TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поради тензиите во светот, се зголемува значењето на нуклеарното оружје

Deutsche Welle - 17.06.2024

Зголемувањето на геополитичките тензии во светот загрижувачки го зголемува значењето на нуклеарното оружје, се вели во новата студија на СИПРИ. Деветте нуклеарни сили во светот „дополнително ги модернизираат своите арсенали за нуклеарно оружје“, се ...

НАТО ја подготвува војската за голема војна: Нуклеарните сили спремни?

Скопје1 - 17.06.2024

Земјите на НАТО разговараат за ставање во состојба на готовност на нуклеарните боеви глави на алијансата, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за британскиот весник Телеграф.

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Макфакс - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и подготвеност, наведувајќи дека транспарентноста во овој случај е ...

СИПРИ: Нуклеарното вооружување напредува додека светот тоне сѐ подлабоко во војна

Бизнис Вести - 17.06.2024

Како што растат глобалните геополитички тензии, нуклеарните сили ги модернизираат своите арсенали, наведуваат истражувачите на СИПРИ, повикувајќи ги светските лидери „да размислат повторно“.

Нуклеарното вооружување напредува додека светот тоне сѐ подлабоко во војна

Независен - 17.06.2024

Стокхолм – Како што растат глобалните геополитички тензии, нуклеарните сили ги модернизираат своите арсенали, наведуваат истражувачите на СИПРИ, повикувајќи ги светските лидери „да размислат повторно“.

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Опсервер - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и подготвеност, наведувајќи дека транспарентноста во овој случај е ...

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

MTM - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и подготвеност, наведувајќи дека транспарентноста во овој случај е ...

СИПРИ: Нуклеарното вооружување напредува – одиме кон пропаст и време е големите сили да се повлечат и да размислат

CivilMedia - 17.06.2024

Како што растат глобалните геополитички тензии, нуклеарните сили ги модернизираат своите арсенали, наведуваат истражувачите на СИПРИ, повикувајќи ги светските лидери „да размислат повторно“.

СИПРИ: Нуклеарното вооружување напредува додека светот тоне сѐ подлабоко во војна

Либертас - 17.06.2024

Како што растат глобалните геополитички тензии, нуклеарните сили ги модернизираат своите арсенали, наведуваат истражувачите на СИПРИ, повикувајќи ги светските лидери „да размислат повторно“.

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Точка - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и подготвеност, наведувајќи дека транспарентноста во овој случај е ...

Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Локално - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и подготвеност, наведувајќи дека транспарентноста во овој случај е ...

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

Либертас - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за вадење на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и ставање во состојба на готовност.

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

Бизнис Вести - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за вадење на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и ставање во состојба на готовност.

СИПРИ: Нуклеарното вооружување напредува додека светот тоне сѐ подлабоко во војна

24Инфо - 17.06.2024

Како што растат глобалните геополитички тензии, нуклеарните сили ги модернизираат своите арсенали, наведуваат истражувачите на СИПРИ, повикувајќи ги светските лидери „да размислат повторно“.

Нуклеарното вооружување напредува додека светот тоне сѐ подлабоко во војна, предупредуваат од СИПРИ

Слободен Печат - 17.06.2024

Како што растат глобалните геополитички тензии, нуклеарните сили ги модернизираат своите арсенали, наведуваат истражувачите на СИПРИ, повикувајќи ги светските лидери „да размислат повторно“.

НАТО размислува да стави нуклеарно оружје на готовност, рече Столтенберг

Н.Македонија - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за британски „Телеграф“ изјави дека членките на НАТО разговараат за распоредување на повеќе нуклеарно оружје соочени со растечката закана од Русија и Кина.

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

24 Вести - 17.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за вадење на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и ставање во состојба на готовност.

НАТО ГО ВАДИ НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ ОД МАГАЦИНИТЕ Тоа треба да биде директна порака за противниците Русија и Кина

+инфо - 17.06.2024

Генералниот секретар на Алијансата посочи дека транспарентноста за нуклеарното оружје треба да биде еден од основите на нуклеарната стратегија на НАТО во подготовката на Алијансата за, како што рече, поопасен свет.