TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заврши Саемот на книга: Нема да одиме во кафеана, за да заштедиме за книга!

Фокус - 14.09.2021

Денеска заврши Саемот на книга, кој започна од 8-ми септември на отворено кај СЦ Борис Трајковски во Скопје. Издавачите и посетителите се генерално задоволни од овој настан, на кој учество зедоа 60 издавачки куќи.

ЗИКМ ги додели наградите на Саемот на книга

Вечер Прес - 14.09.2021

Во рамки на годинашниот Саем на книгата во Скопје, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ) ги додели наградите поделени во пет категории, за изданија издадени меѓу двата саеми.

Денеска завршува годинашниот саем на книгата

Мета - 14.09.2021

Денеска звршува овогодинешниот саем на книга кој започна на 8 септември и се одржуваше во надворешниот дел на А1 арената во спортскиот центар Борис Трајковски. Како и минатата година и оваа година се почитуваа мерките за заштита од ковид вирусот и ...

Со сертификат до најновите книжевни изданија

Н.Македонија - 14.09.2021

Македонските читатели со сертификат за вакцинација или за прележан ковид-19, во изминатите седум дена имаа можност да дојдат до најновите книжевни изданија на 60 издавачки куќи кои учествуваа на саемот на книгата, што до денеска се одржува на ...

Здружението на издавачи и книжари ги додели наградите на Саемот на книгата

Телма - 13.09.2021

Здружението на издавачи и книжари на Македонија (ЗИКМ), денеска на Саемот на книгата ги додели наградите во пет категории , за изданија објавени меѓу две саемски изданија. Во првата категорија – најдобро оригинално издание од областа на ...

Доделени наградите од Македонската асоцијација на издавачи

Радио МОФ - 13.09.2021

На овогодишното издание на Саемот за книга, Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) по петти пат ги додели наградите за достигнувањата во издаваштвото и во книжевноста во периодот меѓу двата саема.

Издавачката куќа „Арс Ламина“ повторно со најмногу награди од Македонската асоцијација на издавачи

Фактор - 13.09.2021

Со освоени шест награди, од кои две први, три втори и едно трето место, издавачката куќа „Арс Ламина“ се закити со најмногу признанија на годинашното доделување на престижните книжевни награди на Македонската асоцијација на издавачи (МАИ).

Издавачката куќа „Арс Ламина“ повторно со најмногу награди од Македонската асоцијација на издавачи

Хаштаг - 13.09.2021

Со освоени шест награди, од кои две први, три втори и едно трето место, издавачката куќа „Арс Ламина“ се закити со најмногу признанија на годинашното доделување на престижните книжевни награди на Македонската асоцијација на издавачи (МАИ).

Доделени наградите на Саемот на книга

Кајгана - 13.09.2021

Македонската асоцијација на издавачи ги додели наградите на овогодинешното издание на Саемот на книга. Овие награди се поделуваат по петти пат, односно од саем до саем. Денеска беа прогласени победниците во осум категории и тоа: НАЈДОБРА ЕДИЦИЈА ...

„Светот на Биби“ - добитник на две награди на Саемот на книгата

Факултети - 13.09.2021

„Приказни за добра ноќ на мама Ана“ од „Светот на Биби“ доби награда за најдобро илустрирана книга меѓу два саема од Здружението на издавачите и книжарите на Република Македонија. Автор на текстот е Билјана Црвенковска, корицата е илустрирана од ...

„Арс Ламина“ повторно со најмногу награди од Македонската асоцијација на издавачи

Локално - 13.09.2021

Со освоени шест награди, од кои две први, три втори и едно трето место, издавачката куќа „Арс Ламина“ се закити со најмногу признанија на годинашното доделување на престижните книжевни награди на Македонската асоцијација на издавачи (МАИ).

Доделени наградите од Македонската асоцијација на издавачи на годинешниот Саем на книгата во Скопје

Република - 13.09.2021

На овогодишното издание на Саемот за книга, Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) по петти пат ги додели наградите за достигнувањата во издаваштвото и во книжевноста во периодот меѓу двата саема.

ЗИКМ ги додели наградите на годинашниот Саем на книга

Опсервер - 13.09.2021

– Во рамки на годинашниот м еѓународен саем на книгата во Скопје, денеска Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ) ги додели наградите поделени во пет категории, за изданија издадени меѓу двата саеми.

Читањето може да биде опасно…добро: Утре завршува Саемот на книги во Скопје (фото)

Независен - 13.09.2021

Во рамки на годинашниот м еѓународен саем на книгата во Скопје, денеска Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ) ги додели наградите поделени во пет категории, за изданија издадени меѓу двата саеми.

ЗИКМ ги додели наградите на годинашниот Саем на книга

MakPress - 13.09.2021

Во рамки на годинашниот меѓународен саем на книгата во Скопје, денеска Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ) ги додели наградите поделени во пет категории, за изданија издадени меѓу двата саеми.

МАИ ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста на Саемот на книга

Скопје инфо - 13.09.2021

Македонската асоцијација на издавачи денеска ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста во период меѓу двата саеми на книга. Доделувањето на наградите ќе се одржи во Промо центарот на Саемот на книга.

МАИ ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста на Саемот на книга

Република - 13.09.2021

Македонската асоцијација на издавачи денеска ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста во период меѓу двата саеми на книга. Доделувањето на наградите ќе се одржи во Промо центарот на Саемот на книга.

МАИ ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста на Саемот на книга

Опсервер - 13.09.2021

– Македонската асоцијација на издавачи денеска ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста во период меѓу двата саеми на книга. Доделувањето на наградите ќе се одржи во Промо центарот на Саемот на книга.

МАИ ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста на Саемот на книга

MakPress - 13.09.2021

Македонската асоцијација на издавачи денеска ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста во период меѓу двата саеми на книга. Доделувањето на наградите ќе се одржи во Промо центарот на Саемот на книга.