TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид-19: Вести кои будат надеж

Deutsche Welle - 23.02.2021

Две важни вести за коронавирусот доаѓаат од Израел. Првата: нова научна студија покажува дека вакцината на Бионтек/Фајзер значително го намалува пренесувањето на вирусот. И втората: Израел веќе воведе корона-пасоши.

Антителата кај некои се создаваат со голема брзина, но кај други сами исчезнуваат: Д-р Марија Гњатовиќ објасни зошто е така

ММС

Вакцинацијата во Британија го намалува бројот на хоспитализирани лица од ковид-19

Сакам да кажам

Како се движат цените на антиковид вакцините на светскиот пазар - Дали ќе се заштедеше ако навреме се набавеа?

Сител

Вакцините на Фајзер и Астра зенека ги намалиле хоспитализациите во Шкотска за 85% и 94%

МКД

Во Словенија стигна уште една пратка вакцини од Фајзер

Канал5

Во петокот се договарало набавка на руската вакцина „Спутник В“

Телма

Р.С.Европа Иновативност Канал5 Нетпрес Р.С.Европа Press24 Република Скопско Ехо

„Болниците ни се полнат значително побргу“д-р Кон предупредува за зголемениот број на заразени

Канал5 - 23.02.2021

Пандемијата може да се запре само со вакцинација, а кога ќе достигнеме 1,5 милиони вакцинирани со две дози, вирусот ќе започне да го губи својот потенцијал, изјави денес епидемиологот и член на Кризниот штаб на Србија, д-р Предраг Кон.

Град во Бразил ќе го вакцинира целото возрасно население против коронавирусот

Факултети

Вакцинирани 1040 здравствени работници, до крајот на неделава се очекуваат и 200.000 кинески вакцини

Бизнис Вести

Македонија планира да вакцинира 1,4 милион граѓани, од потребните три, договорени се два милиони вакцини

МКД

Трка по вакцини на сите страни - спас се бара во „Синофарм“ и „Спутник“

Deutsche Welle

Претрес кај градоначалникот којшто се вакцинираше преку ред

Deutsche Welle

Пановски: Со 700 вакцинирани исто како да не сме почнале со вакцинација

24 Вести

Слободен Печат Мета Екран ТВ21 Курир Фокус Pedijatar.mk Локално

„Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина, се грижат само за тендерите и процентите, одговорност ...

Курир - 23.02.2021

Македонија е на врвот на лисатата на земји кои лошо се справуваат или не се справуваат со корона кризата, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -Македонија е меѓу десетте земји од 220 кои ги следи престижниот Џон ...

Заев и Филипче одбиле руски вакцини а немале договорено никакви, вели Стојаноска

Нетпрес

Стојаноска: Заев и Филипче се виновни за задоцнетата набавка на вакцини

Centar

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа, а починати од корона има повеќе од 3.000!

Опсервер

Стојаноска:За 24 часа Заев смени став, се плашеше од многу вакцини, а потоа дал налог за набавка на истите, а починати има повеќе од 3.000!

Курир

За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа, а починати од корона има повеќе од 3.000

24Инфо

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став

Канал5

Денешен MakPress Либертас 24Инфо Канал5 Нетпрес Press24 Сител

Македонија нарачува 100 илјади дози од руската вакцина „Спутник“

Слободен Печат - 23.02.2021

Со посредство на Руската амбасада во Македонија, ќе нарачаме и 100 илјади дози од руската вакцина „Спутник“, најави премиерот Зоран Заев, додавајќи дека е почнато да се прават преддоговори за во земјава да има вакцини против коронавирусот од сите ...

Се чекаат кинеските вакцини – во тек е потпишувањето на договор за руски „Спутник В“

ТВ21

Почнаа преговори за набавка на „Спутник“ вакцина, кинеските се најавуваат до крајот на оваа недела

Сител

Заев за руската вакцина: Утврдивме дека имаме можност за уште 100 илјади вакцини, граѓаните да знаат дека набавуваме од сите производители

365

Кинеска нова година помина за кинеските вакцини нема абер за „Спутник V“само најава, но не и датум

Алфа

Македонија ги чека кинеските вакцини и новите количини на „Фајзер“ од Србија

Локално

Се преговара со сите производители за што побрза набавка на вакцини, кинеските се очекуваат до крајот на месецов

Независен

Точка Фактор +инфо Фокус +инфо Република Независен Курир

СЗО и испорача на Гвинеја над 11.000 вакцини против ебола

Фокус - 23.02.2021

Повеќе од 11.300 дози на вакцината „Мерк“, против хеморагична треска од ебола, Светската здравствена организација (СЗО) синоќа авионски и ги испорача на Гвинеја, земја во која болеста повторно се појави, јави Дојче веле.

СЗО и испорача на Гвинеја вакцини против ебола

Курир

СЗО и испорача на Гвинеја над 11.000 вакцини против ебола

24Инфо

СЗО и испорача на Гвинеја над 11.000 вакцини против ебола

Опсервер

СЗО и испорача на Гвинеја над 11.000 вакцини против ебола

Либертас

СЗО повикува на солидарност за вакцинирање во сиромашните земји

ММС - 23.02.2021

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денес ги повика богатите земји да не прават дополнителни набавки на вакцини, бидејќи тоа може да ги спречи напорите за да се започне со вакцинација во сиромашните ...

СЗО ги повика богатите земји да внимаваат да не го нарушат ковакс-механизмот

360 степени

СЗО ги повика богатите да не ја поткопуваат програмата КОВАКС

Канал5

СЗО: Богатите земји мора да соработуваат со Ковакс

Бизнис Вести

Генералниот директор на СЗО ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Слободен Печат

Генералниот директор на СЗО упатил апел до богатите земји: Почитувајте ги договорите направени со КОВАКС!

Точка

СЗО: Богатите земји да не ја уништуваат „Ковакс“ програмата

24Инфо

Локално MakPress 24Инфо Вечер Прес Фокус Опсервер Либертас Press24

Се чувствувам лошо, имам реакција, изјавил Бајага по примање на вакцината

ММС - 22.02.2021

Познатиот Момчило Бајагиќ Бајага ја прими вакцината против вирусот корона, а денес, во понеделник на 22 февруари, призна дека не се чувствува добро. Имено, тој не објасни детално какви компликации има, но призна дека има некои несакани ефекти што ...

Не очекувал таква реакција: Бајага се чувствува лошо после примањето на вакцина

ММС

Бајага: Не се чувствувам добро, примив вакцина и имам реакција

Канал5

Бајага ја примил и втората доза од вакцината: Не ми е добро, имам реакција

Слободен Печат

Бајага: Не се чувствувам добро, ја примив вакцината и имам реакција

+инфо

Бајага по примањето на вакцината за коронавирус: „Се чувствувам лошo и имам реакција“

Точка

На Бајага му се слошило по примање на вакцина против коронавирус: Се чувствувам лошо, имам реакција

Курир

Локално Press24 Сител Република Екран

Американки се маскирале како старици за да се вакцинираат преку ред (ВИДЕО)

Канал5 - 22.02.2021

Две Американки од државата Флорида се маскирале во старици со цел преку измама да добијат уште една доза вакцина, пренесуваат американските медиуми. Како што објавија од канцеларијата за јавно здравје на округот Оринџ во Флорида, жени на возраст од ...

Две Американки се маскирале во старици за да се вакцинираат преку ред, ама ги фатиле (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Американки се маскирале во старици и се вакцинирале преку ред

360 степени

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

ТВ21

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

Сител

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

24Инфо

Американки се маскирале во стари жени за да се вакцинираат преку ред

Кајгана

Република Либертас Опсервер +инфо iPortal MakPress Либертас Вечер Прес

Британски студии: И една доза од вакцините против ковид-19 дава ефект

360 степени - 22.02.2021

Различни студии спроведени во Англија и Шкотска покажуваат дека и една доза од вакцините даваат висока заштита против ковид-19, а со тоа го намалуваат бројот на новозаболени и хоспитализирани поради овој вирус.

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Опсервер

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Курир

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

+инфо

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

24Инфо

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Независен

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Либертас

Кајгана Денешен iPortal Вечер Прес Канал5 MakPress Иновативност

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на АстраЗенека за сите возрасни групи

ММС - 22.02.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) издаде препорака за употреба на вакцината на АстраЗенека против ковид-19 за сите старосни групи. Ова претставува силен сигнал за сите граѓани дека се работи за безбедни и ефикасни вакцини – велат од Европската ...

Европската агенција за лекови ја потврди ефикансоста на вакцината на АстраЗенека

Слободен Печат

ЕУ ја одобри вакцината „Астра Зенека“ за сите возрасти

Скопско Ехо

ЕМА ја потврди ефикасноста на вакцината на „Астра зенека“ за сите возрасни групи

Н.Македонија

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Опсервер

ЕМА ја потврди ефикасноста на вакцината на АстраЗенека за сите старосни групи

Локално

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Сител

Телма Курир Скопје инфо 24Инфо Независен MakPress MTM

Данска и Шведска ќе воведат корона-пасош

ММС - 22.02.2021

Шведска досега беше позната поради специфичниот начин на борба против пандемијата на коронавирусот. Наместо затворање, како што тоа го направија другите европски земји, шведските власти прво сметаа на имунитет на стадо, а подоцна и на здрав човечки ...

Данска и Шведска воведуаат корона пасош

Иновативност

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

24Инфо

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Република

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Денар

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

MTM

Данска и Шведска воведуваат ковид-пасоши

Н.Македонија

Точка

Првични резултати: Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто

Република - 22.02.2021

Иран објави дека првичните резултати од клиничките испитувања покажале дека нивната прва вакцина против Ковид-19 е ефикасна во 90 проценти од случаите. Мохамед Реза Салехи, кој ги предводи клиничките испитувања за „КОВИран Барекат“, за иранската ...

Вакцината произведена во Иран има ефикасност од 90 проценти

+инфо

Иранската вакцина е ефикасна 90%, покажуваат првичните резултати

iPortal

Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто, покажуваат првичните резултати

Опсервер

Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто, покажуваат првичните резултати

24Инфо

Данска и Шведска воведуваат дигитален пасош

Алсат-М - 22.02.2021

Шведска и соседна Данска планираат да воведат дигитален „корона-пасош“ до летото, пишува Дојче веле. Тој дигитален сертификат треба првенствено да послужи како доказ за вакцинација против коронавирусот, а во исто време да овозможи и посета на ...

Израел излегува од карантинот

Алсат-М - 22.02.2021

Израел повторно отвори поголем дел од економијата и многу јавни услуги и покрај континуираното ширење на ковид-19 во таа земја. На 21 февруари им беше дозволено на израелските малопродажни продавници и трговски центри, некои одделенија од средно ...