TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никој не се клади на Лика

+инфо - 09.11.2018

Не е дилема дали вицепремиерот за Рамковниот договор Хазби Лика ќе ја напушти Илинденска, туку дали ќе биде првиот министер од интегративците, кој по 17 години владеењe на ДУИ ќе биде разрешен од премиерот Зоран Заев.

Само Лика ќе „лета“ од Влада

+инфо - 09.11.2018

Само вицепремиерот за Рамковен договор Хазби Лика, кој седи дома и зема плата ќе се збогува од функцијата, други проветрувања во владата ќе нема, брифира за Плусинфо висок функционер од Владата. – Тој што не доаѓа на работа треба да се смени.

Koи се министрите од чија работа не е задоволен премиерот Заев?

МКД - 09.11.2018

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека наскоро ќе има смени во неговиот кабинет, веднаш се отворија шпекулациите за тоа кои министри се на таа листа. Сите се согласни дека на прво место е вицепремиерот Хазби Лика кој веќе шест месеци не доаѓа на ...

Не само Лика, ќе „летаат“ и други министри?

Независен - 09.11.2018

Реконструкција на Владата нема да има, но веројатно ќе има смена на министри, потврди вчера премиерот Зоран Заев. Тој не спомна конкретни имиња, ама алудираше дека одговорност ќе мораат да понесат сите оние што не ги исполнуваат задачите, но и што ...

Владата нема да се реконструира само ќе менува министри

CivilMedia - 09.11.2018

Премиерот Зоран Заев вчера на новинарско прашање дали ќе има реконструкција на Владата, одговори дека ќе нема, но најверојатно ќе има смена на министри. Оваа изјава на Заев повлече доста коментари и толкувања кој од министрите не се покажал во добро ...

Кој е Хазби Лика, кој може да биде меѓу првите што ќе остане без функција во најавената смена на министри

еМагазин - 09.11.2018

Името на вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика најчесто се спомнува за можна смена, пред се поради тоа што не оди на работа во Владата уште од мај. И премиерот Зоран Заев, кој најави можни смени на министри, индиректно во ...

Заев најави смени, кои министри може да останат без фотељји?

еМагазин - 09.11.2018

Премиерот Зоран Заев , исклучи реконструкција на Владата, но најави можни смени на министри, но не прецизираше на колку, ниту пак кој. Од неговата вчерашна изјава може да се претпостави само едно име.

Нема реконструкција, но ќе има смена на министри, Заев: Секој министер треба да понесе одговорност

ТВ21 - 08.11.2018

Реконструкција на владиниот кабинет нема да има, но можно е да има смена на министри. Премиерот Заев вели дека не размислува за реконструкција на Владата поради политичките процеси во кои се наоѓа државата.

Заев: „Нема реконструкција туку можна замена на министри“

Алсат-М - 08.11.2018

Премиерот Зоран Заев не планира да прави поширока владина реконструкција, но признава дека може да има замена на одредени министри. „ Нема да има реконструкција, но ќе има замена на одредени министри?“ „ Да, сигурно да.

Нема да има реконструкција – можна е смена на министри

Телма - 08.11.2018

Реконструкција на влада, никако. Но, промена на министри. Премиерот не спомна име на кого мисли и дали ќе се оствари нивната смена во кабинетот на Илинденска, туку ги спомна слабостите на вршењето на функциите.

Ако некој министер не доаѓа во Владата, треба да се размисли тоа да се промени, кажа Заев најавувајќи промени во ...

Сакам да кажам - 08.11.2018

Премиерот Зоран Заев кажа дека веројатно наскоро ќе има смена на министри, но тоа нема да биде реконструкција на Владата, бидејќи земјата е среде сериозни парламентарни процеси. „Ако некој министер не доаѓа во Владата, логично е дека треба Владата ...

Заев најави ново проветрување на владата

Канал5 - 08.11.2018

На повидок ли е ново владино проветрување. Премиерот Зоран Заев без конкретен одговор дали за неполна година ќе има нова втора реконструкција на владата. На новинарско прашање, Заев вели дека реконструкција нема да има, но смена на министри ќе има.

Заев - Нема владина реконструкција, но може да има смена на министри

Р.С.Европа - 08.11.2018

Премиерот Зоран Заев дека не размислуваат за владина реконструкција, при вакви, како што рече, сериозни парламентарни процеси и дека нема да има реконструкција, но веројатно ќе има смена на министри.

До крајот на годината можна смена на министри, прв на удар Хазби Лика

+инфо - 08.11.2018

Медиумите веќе подолг период пишуваат дека вицепремиерот за рамковен договор, Хазби Лика, околу половина година само повремено се појавува на работното место, не присуствува на владините седници, а и првпат од потпишувањето на Рамковниот ...

Заев: Веројатно ќе има смена на министри

Независен - 08.11.2018

Реконструкција на владата нема да има, но веројатно ќе има смена на министри, потврди премиерот Зоран Заев. Тој рече дека одговорност ќе мораат да понесат сите оние што не ги исполнуваат задачите, но и што не доаѓаат на работните места, а земаат ...

Заев ќе го менува Лика?

Република - 08.11.2018

Во владата не се размислува за реконструкција при вакви, како што вели премиерто Зоран Заев, сериозни парламентарни процеси, но тоа не ја исклучува веројатноста да има смена на министри. – рече ...

Заев најави смена на министри

еМагазин - 08.11.2018

Премиерот Зоран Заев, прашан дали до крајот на годинава може да се очекува реконструкција на Владата, одговори денеска дека не размислуваат за тоа при вакви, како што рече, сериозни парламентарни процеси.

Кои се министрите од кои Заев не е задоволен и ќе ги смени?

Press24 - 09.11.2018

Премиерот Зоран Заев синоќа изјави дека реконструкција на Владата нема да има, но ќе има смена на министри. Сите се согласни дека на прво место е вицепремиерот Хазби Лика кој веќе шест месеци не доаѓа на работа, а дел од медиумите на албански јазик ...

Нервоза на последната владина седница, на повидок реконструкција? Кои министри се таргет?

ТВ21 - 07.11.2018

Нервозна атмосфера и дебата на последната владина седница во која биле вклучени министри, но и самиот премиер Зоран Заев. Според извори на ТВ21, се започнало кога министерот за финансии Драган Тевдовски јавно изнел забелешки на адреса на неговиот ...

Нема реконструкција, но ќе има смена на министри, Заев: Секој министер треба да понесе одговорност

4NEWS - 08.11.2018

Реконструкција на владиниот кабинет нема да има, но можно е да има смена на министри. Премиерот Заев вели дека не размислува за реконструкција на Владата поради политичките процеси во кои се наоѓа државата.

Заев ќе менува министри кои не доаѓаат на работа, а трошат државни пари

Вечер - 08.11.2018

Деновиве во јавноста повторно стана актуелен проблемот со вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика, кој со месеци не доаѓа на Илинденска број 2, а во исто време зема плата.

До крајот на годината можна смена на министри, прв на удар Хазби Лика

Либертас - 08.11.2018

Премиерот Зоран Заев најави дека до крајот на годината можна е промена на некои министри. Меѓутоа, за реконструкција, рече тој, не размислуваат при вакви сериозни парламентарни процеси. – Ако некој министер не доаѓа во Владата, логично е дека треба ...

Заев: Веројатно ќе има смена на министри

Локално - 08.11.2018

Реконструкција на владата нема да има, но веројатно ќе има смена на министри, потврди премиерот Зоран Заев. Тој рече дека одговорност ќе мораат да понесат сите оние што не ги исполнуваат задачите, но и што не доаѓаат на работните места, а земаат ...

Ќе има смени на министри – Премиерот Зоран Заев открива детали

Centar - 08.11.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев прашан дали до крајот на годинава може да се очекува реконструкција на Владата, Заев одговори дека не размислуваат за тоа при вакви, како што рече, сериозни парламентарни процеси.

Заев: Најверојатно ќе има смена на министри во Владата

ТВ21 - 08.11.2018

Премиерот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на прашање дали во следниот период ќе има реконструкција на Владата, рече дека не размислуваат на таков потег поради парламентарните процеси за промените во Уставот, но истакна дека можно е да ...

Нема владина реконструкција

Тера - 08.11.2018

Премиерот Зоран Заев дека не размислуваат за владина реконструкција, при вакви, како што рече, сериозни парламентарни процеси и дека нема да има реконструкција, но веројатно ќе има смена на министри.