TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид-19 надмина 20 милиони случаи глобално

Глас на Америка - 14.08.2020

Има повеќе од 20 милиони случаи на заразени со Ковод-19 во светот и повеќе од 759.000 смртни случаи, што покажува дека глобалната заедница брзо ќе стигне до цифрата еден милион умрени од вирусот.

Четири општини во Скопје со по над 100 активни случаи на ковид

360 степени - 14.08.2020

Во Скопје од почетокот на епидмеијата предизвикана од ковид-19 се регистрирани вкупно 5 325 случаи, од нив во моментов активни се 986. Скопје речиси секојдневно, во дневната статистика на Министерството за здравство за состојбата за ковид, е град со ...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000, пристапот на широко тестирање дава резултати, граѓаните да ...

Centar - 14.08.2020

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под 3.000. Последен пат под 3.000 активни случаи се регистрирани на 23 јуни оваа година.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Независен - 14.08.2020

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со корона вирус, а починаа уште четири лица. Денеска биле тестирани 9.383 примероци.

Рекордни 208 случаи на коронавирусот во Хрватска

Нетпрес - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 208 нови случаи на зараза со коронавирусот, со што е надминат вчерашниот рекорден број новозаболени на дневно ниво, а починале две лица, извести во петокот Националниот штаб за цивилна заштите“.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Канал5 - 14.08.2020

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица. Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува ...

Во БиХ 345 новозаразени и 11 починати, поевтинуваат ПЦР тестовите

Нетпрес - 14.08.2020

На жителите на Босна и Херцеговина од петокот им е овозможено поевтино тестирања на коронавирусот што е неопходно за патувања со странство, додека бројот на новозаразените на дневно ниво и натаму и високо троцифрен со 345 нови потврдени во ...

Научната заедница во шок: Постара кинеска жена по втор пат за 6 месеци позитивна на коронавирус

Женски магазин - 14.08.2020

Локалните власти во Кина објавија дека една жена од градот Џингжу била позитивно тестирана за коронавирусот шест месеци по закрепнувањето од првата инфекција со вирусот. На 68-годишната жена ѝ беше дијагностициран коронавирус по втор пат на 9- ти ...

Во Хрватска рекордни 208 заразени, најмногу од март

Локално - 14.08.2020

Во последните 24 часа потврдени се 208 новозаразени лица во Хрватска, што е најмногу од почетокот на епидемијата на коронавирусот во таа земја, соопштил Националниот штаб за цивилна заштита, јавува регионалните медиуми.

Корона вирусот во Кавадарци не ги поштеди и најмладите

Фокус - 14.08.2020

Од корона вирусот кој повеќе од еден месец не стивнува во Кавадарци, освен тинејџерите, на удар се и децата. Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирано е девојче на шестгодишна возраст.

Рекордни 208 случаи на новозаразени со Ковид-19 во Хрватска

Макфакс - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска има 208 нови случаи на заразени со коронавирус, што го надмина вчерашниот рекорден број на нови случаи за еден ден, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Словенија 37 новозаразени во последните 24 часа

Макфакс - 14.08.2020

Во Словенија, во последните 24 часа биле тестирани за коронавирус 937 лица, а потврдени се и 37 новозаразени, осум повеќе од претходниот ден, објави словенечката влада. Ова е најголем број на заразени регистриран во Словенија во еден ден по 3 април, ...

Хрватска реди рекорди – денеска 208 новозаболени

Независен - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани рекордни 208 новозаболени со корона вирус. Бројот на активни се искачи на 961, од кои 116 на болничко лекување и 10 на респиратор. Починаа двајца пациенти.

Коронавирусот се пренесува преку дишење, кои маски помагаат?

Deutsche Welle - 14.08.2020

Најситни честички во воздухот наречени аеросоли играат улога при заразувањето со коронавирусот. Но, колкаво е нивното значење? Има нови сознанија за нив, но и за заштитните маски. Американски научници потврдија дека аеросоли кои ги испуштаат ...

Состојбата во Бих не се подобрува: Нови 345 случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Слободен Печат - 14.08.2020

Во Босна и Херцеговина има 345 нови позитивни случаи на коронавирус. Примероците биле собрани во неколку дена, но биле тестирани во последните 24 часа. Вкупно тестирани се 2.011 примероци, а починати се 11 лица.

Коронавирусот може да се пренесе преку дишење, тврдат научници од Флорида

Макфакс - 14.08.2020

Група научници од Универзитетот во Флорида успеале да изолираат жив примерок од коронавирус од аеросоли што ги собрале од пациенти хоспитализирани за Ковид-19 на растојание од два до помалку од пет метри. „Ова го бараа луѓето.

Драстичен скок на новозаразени во БиХ – денеска 345, а 11 починаа

Независен - 14.08.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани 345 нови случаи со корона вирус и 11 починати. Се работи за примероци прибирани неколку дена, а тестирани се во последните 24 часа. Од нив во Федерацијата тестирани се 1.484 примероци, а 238 биле ...

Во Словенија 37 новозаразени, највисока бројка од април

Независен - 14.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа на корона вирус биле тестирани 937 лица, а заразата е потврдена кај 37, осум повеќе од вчера, објави во петок словенечката влада. Ова е највисок број новозаразени од 3 април, кога беа регистрирани 43 случаи.

Во Африка бројот на откриени случаи со корона надмина еден милион, има земји без активни случаи!

ММС - 14.08.2020

Бројот на откриени случаи со коронавирус на африканскиот континент надмина 1 милион и 80 илјади. Според „Worldometer“, во последните 24 часа на тој континент откриени се уште 10.476 случаи со Ковид-19.

Пладневен преглед на вести: Комисијата за заразни болести донесе конечен предлог за наставата, дневната бројка на ...

Frontline - 14.08.2020

СДСМ: Пред македонското Собрание ќе биде испорачан предлог за Влада составена од квалитетни, одговорни и отчетни кадри. КОМИСИЈАТА за заразни болести со конечен предлог за наставата, Владата треба да одлучи.

ПЕДИЈАТРИТЕ ГИ СОВЕТУВААТ РОДИТЕЛИТЕ: Како да ги препознаете симптомите на КОВИД-19 кај децата?

Pedijatar.mk - 14.08.2020

Треба ли родителите да веруваат на приказните дека новиот коронавирус децата ги напаѓа помалку од возрасните, дека најмладите се заштитени од тешки последици и дека нема да им биде ништо, освен што можеби ќе ја пренесат болеста на некој постар, ...

Над 11 илјади новозаразени со коронавирус во Колумбија

Опсервер - 14.08.2020

Богота, 14 август 2020 () – Во Колумбија во последните 24 часа се регистрирани повеќе од 11.000 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот позитивни на коронавирус досега е 433.805, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Четворица новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 14.08.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 нови случаи на коронавирус, а од заразната болест оздравеле 5 лица. Бројот на активни случаи изнесува 32, од кои 23 се наоѓаат на домашно, а 9 на болничко лекување.

Вкупно 107 бремени жени заразени со Ковид-19 во Македонија, половина немале симптоми

еМагазин - 14.08.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 9 август покажуваат дека во Македонија со Ковид-19 се заразиле вкупно 107 бремени жени. “Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=11.667; 97,7%), пријавени се 107 (0,9%) случаи кај ...

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

Курир - 14.08.2020

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 ...

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Макфакс - 14.08.2020

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во Тирол утврди дека 54-годишната Германка трипати ја прекршила наредбата да остане дома, објави АП.

26% од заразените со Ковид-19 во Македонија без симптоми

еМагазин - 14.08.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 9 август покажуваат дека 26% од заразените со Ковид-19 во Македонија се без симптоми. „Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=11.667; 97,7%), кај 3.102 или 26,0% од ...

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Точка - 14.08.2020

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во Тирол утврди дека 54-годишната Германка три пати ја прекршила наредбата да остане дома, објави АП.

Коронавирусот не престанува: За само три дена, еден милиони новозаразени

Пулс24 - 14.08.2020

Бројот на заразени со коронавирусот надмина 21 милион и сега изнесува 21.030.489, објавено е на веб-страницата Worldometer. Еден милион луѓе во светот се заразиле за само три дена, бидејќи дваесеттиот милион заразени со ковид-19 се регистрирани на ...

Бројот на заразени од коронавирус премина 21 милион, најкритично во овие земји

Фактор - 14.08.2020

Бројот на пациенти со вирусот ковид-19 надмина 21 милион и сега изнесува 21.030.489, објавено е на веб-страницата Worldomerter. Еден милион луѓе во светот се заразиле за само во претходните три дена, бидејќи дваесеттиот милион заразени со ковид-19 ...

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Опсервер - 14.08.2020

Женева, 14 август 2020 () – Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

За три дена 1 милион нови заразени со корона во светот

Expres - 14.08.2020

Еден милион се заразиле за само три дена, откако на 10 август беше објавено дека бројот на регистрирани случаи на Ковид-19 во светот достигна 20 милиони. Бројот на заразени со коронавирусот денеска надмина 21 милион и сега изнесува 21.030.489, ...

Рекорден број новозаразени во Хрватска , се воведуваат нови мерки

Канал5 - 13.08.2020

Хрватска денеска има рекорден број регистрирани случаи на инфекција со коронавирус од почетокот на епидемијата. Националниот штаб објави дека има 180 ново заразени, а досега, сметајќи го и денешниот ден , само седум пати Хрватска имала повеќе од 100 ...

СЗО : Порастот на бројот на заразени е поврзан со олабавување на мерките

Канал5 - 13.08.2020

Попуштањето на епидемиолошките мерки, поголема достапност на тестовите, но и опуштање во текот на летото се причина за зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа, изјави денеска епидемиолог на Светската здравствена организација.

Бројот на заболени во Полска надмина 54 илјади, во еден ден уште 811 заразени

Слободен Печат - 13.08.2020

Во Полска се потврдени нови 811 случаи на коронавирус со што вкупниот број на заболени од пандемијата надмина 54.000 и сега е 54.487, соопшти министерството за здравство на таа земја. Од последниот пресек починаа 14 лица, или вкупно 1.844, пренесува ...

ЦРН РЕКОРД ВО ШПАНИЈА: Скоро 3.000 нови случаи, најмногу од укинувањето на блокадата

Локално - 13.08.2020

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Шпанија денес се зголеми за 2.935, што е најголем број од укинувањето на рестриктивните мерки во таа земја, соопштија здравствените власти. Регионот Мадрид, кој не успеа да ги пријави податоците претходниот ...

Дневен рекорд во Индија со 67.000 заразени со Ковид-19

Канал5 - 13.08.2020

Индија денеска објави нов дневен рекорд од 67.000 новозаразени, а бројот на починати од „Ковид-19“ надмина 47.000. Од вчера до денеска, бројот на ново заразените се зголеми за 66.999 и сега има близу 2,4 милиони заразени во земјата, соопшти ...

Во Албанија само во изминатите десетина дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

Опсервер - 13.08.2020

Тирана, 13 август 2020 () – Во изминатите денови во Албанија бројот на новозаразени со Ковид-19 е во постојан раст, но се прават и повеќе тестови споредено со претходно. Во изминатите дванаесет дена регистрирани се 1.714 новозаразени, што значи дека ...

Балканските земји се најголемите „извозници“ на коронавирус во Германија

Локално - 13.08.2020

Германскиот институт Роберт Кох, кој секојдневно објавува извештаи за состојбата на пандемијата на коронавирус во Германија, истакнал дека балканските земји јасно се издвојуваат како најголеми „извозници“ на коронавирус во Германија.

Во Ирак рекордни 3.841 новозаразени со коронавирус

Макфакс - 13.08.2020

Министерството за здравство во Ирак соопшти дека во последните 24 часа со новиот коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од почетокот на пандемијата. Досега се заразени вкупно 164.227 лица во Ирак, од кои 5.641 починале, а 117.208 се опоравени, ...

РЕКОРД: 3841 новозаразени од коронавирус во Ирак

Фактор - 13.08.2020

Министерството за здравство на ИРАК соопшти дека во последните 24 часа со новиот коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од првиот случај на ковид-19 во февруари во земја чиј здравствен систем е на колена.

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Опсервер - 13.08.2020

Вашингтон, 13 август 2020 () – Центарот за превенција и заразни болести (ЦДЦ) објави дека во САД во последните 24 часа биле регистрирани 56.307 случаи на инфекција со коронавирус и дека починале речиси 1.500 пациенти.

Лоши вести од Шпанија: Повторно скок на новозаразени од коронавирусот, бројката четирицифрена

Press24 - 13.08.2020

Во Шпанија потврдени се 2.935 нови случаи на коронавирус, што е голем скок во однос на претходниот ден кога се регистрирани 1.690 нови случаи, објави шпанското Министерство за здравство. Исто така, се наведува дека 70 лица починале во последните ...

Забрзано расте бројот на заболени од корона во Ирак

Канал5 - 13.08.2020

Министерството за здравство на Ирак соопшти дека во последните 24 часа со коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од првиот случај на ковид-19 во февруари во земјата, чиј здравствен систем е на колена.

Албанија со нов рекорд на заразени од коронавирус, во Косово 193 нови случаи

Макфакс - 13.08.2020

Во изминатото деноноќие во Албанија се дијагностицирани 154 нови случаи на коронавирус, што е највисока бројка во едно деноноќие досега. Од новозаразените, 84 се од Тирана, по што следува Драч со 10 новозаразени.

Рекордни 154 новозаразени со коронавирус во Албанија

Р.С.Европа - 13.08.2020

Не се смирува нагорната линија на новозаразани од Ковид-19 во Албанија. Во изминатото деноноќие дијагностицирани се 154 нови случаи, што е највисока бројка во едно деноноќие досега. И понатаму главно жариште останува Тирана каде се 84 од ...

Речиси 21 милион заразени од Ковид-19 во светот, починати околу 750 илјади

Слободен Печат - 13.08.2020

Кина денеска пријави 19 нови случаи на вирус, шо е помалку од претходниот ден кога имаше 25. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20.930,922 лица. Од нив починале 749.596, а оздравеле 13.797,055 луѓе.

Најлош ден за Хрватска од почетокот на пандемијата

Република - 13.08.2020

Во изминатите 24 часа забележани се рекордни 180 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска, а бројот на активни случаи во оваа земја е 811. Од нив, 115 пациенти се на болничко лекување, од кои 10 се на респиратот. Во последното деноночие почина едно лице.

Во Дебар двајца новозразени,само овој месец 25 лица

Опсервер - 13.08.2020

Дебар,13 август 2020 () – Во последното деноноќие во Дебар новодијагностицирани со Ковид-19 се две лица, со што само во изминатите денови од овој месец бројот изнесува 25. Во просек дневно регистрирани се по двајца новозаразени.Најмногу новозаболени ...

Хрватска со рекордни 180 новозаразени до коронависурот

Нетпрес - 13.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватската се регистрирани 180 нови случаи на зараза со коронавирусот, а бројот на активните случаи изнесува 811 додека починал еден пациент, соопшти во четвтрокот Националниот штаб за цивилна заштита.ж Ова е рекорден број ...