TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николовски: Денешниот индекс на корупција е потврда на сработеното минатата година

Centar - 25.01.2022

„Скокот од 24 позиции на Индексот за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл се должи на се она што беше направено во 2021 година, соработката со Државната комисија за спречување на корупција и постапувањето по нивните иницијативи“ кажа ...

Николовски: Денешниот индекс на корупција е потврда на сработеното минатата година

Бриф

Николовски: Денешниот индекс на корупција е потврда на сработеното минатата годинаногу за недела, отколку што беше случај во изминатата година.

24Инфо

Индекс на корупција: Скок од 24 места на Северна Македонија на листата на Транспаренси интернешнл

Deutsche Welle

Мета: Доста е од корупција во Албанија, да се угледаме на соседите

Слободен Печат

Мета: Состојбата со корупцијата многу сериозна и бара итен одговор

А1 On

Мета: Доста е од корупција во Албанија, да се угледаме на соседите

Бриф

Р.С.Европа Курир Centar Бриф 24Инфо Centar Centar 24Инфо

Македонија на 87 место од 180 земји по перцепцијата на корупцијата

24 Вести - 25.01.2022

Со раст од 24 места, Македонија во 2021 година најмногу напредувала во борбата со корупцијата во регионов, покажува најновото мерење перцепцијата на индексот на корупција, што го презентираше Транспаренси интернешнл.

С Македонија и ИПК 2021 – со најголем раст во регионот, но далеку од совршени

360 степени

Северна Македонија со скок од 24 места на Индексот за перцепција на корупцијата

Глас на Америка

Македонија на 87. место на листата на Транспаренси Интернешнл

Канал5

Напредок од 24 места на Индексот за перцепција на корупцијата

Р.С.Европа

Пад на генералната перцепција за корупција на светско ниво - Македонија направи исчекор од 24 места

Сител

Скок од 24 места на Северна Македонија на Индексот за перцепција за корупција

360 степени

Бриф 24 Вести Press24 CivilMedia 24Инфо Слободен Печат еМагазин 365

Напредок на листата на „Транспаренси интернешнл“ за борба со корупцијата

Сител - 25.01.2022

Македонија се искачи за 24 места според Индексот за перцепција на корупцијата, покажува извештајот на Транспаренси интернешнл. Со 39 индексни поени државата се наоѓа на 87 место, што е подобрување од лани, кога со 35 индекни поени Македонија се ...

Босна и Херцеговина и Албанија се најкорумпираните земји во Европа

МКД

Данска е со најдобар, а Јужен Судан со најлош ранг на листата на „Транспаренси“ за перцепција на корупцијата

360 степени

Скок за 24 места на индексот на корупција, но сепак на ниско 87 место

Телма

С. Македонија со напредок според перцепцијата на корупцијата, но и натаму меѓу најлошите во регионот

Радио МОФ

Индекс на корупција – Македонија во друштво на Суринам, Танзанија и Колумбија

Алфа

Корупција во регионот: Босна е најлошо оценета, Словенија најдобро – каде е Македонија

Денар

Иновативност Мета Денешен Нова ТВ Фактор Бизнис Вести Во Центар Канал5

Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува, имаме сериозен напредок во борбата против корупција

Канал5 - 25.01.2022

За 2021 година Македонија има 39 индексни поени, додека во 2020 тој скор бил 35. Почитувани граѓани, почитувани новинари, Остварен е сериозен напредок во борбата против криминалот и корупцијата.

Кузеска: Транспаренси интернешнл најдобро ја рангира земјава во последниве шест години

МКД

Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува сериозен напредок во борбата против корупција

Сител

Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува, имаме сериозен напредок во борбата против корупција

Бриф

(ВИДЕО) Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува, имаме сериозен напредок во борбата против корупција

А1 On

Кузеска: Гонењето функционери од власта е една од причините за напредок во борбата против корупцијата

Локално

(Видео) Кузеска: Напредокот во борбата против корупцијата го потврди и „Транспаренси Интернешнл“

Макфакс

Zoom MTM Centar