TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акварел ли е ова или шлакатарник!?

Frontline - 18.10.2020

пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Македонија мора да го напушти нивото на расправата. Можеби и самата расправа. Да излезе од полето на кое нејзините погледи се основа на нејзината историска легитимација и да се искачи погоре, на нивото од кое може да им ...

Бугарскиот професор Топалов: Георгиевски треба да ги отвори очите на своите сограѓани

360 степени - 18.10.2020

Бугарскиот професор Кирил Топалов, кој е член на мешовитата македонско-бугарска историска комисија, вели дека поранешниот премиер на Македонија Љубчо Георгиевски треба да ги отвори очите на сограѓаните, а не на народот во Бугарија.

Бугарски член на комисијата со порака: Љубчо Георгиевски треба да ги отвори очите на сограѓаните, а не на народот во ...

Република - 18.10.2020

Бугарскиот професор Кирил Топалов, кој е член на мешовитата македонско-бугарска историска комисија, вели дека поранешниот премиер на Македонија . „Љубчо Георгиевски треба да се бори за каузата за која зборува, но не во Бугарија, туку во Република ...

Македонски олигарх им платил 14 милиони евра на неколку бугарски политичари за да предизвикаат политичка криза во ...

Во Центар - 18.10.2020

Еден македонски олигарх им платил 14 милиони евра на неколку бугарски политичари за да предизвикаат политичка криза во Македонија. Ова за емисијата Во Центар, која ќе се емитува вечерва во 22 часот, на youtube каналот Vasko Eftov, го изјави Петар ...

Откриена намерата на бугарската комисија за Делчев и Македонците

Expres - 18.10.2020

За прв пат дел од бугарските членови на историската комисија со Македонија откриваат што е целта на официјална Софија за статусот на Гоце Делчев. „Гоце Делчев е едновремено и Македонец, и Бугарин – тој е Македонец во регионална смисла и Бугарин во ...

Топалов: Љубчо Георгиевски да им ги отвори очите на своите сограѓани, а не…

Expres - 18.10.2020

„Љубчо Георгиевски мора да се бори за каузата за која зборува, но не во Бугарија, туку во РС Македонија. Во Бугарија сме свесни за историската вистина и тој нема што да ни ги отвори очите“, изјави бугарскиот професор Кирил Топалов член на ...

Македонски член на комисијата: Ако кажам дека Делчев е Бугарин, ќе висам на првата бандера

Expres - 17.10.2020

Членовите на Заедничката мешовита комисија за бугарските медиуми ги пренесуваат впечатоците откако се вратија од состанокот во Скопје. Идентитетот на Гоце Делчев и натаму останува главен камен на сопнување, а од речиси 14 точки, историчарите во два ...

Заев верува во решение, историчарите со мал напредок но без договор за Гоце Делчев

Frontline - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу ...

Слободен Печат - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

А1 On - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Либертас - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Слободен Печат - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Историската бугарско-македонска комисија не „скрои“ нешто ново

ММС - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје, македонските и бугарските историчари не постигнаа „напредок“ во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Имало нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Нема договор за Делчев, има договор за нова средба во декември

Пулс24 - 17.10.2020

Според однесувањето за време на давањето на изјавите на копретседателите на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, јасно е дека македонските и бугарските историчари се далеку од договор.

Нема договор за Делчев, нова средба во декември

Фокус - 17.10.2020

Според однесувањето за време на давањето на изјавите на копретседателите на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, јасно е дека македонските и бугарските историчари се далеку од договор.

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу ...

24Инфо - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер

+инфо - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Сител - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Либертас - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

iPortal - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

БГНЕС: Љубчо Георгиевски оди во Софија да помогне околу тековниот спор

Expres - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во разјаснувачка мисија во Бугарија

Макфакс - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Опсервер - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

Георгиевски: До пред три години никој во Македонија не смееше да каже дека Гоце Делчев е заеднички револуционер

Република - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во разјаснувачка мисија во Бугарија

Вечер - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Скопје1 - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев

Кумановски м. - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во разјаснувачка мисија во Бугарија

MTM - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

OhridNews - 17.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

ПРЕГОВОРИ ВО СКОПЈЕ: Гоце Делчев пак им „побегна“ на трговците со македонската историја

Денешен - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Нема договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

Press24 - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

24Инфо - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Вечер Прес - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу ...

OhridNews - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Press24 - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

24 Вести - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Бриф - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Заев го праќа Георгиевски во мисија во Бугарија за да го олесни спорот за Гоце Делчев

Денешен - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји.

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Нова ТВ - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Република - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Љубчо Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Frontline - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

24 Вести - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Вечер Прес - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Љубчо Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

МКД - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

PressingTV - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС ...

Георгиевски: До пред три години никој во Македонија не смееше да каже дека Гоце Делчев е заеднички револуционер

Вечер - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

еМагазин - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевск во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС пренесувајќи ...

Кајчев: Средбата во Скопје речиси без резултат

Независен - 17.10.2020

Напредок речиси и да нема. Средбата во Скопје заврши речиси без резултат, изјави бугарскиот историчар Наум Кајчев, член на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања по вчера завршената дводневна средба во Скопје.

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во разјаснувачка мисија во Бугарија

Точка - 17.10.2020

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со ...