TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

А1 On - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Победата на Борис Џонсон го иницираше разединувањето британското кралство?

Слободен Печат - 14.12.2019

Дали на Велика Британија ѝ се заканува распад на четири дела: Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска? Неколку илјади демонстранти се собраа во петокот на улиците на најголемиот шкотски град Глазгов, под паролата „Тој не е мојот премиер“, пишува Иван ...

По изборниот триумф на Џонсон, Шкотска бара независност

Телма - 14.12.2019

По изборниот триумф, британскиот премиер Борис Џонсон не губеше време да ги покаже политичките мускули. Во синоќешниот разговор со шкотската премиерка, категорично го отфрлил нејзиното барање Шкотска да се одвои од Обединетото Кралство.

Шкотска бара референдум за независност

Телма - 14.12.2019

По триумфот на британските Конзервативци, во Шкотска се погласни барањата за втор референдум за независност, Борис Џонсон е категоричен дека нема да дозволи ново прегласување. Идентификувана е првата жртва која беше пронајдена во кратерот на ...

Борис Џонсон: „Не“ за референдум за независност на Шкотска

Deutsche Welle - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон ја отфрли можноста за одржување нов референдум за независност на Шкотска. Тој ги повика БРитанците на меѓусебно помирување и сплотување. Џонсон, како што соопштија вчера попладне од неговиот кабинет, на шкотската ...

Џонсон го отфрли барањето на Шкотска за нов референдум за независност (ВИДЕО)

МКД - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера ѝ порача на шкотската премиерка Никола Стурџон дека нема да го поддржи нејзиниот план за втор референдум за независност на Шкотска, неколку часа откако двајцата постигнаа одличен резултат на парламентарните ...

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

А1 On - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

А1 On - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

ПО ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Дојде време Шкотска уште еднаш да одлучува за својата иднина

Слободен Печат - 13.12.2019

Шкотската Влада следната недела ќе објави детален, демократски трансфер на власта за покренување правна постапка за одржување референдум, додаде таа, повикувајќи се на администрацијата на чие чело е во Единбург.

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

24Инфо - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

Нетпрес - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

Курир - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП), Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

Опсервер - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

Либертас - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

Старџен: Шкотска сега ќе одлучи за својата иднина

MakPress - 13.12.2019

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен изјави дека сега е време земјата да донесе одлука за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе започне со законски овластувања да распише референдум за ...

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

CivilMedia - 14.12.2019

Британскиот премиер јасно стави до знаење дека и натаму е против втор референдум за независност, поддржувајќи го мнозинството луѓе во Шкотска кои не сакаат да се вратат на поделбите и независноста, се наведува во соопштението од неговиот кабинет, ...

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Курир - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема референдум за независност на Шкотска

Слободен Печат - 14.12.2019

Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година. Британскиот премиер јасно стави до знаење дека и натаму е против втор референдум за независност, поддржувајќи го мнозинството луѓе во Шкотска кои ...

За Џонсон, нема втор референдум за независност на Шкотска

Нетпрес - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Опсервер - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Либертас - 14.12.2019

Британскиот премиер јасно стави до знаење дека и натаму е против втор референдум за независност, поддржувајќи го мнозинството луѓе во Шкотска кои не сакаат да се вратат на поделбите и независноста, се наведува во соопштението од неговиот кабинет, ...

Џонсон: Нема да има нов референдум за независност на Шкотска

Фокус - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

24Инфо - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

+инфо - 14.12.2019

Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година. Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска.

Џонсон: Нема нов референдум за независност на Шкотска

Нова ТВ - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон упати порака до шкотската лидерка Никола Стурџен дека ќе нема нов референдум за независност на Шкотска. По убедливата победа на Конзервативната партија на вонредните избори во Велика Британија, тој истакна дека мора ...

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Вечер Прес - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Макфакс - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој рече дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Нема втор референдум за независност на Шкотска

Н.Македонија - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон ѝ порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој рече дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Лидерката на Шкотска покренува процедура за нов референдум за независност, Џонсон не дозволува

360 степени - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Република - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Точка - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој рече дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Телма - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

MakPress - 14.12.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Џонсон: Нема да има нов референдум за независност на Шкотска

Канал5 - 14.12.2019

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон и порача на лидерката на Шкотска, Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 ...

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

24 Вести - 14.12.2019

Британскиот премиер јасно стави до знаење дека и натаму е против втор референдум за независност, поддржувајќи го мнозинството луѓе во Шкотска кои не сакаат да се вратат на поделбите и независноста, се наведува во соопштението од неговиот кабинет, ...

Шкотска бара независност

Република - 14.12.2019

Борис Џонсон во разговор со шкотската премиерка, категорично го отфрлил нејзиното барање Шкотска да се одвои од Обединетото Кралство. Борис Џонсон нема право да одлучува за Шкотска, му порача шкотската премиерка и додаде дека шкотските гласачи и ...

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

+инфо - 14.12.2019

СНП освои 48 од 59 шкотски места во британскиот парламент на неодамнешните предвремени избори, што ја поттикна Старџен да ги интензивира барањата за одржување втор референдум за независност.

СТАРЏЕН: На изборите добивме мандат за втор референдум за независност на Шкотска

Денешен - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Старџен: Граѓаните на изборите покажаа дека ова е мандат за втор референдум за независност

Слободен Печат - 14.12.2019

Цврсто му реков дека имам мандат да им понудам на луѓето избор. Тој повтори дека се противи, појасни Старџен. Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека ...

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

24Инфо - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

Локално - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

Вечер Прес - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Старџен контра Џонсон: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

iPortal - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

Сител - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

4NEWS - 14.12.2019

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.