TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Систем „Купи ден помини“: Што доби Заев со изгласувањето на довербата?

Република - 03.03.2021

Ја расчистивме маглата, се соочивме со реалноста. Вака премиерот Зоран Заев триумфално ја објави климавата победа по изгласувањето на доверба на неговата влада. И доколку се гледаат само кориците на книгата, така е, владеачкото мнозинство изгласа ...

90 дена мир, или бламажа за 20 дена сигурност – Заев се пресмета

Република

Нема пратеници од опозицијата кои го поддржуваат, како што најавуваше Заев

Република

Собранието и изгласа доверба на владата

24 Вести

Со 62 гласа „за“ изгласана доверба за Владата на Заев

Сител

ЈАНЕВСКИ: Забраната од 90 дена за уривање на Владата не важи ако соберете мнозинство од 61 пратеник

Денешен

Заев нема сигурни нови 90 дена за гласање на доверба: Истата може да се тестира ако побараат 20 пратеници

Курир

Алсат-М Нетпрес Алсат-М 360 степени Сакам да кажам 4NEWS ТВ21 ТВ21

Изгласана доверба на Владата на Заев, мнозинството е 62 пратеника, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата

ТВ21 - 03.03.2021

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници … копј е против… против нема ниеден глас. Које воздржан. Воздржанинема. Вкупно гласаа 62 праеници за предлогот на владата да и се изгласа доверба на Владата за се произнесоа 62 пратеници, против нема ...

Заев: Ова е моментот кој ќе покаже дали опозицијата навистина има мнозинство кое го најавува

ТВ21

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

Точка

Петровска: Пратениците од опозицијата можеа, но не побараа гласање на доверба на Владата

Локално

Заев: Опозицијата со месеци бара гласање за недоверба на Владата, за денеска и да не бидат присутни кога јас го отворам прашањето

Frontline

Заев ја предизвика опозицијата и си обезбеди помирни три месеци власт

365

Заев: Време е да го видиме на дело најавуваното мнозинство од опозицијата кое ќе ја падне оваа влада

Локално

Независен 360 степени Press24 Н.Македонија Бриф

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Тера - 03.03.2021

Собранието денеска изгласа доверба за Владата со мнозинство од 62 пратеници откако премиерот Зоран Заев се повика на член 93 став 1 од Уставот кој што вели Владата има право да постави прашање за доверба пред Собранието, како и на член 217 став 2 од ...

Собранието и изгласа доверба на Владата

Сител

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата, ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше

Фокус

Со 62 гласа „за“ Собранието изгласа доверба на Владата

Фактор

Заев побара парламентот да гласа за доверба на Владата: Да го видиме на дело толку долго време најавуваното мнозинство на опозицијата

Точка

Собранието и официјално изгласа доверба на Владата, опозицијата не присуствуваше на седницата

Локално

Заев побара да се гласа за доверба на Владата

Фактор

Expres MTM Н.Македонија Frontline Опсервер +инфо Слободен Печат ММС

Мицкоски за довербата на Владата: Бидете спокојни, најдоброто допрва доаѓа

Независен - 03.03.2021

Откако денеска премиерот Зоран Заев сосема неочекувано побара и доби доверба на Владата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тоа го нарече „препелкање“. Христијан Мицкоски е заболен од корона и се наоѓа во изолација и во обраќањето преку Фејсбук рече дека токму ...

Мицкоски: Заев користи што сум изолиран поради вирусот, но тоа не го спасува од паѓање на Владата

Точка

Мицкоски: Ова на Заев денеска беше препелкање, брзо ќе дојде денот кога повеќе нема да биде премиер

ТВ21

Мицкоски не се откажува: Владата е на апарати за дишење, Заев ја искористи мојата изолација

360 степени

Мицкоски: Тоа што Заев користи што сум изолиран поради Ковид-19 не го спасува од паѓање на Владата

Сител

Мицкоски: Заев користи што сум изолиран поради вирусот, но тоа не го спасува од паѓање на Владата

Press24

Мицкоски: Заев е мафијаш, ја користи состојбата на мојата изолација поради заразата со ковид вирусот

Мак. Весник

24Инфо Канал5 Опсервер МКД Н.Македонија Тера +инфо

Премиерот побрз од опозицијата, Собранието изгласа доверба на Владата

Глас на Америка - 03.03.2021

Опозицијата која најавуваше мнозинство и интерпелација ја напушти Собраниската седница и не гласаше. Заев си обезбеди 90 дена мир бидејќи Уставот не и дозволува на опозицијата да поднесе барање за гласање на доверба во наредните три месеци СКОПЈЕ - ...

Заев: Ред е да се соочиме и да го видиме на дело толку најавуваното мнозинство на опозицијата

Фокус

Заев побара гласање доверба на Владата без дебата – за опозицијата тој нема храброст да чуе критики

Скопско Ехо

Пауза во Собранието, Заев го користи тешко собраното мнозинство во Собрание и предлага гласање за доверба на Владата

MakPress

Заев за гласањето на доверба: Во име на вистината ја преземам одговорноста и обврската пред граѓаните

Република

Kаква игра игра Заев со барањето за гласање на доверба на владата?

PressingTV

Заев пред пратениците: Во име на вистината да гласате за доверба на Владата

iPortal

Курир Frontline Граѓански збор CivilMedia Нетпрес еМагазин Опсервер Бизнис Вести

Петковски за тв 24: Потегот на Заев е за почит во услови на лоши моменти на политичката сцена

24 Вести - 03.03.2021

Тито Петковски претседателот на НСДП во 24 анализа рече дека денешната изгласана доверба на владата е мудар потег на Заев. Легимитетот на владата бил оспоруван од опозицијата и сметаа дека владата го изгуби мнозинството во парламентот.

Петковски за гласањето доверба на Владата: Мудар потег на Заев, ВМРО-ДПМНЕ се изненадени

Локално

Петровска: Докажавме дека мнозинството е стабилно - сѐ беше блеф на Мицкоски

Press24 - 03.03.2021

Со денешното гласање за доверба на Владата покажавме дека сите тврдења за некакво ново парламентарно мнозинство од страна на ВМРО-ДПМНЕ не било ништо друго освен една голема лага, посочи пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска во вечерашното ...

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно

Канал5

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно, пропаднаа лагите на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно, пропаднаа лагите на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal

Петровска: Докажавме дека Мицкоски блефираше за ново мнозинство

Фокус

Петровска: Докажавме дека Мицкоски блефираше за ново мнозинство

Либертас

Петровска на Канал 5: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно

Скопје1

Героски: Кога премиерот бара парламентот да му изгласа доверба, без расправа, тоа се вика дисциплинирање на ...

Република - 03.03.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево побара од пратенциите усно да се изјаснат за доверба на Владата и тоа на истата седница, но без расправа. Овој потег новинарот Бранко Героски го оценува како дисциплинирање на парламентарното мнозинство коментира ...

Героски: Кога премиерот бара парламентот да му изгласа доверба, без расправа, тоа се вика дисциплинирање на парламентарното мнозинство

Курир

Героски: Барањето на Заев за доверба на Владата се вика дисциплинирање на пратениците

MakPress

Заев: Да се види дека ние не го држиме мнозинство со мениците на Груевски

CivilMedia - 03.03.2021

Премиерот Зоран Заев, во образложение на предлогот за гласање на доверба на Владата истакна дека целта е да се стави крај на сите пропаганди на опозицијата. Тој потсети дека ВМРО-ДПМНЕ веќе 6 месеци најавува рушење на Владата, а последните три ...

Заев: Да се види дека ние не го држиме мнозинство со мениците на Груевски

Мак. Весник

Заев со дупка во Деловникот сака да си купи уште некој месец власт!

PressingTV - 03.03.2021

Провидна е играта на премиерот Зоран Заев со барањето да се гласа доверба на владата. Веќе на сите им е јасно дека Владата пука по сите шавови, тенкото парламентарно мнозинство се рони. Затоа ПР тимот на Заев му смислува „генијален“ потег за да ...

Заев сака да ја искористи дупката во Деловникот и без расправа да остане уште неколку месеци на власт

Република