TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Вреди“ се уште не одговори на понудата на Мицкоски за коалицирање

Алсат-М - 12.04.2024

Христијан Мицкоски не добил одговор од албанската опозиција за неговата понуда за коалицирање. Тој вчера кажа дека понудата за коалицирање била официјална и очекува евентуалниот договор со коалицијата „Вреди“ да се случи уште пред да започне ...

(ВИДЕО) Таравари: Административци се жалат на притисоци

360 степени - 12.04.2024

За притисоците врз јавната администрација вчера зборуваше и кандидатот за претседател од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски Кампањата е коректна, освен притисоците од страна на раководителите и директорите од државните ...

Таравари во Скопската чаршија, тврди дека имало еуфорија за нив

Независен - 12.04.2024

Претседателскиот кандидат од Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, како дел од предизборната кампања денеска оствари средби со граѓани, како и неколку посети на мали бизниси што се наоѓаат во Старата скопска чаршија.

Таравари: Ќе најдеме начин да се институционализира здружението на Албанци кои се академици

Либертас - 12.04.2024

Кандидатот за претседател на коалицијата „Вреди“ Арбен Таравари и претседателот на Движењето Беса, Билал Касами одржаа средба со членовите на Здружението Албанска академија на науките и уметност во Тетово.

Таравари: Здружението на академици Албанци за наука и уметност да стане академија или да биде дел од МАНУ

Слободен Печат - 12.04.2024

Кандидатот за претседател од здружената албанска опозиција Вреди, Арбен Таравари по посетата на Здружението на академици Албанци за наука и уметност во Тетово, вели дека како иден претседател ќе се залага ова здружение да се институционализира, да ...

Таравари и Касами на средба со членови на Албанската академија на науките и уметностите

24Инфо - 12.04.2024

Кандидатот за претседател на коалицијата ВЛЕН, д-р Арбен Таравари денеска придружуван од претседателот на Движењето Беса, Билал Касами се сретнаа со членовите на Албанската академија на науките и уметностите со седиште во Тетово.

Таравари спрема терен за кариера во Косово?

Слободен Печат - 11.04.2024

Дали косовскиот премиер Албин Курти го шири своето „Самоопределување“ во Македонија или претседателскиот кандидат на коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, има амбиции, во случај на неуспех, да биде министер во владата во Приштина, како што претходно ...

Таравари:Без разлика кој ќе биде мандатар, приоритет на државата е да се задржи европскиот пат

Канал5 - 11.04.2024

„Има одредени притисоци што се прават во јавни институции, има шеф на полиција за кого има сомнежи за професионализам. Демократијата е промени, тука сум за да донесам промени кај албанскиот блок“.

ПО ИЗБОРИТЕ ДУИ ЌЕ БИДЕ ОПОЗИЦИЈА Да ги тргнеме корумпираните од власта, порача Таравари

+инфо - 11.04.2024

Претседателскиот кандидат на коалицијата Вреди го оцени извештајот на Фридом хаус како „ вознемирувачки“. „По изборите многу бргу ќе се изнајдат решенија за сите прашања, бидејќи ДУИ ќе биде опозиција.

Таравари очекува да влезе во вториот круг од претседателските избори

Денешен - 11.04.2024

Кандидатот за претседател на државата поддржан од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари во изјава за медиумите попладнево нагласи дека очекува да оди во вториот круг од Претседателските избори закажани за 24 април.

Таравари очекува да влез во вториот круг од претседателските избори

Република - 11.04.2024

Кандидатот за претседател на државата поддржан од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари во изјава за медиумите попладнево нагласи дека очекува да оди во вториот круг од Претседателските избори закажани за 24 април.

Таравари очекува да влез во вториот круг од претседателските избори

4NEWS - 11.04.2024

Кандидатот за претседател на државата поддржан од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари во изјава за медиумите попладнево нагласи дека очекува да оди во вториот круг од Претседателските избори закажани за 24 април.

Таравари очекува влез во вториот круг од претседателските избори

Слободен Печат - 11.04.2024

Кандидатот за претседател на државата поддржан од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари во изјава за медиумите попладнево нагласи дека очекува да оди во вториот круг од Претседателските избори закажани за 24 април.

Таравари очекува да влез во вториот круг од претседателските избори

Во Центар - 11.04.2024

– Кандидатот за претседател на државата поддржан од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари во изјава за медиумите попладнево нагласи дека очекува да оди во вториот круг од Претседателските избори закажани за 24 април.

Таравари очекува да влезе во вториот круг од претседателските избори

MakPress - 12.04.2024

Кандидатот за претседател на државата поддржан од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Арбен Таравари во изјава за медиумите попладнево нагласи дека очекува да оди во вториот круг од Претседателските избори закажани за 24 април.

Таравари и Касами се сретнаа со Албанската академија на науките и уметностите

Скопје1 - 12.04.2024

Кандидатот за претседател на коалицијата ВЛЕН, д-р Арбен Таравари денеска придружуван од претседателот на Движењето Беса, Билал Касами се сретнаа со членовите на Албанската академија на науките и уметностите со седиште во Тетово.

Таравари на средби со граѓани во Старата скопска чаршија: Промените се видливи и веќе не се работи за тоа кој ќе биде ...

Zoom - 12.04.2024

Претседателскиот кандидат од Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, како дел од предизборната кампања денеска оствари средби со граѓани, како и неколку посети на мали бизниси што се наоѓаат во Старата скопска чаршија.

Таравари: Промените се видливи и веќе не се работи за тоа кој ќе биде идна Влада

Слободен Печат - 12.04.2024

Претседателскиот кандидат од Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари , како дел од предизборната кампања денеска оствари средби со граѓани, како и неколку посети на мали бизниси што се наоѓаат во Старата скопска чаршија.

ТАРАВАРИ: Има притисоци врз вработените во државната администрација

Денешен - 12.04.2024

Кампањата е коректна, освен притисоците од страна на раководителите и директорите од државните институции врз вработените во државната администрација, оцени денеска кандидатот за претседател од коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари.

Таравари на средби со граѓани во Старата скопска чаршија: Промените се видливи и веќе не се работи за тоа кој ќе биде ...

Во Центар - 12.04.2024

Претседателскиот кандидат од Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, како дел од предизборната кампања денеска оствари средби со граѓани, како и неколку посети на мали бизниси што се наоѓаат во Старата скопска чаршија.