TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трик кој стана хит на ТикТок: Лушпи од компири и сода-бикарбона како средство за чистење ‘рѓа

Курир - 05.06.2024

Средството се нанесува на ‘рѓосаното место, се остава така 20 до 30 минути, а потоа се чисти, мие и плакне, по што металните предмети ќе изгледаат како нови. Компирите содржат оксална киселина што ги претвора нерастворливите соединенија на железо во ...

Не ги фрлајте лушпите од компири: Можат да решат сериозен проблем во домот

Попара - 05.06.2024

Колку и да сакате да јадете компири, прво мора да ги излупите. Еве одлична идеја како можете да ги користите лушпите од компири. Дали знаевте дека лушпите од компири се одлични за отстранување на дамки од ‘рѓа? Компирите содржат оксална киселина, ...

Лушпи од компири и сода-бикарбона како средство за чистење 'рѓа

Канал5 - 05.06.2024

Компирите содржат оксална киселина што ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Ова е научното објаснување за тоа како лушпите од компири може да помогнат во отстранување 'рѓа од металните површини дома.

Лушпи од компири и сода-бикарбона како средство за чистење ‘рѓа

Бриф - 05.06.2024

Компирите содржат оксална киселина што ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Ова е научното објаснување за тоа како лушпите од компири може да помогнат во отстранување ‘рѓа од металните површини дома.

Лушпи од компири и сода-бикарбона како средство за чистење ‘рѓа

365 - 05.06.2024

Компирите содржат оксална киселина што ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Ова е научното објаснување за тоа како лушпите од компири може да помогнат во отстранување ‘рѓа од металните површини дома.

Не фрлајте ги лушпите од компирот: Може да реши сериозен проблем во домаќинството

Независен - 05.06.2024

Без разлика како сакате да јадете компири, дефинитивно треба прво да ги излупите. Еве одлична идеја како можете да ги користите лушпите од компири. Компирите содржат оксална киселина, која ги претвора нерастворливите соединенија на железо во ...

Лушпи од компири и сода-бикарбона како средство за чистење 'рѓа

MakPress - 06.06.2024

Компирите содржат оксална киселина што ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Ова е научното објаснување за тоа како лушпите од компири може да помогнат во отстранување 'рѓа од металните површини дома.