TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фицо подготвен да се повлече од функцијата премиер на Словачка

А1 On - 14.03.2018

Словачкиот премиер Роберт Фицо објави денеска дека понудил оставка на функцијата, што се случува по притисокот од опозицијата за справувањето со скандалот со убиството на новинарот Јан Куцијак.

Словачкиот премиер најави оставка по убиството на новинарот Куциак

Нова ТВ - 14.03.2018

Словaчкиот премиер Роберт Фицо попладнево најави оставка, три недели по убиството нa новинарот Јан Куциак кој истражуваше случај на корупција. Во овој напад животот го загуби и неговата пријателка Мартина Кушнирова.

Словачкиот премиер подготвен да поднесе оставка за убиството на новинарот

Канал5 - 14.03.2018

По убиството на новинарот Јан Кучијак , јавноста во Словачка на портести бара оставка од премиерот Фицо. Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека е подготвен да поднес еоставка по сканадалозното убиство на новинарот Јан Кучијак и неговата вереница.

Во Словачка повторно уапсен Италијанецот за кого пишуваше убиениот новинар

МКД - 13.03.2018

Словачките власти повторно го уапсеија италијанскиот бизнисмен Антонино Вадала, кој е осомничен за убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучијак и неговата девојка Мартина Кушнирова, изјави портпаролката на словачкото обвинителство Андреа ...

Фицо подготвен да се повлече од функцијата премиер на Словачка

Алфа - 14.03.2018

Словачкиот премиер Роберт Фицо објави денеска дека понудил оставка на функцијата, што се случува по притисокот од опозицијата за справувањето со скандалот со убиството на новинарот Јан Куцијак.

Уапсен Италијанецот од извештајот на убиениот словачки новинар

Канал5 - 13.03.2018

Словачката полиција изутринава во Михаловцe на истокот на Словачка, го уапсила Италијанецот Антонино Вадала, кој е спомнат во извештајот на убиениот словачки новинар. Вадала е уапсен на основа на европскиот налог за апсење кој го издала Италија, ...

Расте притисокот врз словачкиот премиер за предвремени избори

Нова ТВ - 13.03.2018

Претседателот на Словачка, Андреј Киска предложи предвремени избори или големи промени во Владата, како излез од политичката криза предизвикана од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата девојка.

Во Словачка почнаа преговори за предвремени избори...

Н.Македонија - 13.03.2018

Во Словачка почнаа преговори за предвремени избори Партиите од владејачката коалиција во Словачка денеска започнаа преговори откако една од нив побара предвремени избори. Партијата Мост-Хид вчера соопшти дека ќе побара договор со коалициските ...

Уапсен италијански бизнисмен поради убиството на новинарот Куциак

Стандард - 13.03.2018

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце.

Словачкиот премиер најави оставка по убиството на новинарот Куциjак

Република - 14.03.2018

Словaчкиот премиер Роберт Фицо попладнево најави оставка, три недели по убиството нa новинарот Јан Куциjак кој истражуваше случај на корупција. Во овој напад животот го загуби и неговата пријателка Мартина Кушнирова.

Повик за предвремени избори по министерските оставки

МРТ - 13.03.2018

Расте притисокот врз словачкиот премиерот Фицо. Владата на Словачка може да се распушти наскоро. По убиството на новинарот Куцијак, предвремени избори побара една од коалициските партии во Владата.

Уште една европска влада во криза, словачката

Р.С.Европа - 13.03.2018

Масовните протести поради убиството на еден новинар кој ги истражувал таканречените Панамски документи ја доведоа словачката влада во криза. Тоа е уште една европска земја која по долгогодишна стабилност се соочи со таква закана.

Си поднесе оставка словачкиот министер за внатрешни, однесен од бранот граѓански протести

Телма - 12.03.2018

Убиството на младиот словачки новинар Јан Куцијак и неговата девојка, и официјално се претвори во владина криза во Словачка. Утрово, озогласениот и контроверзен министер за внатрешни работи, Роберт Калинак си поднесе оставка, однесен од бранот ...

Оставка на министерот за внатрешни работи на Словачка

+инфо - 12.03.2018

Словачкиот министер за внатрешни работи Роберт Калинак изјави денеска дека донел одлука да поднесе оставка од функцијата по политичките тензии предизвикани од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак.

Повторно уапсен Италијанецот за кого пишуваше убиениот новинар

+инфо - 13.03.2018

Словачките власти повторно го уапсеија италијанскиот бизнисмен Антонино Вадала, кој е осомничен за убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучијак и неговата девојка Мартина Кушнирова, изјави портпаролката на словачкото обвинителство Андреа ...

Напредок во истрагата на убиството на новинарот Куциак: Уапсен италијански бизнисмен

Република - 13.03.2018

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце.

Дали се најде кој го уби словачкиот новинар

Вечер - 13.03.2018

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце.