари туку обвинителството и ...

Мицкоски се обрати пред Собрание: Ветуваа брда и долини, а Заев се колнеше во најмилото дека нема да го промени ...

Фокус - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се обрати на присутните демонстранти пред Собранието. Според него, Заев ја измамил македонската јавност, кога се колнел во најмилото дека нема да го промени Уставот на Република Македонија.

Што да коментирам за Мицкоски, на дипломатите им кажува дека ќе го поддржи процесот и дека е конструктивен, рече Заев

Фокус - 10.01.2019

Што да коментирам за Мицкоски, го следев целиот настан вчера, од една страна на меѓународната заедница и на дипломатите им кажува колку е конструктивен и дека ќе го поддржи процесот, дека ќе направи новина во финалната фаза, рече премиерот Зоран ...

Мицкоски: Заев го менува името на државата со уцени и закани

Р.С.Европа - 10.01.2019

Мицкоски пред Собранието порача дека име со „дугме“ не се менува и обвини дека премиерот Зоран Заев тргува со националните интереси. Стотина демонстранти на снежното студено време излегоа да кажат „не“ на уставните измени.

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев ги злоупотребува амбасадорите за да притиска за уставните измени

А1 On - 10.01.2019

Име со дугме не се брише, име со хартија не се менува, тоа е она што сме и она што сме биле и ќе продолжиме да бидеме. Секој кој тргнал против народот свој, народ ќе му се случи, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестот пред ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев е единствената вистинска катастрофа во оваа држава

А1 On - 10.01.2019

Единствена вистинска катастрофа во оваа држава е Зоран Заев и неговата политика. Единствена катастрофа во Македонија во делот на предавството на национални и државни интереси, во делот на економијата, здравството, образованието, земјоделството е ...

Мицкоски: Ќе сториме сè Договорот да не успее

Телма - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се обрати на присутните демонстранти пред Собранието. Тој вели дека Договорот за името е штетен и дека како партија ќе сторат сè што е во нивна моќ, тој Договор да не се ...

Мицкоски - Ќе сториме сè Договорот за името да не се случи

Р.С.Европа - 10.01.2019

„Јас сум против промена на името, не затоа што сум против ЕУ, туку затоа што си ја сакам Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред Собранието на Македонија. Вчера тој им се придружи на протестите против уставните измени.

Мицкоски: Ќе ве растуриме на претседателските избори

+инфо - 10.01.2019

Првиот опозиционер Христијан Мицкоски на протестот пред Собранието рече дека Заев на сила дошол на власт и дека луѓе заглавиле во затвор поради 27-ми април, кој на премиерот сега му служи за пазарење за гласови за измени на Уставот.

Мицкоски: Секој кој тргнал против народот, народ ќе му се случи

+инфо - 10.01.2019

Македонија е името кое го менуваат оние внатре во Собранието. Тие кои одат спроти волјата на народот јасно изразена на 30 септември, а не знаат дека име со копче не се брише име со партија не се менува.

Мицкоски: Изборот е помеѓу кариерата на Заев или иднината на Македонија, во таа борба ние ја одбираме Република ...

Курир - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во говор пред македонското Собрание порача дека тој е против промена на уставното име, не затоа што не ја сакаа Европската Унија, туку затоа што ја сака Македонија.

Мицкоски: Ќе направам сé за да си ја вратиме Македонија, а дали ќе успеам – не знам (ВИДЕО)

365 - 10.01.2019

На обраќањето до демонстрантите пред Собранието, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, уште еднаш ги посочи, според него, катастрофалните политики на Владата и безобразното тргување со националните интереси и името и идентитетот што го прави ...

Заев: Мицкоски се однесува неодговорно и на Македонија ѝ нанесува само штета

Бриф - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев коментирајќи ја вчерашната изјава на Христијан Мицкоски и ставот кон Договорот кажа дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од една страна пред меѓународните претставници им кажува дека е конструктивен и дека е за ЕУ и НАТО, но од она што ...

Мицкоски се закани: Ќе сториме се договорот да не успее

ТВ21 - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со неговите сопартијци и денеска им се приклучи на демонстрантите пред собранието кои протестираат против уставните измени и Договорот од Преспа.

Заев за Мицкоски: Тоа што го прави е само проблеми за државата, очекувам од МВР да ја санкционира секоја драматургија

ТВ21 - 10.01.2019

„Од една страна на меѓународната заедница и дипломатите им кажува колку е тој конструктивен и дека е ќе го поддржи целиот процес за ЕУ и НАТО, дека ќе направи новина во финална фаза за Европа, но ова што го видовме вчера, неговите зборови, не повика ...

Мицкоски: Промената на името е валкана игра на Заев – договорот од Преспа е штетен

ТВ21 - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се обраќа од пред Собранието на Република ...

Мицкоски ќе направи се за да пропадне договорот од Преспа и уставните измени

Скопје1 - 10.01.2019

„Ќе сторам се за да пропадне овој договор. Ќе сторам се за да го вратиме назад она што се продава. Сите заедно, со сигурност можеме да ја промениме оваа власт. Не викам дека ќе успеам, ќе се обидам.

Мицкоски им порача на пратениците: Секој што тргнал против народот свој, народ ќе му се случи

Скопје1 - 10.01.2019

„Македонија е името кое го менуваат оние кои се внатре во Собранието. Тие кои одат спротивно од волјата на надорот, јасно изразена на 30 септември. Но, не знаат дека име со дугме не се брише. Тоа е она што сме, што сме биле и ќе продолжиме да бидеме.

Мицкоски: Име со копче не се брише

Фактор - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието изјави дека Maкедонија е името кои го менуваат оние во Собранието и одат спротивно од волјата на анродот јасно изразена на 30 септември.

Заев: Мицкоски самиот гледаше како Македонија се мачи 27 години, а го избегна целиот овој процес

4NEWS - 11.01.2019

Секоја земја посакува да има силна опозиција и посветена власт со здрав процес како во сите нормални и здрави земји, рече Заев на седницата во Собранието. Заев истакна дека од почетокот кога се отвориле разговорите со Грција секој бил споделен со ...

За пусти пари… ех, Зоране, ќе остане запишано!

Република - 11.01.2019

„Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ. За власт, за моќ, за функции. И затоа денес ги нема парите, ниту во народот, ниту во фирмите.” Ех Зоране… ќе остане запишано.

До последниот здив

Либертас - 12.01.2019

Има неколку работи при промовирањето на Северна кои изведоа на чистина значаен дел од македонската политика. Овие драматични денови ќе ги одредат политичките постулати во наредниот период.

Мицкоски: На отворена сцена се одвива пазарење со името и идентитетот

Вечер - 10.01.2019

На отворена сцена се одвива ова пазарење со името и идентитетот, како на тезга, како на див пазар. Заев признава дека ова гласање тука зависи само од судските случаи. Има ли поголемо признание од ова, не само што се пазари туку обвинителството и ...

Се колнеше Заев во најмилото дека Уставот нема да го смени

Република - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето денешно обраќање пред присутните демонстранти собрани крај Собранието на Р.Македонија. Според него, Заев ја измамил македонската јавност, кога се колнел во најмилото дека нема да го промени ...

(Видео) Мицкоски: Име со копче не се брише, Заев со името тргува како на тезга на пазар

Макфакс - 10.01.2019

Име со дугме не се брише, име со хартија не се менува, тоа е она што сме и она што сме биле и ќе продолжиме да бидеме. Секој кој тргнал против народот свој, народ ќе му се случи, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестот пред ...

Стоилковски: Единствена вистинска катастрофа во оваа држава е Зоран Заев и неговата политика

Курир - 10.01.2019

Единствена вистинска катастрофа во оваа држава е Зоран Заев и неговата политика. Единствена катастрофа во Македонија во делот на предавството на национални и државни интереси, во делот на економијата, здравството, образованието, земјоделството е ...

Мицкоски: Ќе сториме сѐ Договорот да не се случи

+инфо - 10.01.2019

Јас сум против промена на името, не затоа што сум против ЕУ, туку затоа што си ја сакам Македонија, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на демонстрантите пред Собранието. Според него, Договорот за името е штетен и порача дека како ...

Мицкоски: Секому кој тргнал против народот, народ и ќе му се случи

Нетпрес - 10.01.2019

Македонија е името кое го менуваат оние внатре во Собранието, оние коишто одат спротивно од волјата на народот јасно изразена на референдумот 0-ти септември, а не знаат дека име со копче не се брише име со партија не се менува, рече на протестот ...

Мицкоски: Заев ја отвори Пандорината кутија

Нетпрес - 10.01.2019

Со ветувањата дадени за да дојде и да остане на власт премиерот Зоран Заев ја отвори Пандорината кутија за бескрајните барања и уценувања од некои етнички заедници во Македонија, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во четвртокот од ...

Заев: Нема да дозволиме нов 27. април, Мицкоски само штети на Македонија

Press24 - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев коментирајќи ја вчерашната изјава на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, кажа дека тој само и штети на Македонија. -Дали тоа значи дека ќе прават нов 27 април. Тоа сигурни нема да го дозволиме.

Мицкоски се закани: Ќе сториме се договорот да не успее

4NEWS - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со неговите сопартијци и денеска им се приклучи на демонстрантите пред собранието кои протестираат против уставните измени и Договорот од Преспа.

Заев за Мицкоски: Тоа што го прави е само проблеми за државата, очекувам од МВР да ја санкционира секоја драматургија

4NEWS - 10.01.2019

„Од една страна на меѓународната заедница и дипломатите им кажува колку е тој конструктивен и дека е ќе го поддржи целиот процес за ЕУ и НАТО, дека ќе направи новина во финална фаза за Европа, но ова што го видовме вчера, неговите зборови, не повика ...

Мицкоски: Секој што тргнал против народот свој, народ ќе му се случи

Република - 10.01.2019

Македонија е името кое го менуваат оние кои се внатре во Собранието. Тие кои одат спротивно од волјата на надорот, јасно изразена на 30 септември. Но, не знаат дека име со дугме не се брише. Тоа е она што сме, што сме биле и ќе продолжиме да бидеме.

Мицкоски: Име со копче не се брише

Република - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието изјави дека Maкедонија е името кои го менуваат оние во Собранието и одат спротивно од волјата на анродот јасно изразена на 30 септември.

Мицкоски со порака до Заев: Ех Зоране, ќе остане запишано!

Press24 - 11.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави видео на својот Фејсбук профил, со кое му порачува на Заев дека сето ова што го прави, ќе остане запишано. „Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ.

Мицкоски: На отворена сцена се одвива пазарење со името и идентитетот

Сител - 10.01.2019

На отворена сцена се одвива ова пазарење со името и идентитетот, како на тезга, како на див пазар. Заев признава дека ова гласање тука зависи само од судските случаи. Има ли поголемо признание од ова, не само што се пазари туку обвинителството и ...

Мицкоски се обрати пред Собрание: Ветуваа брда и долини, а Заев се колнеше во најмилото дека нема да го промени ...

Локално - 10.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се обрати на присутните демонстранти пред Собранието. Според него, Заев ја измамил македонската јавност, кога се колнел во најмилото дека нема да го промени Уставот на Република Македонија.

Мицкоски: Име со копче не се брише, Заев со името тргува како на тезга на пазар

Точка - 10.01.2019

Име со дугме не се брише, име со хартија не се менува, тоа е она што сме и она што сме биле и ќе продолжиме да бидеме. Секој кој тргнал против народот свој, народ ќе му се случи, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестот пред ...

Стоилковски: Единствена вистинска катастрофа во оваа држава е Зоран Заев и неговата политика

Опсервер - 10.01.2019

Единствена вистинска катастрофа во оваа држава е Зоран Заев и неговата политика. Единствена катастрофа во Македонија во делот на предавството на национални и државни интереси, во делот на економијата, здравството, образованието, земјоделството е ...

Мицкоски: Секој кој тргнал против народот свој, народ ќе му се случи

Слободен Печат - 10.01.2019

Македонија е името кое го менуваат оние внатре во Собранието. Тие кои одат спроти волјата на народот јасно изразена на 30 септември, а не знаат дека име со копче не се брише име со партија не се менува.

Мицкоски се обрати на протестите – ќе стори се договорот од Преспа да не помине

Сител - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара масовно обединување за да ја победи власта која според него, тргува со државата,името и идентитетот. Мицковски го обвини Заев дека се служи со притисоци со цел промена на името.

Изборот е помеѓу кариерата на Заев или иднината на Македонија

Република - 10.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во говор пред македонското Собрание порача дека тој е против промена на уставното име, не затоа што не ја сакаа Европската Унија, туку затоа што ја сака Македонија.