TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таравари за ТВ21: Ако нема уставни промени за 6 месеци, ќе го преиспитаме нашето учество во Владата

ТВ21 - 14.05.2024

Арбен Таравари од коалицијата Вреди, вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека најдобра гаранција од Вреди во Владата, дека Македонија го продолжува европскиот пат, не постои.

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Бриф - 13.05.2024

Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ВМРО-ДПМНЕ ...

Таравари во „Топ тема“: Гледам светло на крајот на тунелот за уставните измени, до 2028 година можеме да бидеме и ...

Телма - 13.05.2024

Гледам светло на крајот на тунелот што може да се реализира многу брзо, изјави Арбен Таравари, претседател на Алијанса на Албанците (АА), во вечерашната „Топ тема“ на ТВ Телма во контекст на уставните измени како предуслов за продолжување на ...

Таравари: ДУИ го крена ВМРО, да имаше уште неколку денови кампања, ВМРО ќе имаше над 61

ТВ21 - 13.05.2024

Арбен Таравари од коалицијата Вреди, вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека ДУИ го кренало ВМРО-ДПМНЕ на изборите. Тој вели дека да имало уште неколку дена кампања, ВМРО-ДПМНЕ би земале над 61 пратеник.

„Договорот со Бугарија не може да се преговара, но се согласувам со Мицкоски – да почекаме јуни“, вели Таравари

ТВ21 - 13.05.2024

Арбен Таравари од коалицијата Вреди вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вели дека Договорот со Бугарија е затворена работа, исто како Договорите од Охрид и Преспа. Тој вели дека се согласува со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Таравари: Не е забрането кога зборуваме јавно, често велам Македонија, ниту „Република“ ниту „Северна“

ТВ21 - 13.05.2024

„Не е забрането кога зборуваме јавно… Често велам Македонија, ниту „Република“ ниту „Северна“. Вака се изјасни Арбен Таравари од коалицијата „Вреди“ во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 на прашањето како ја коментираат постапката на ...

Има ли отворени прашања меѓу Македонците и Албанците? – Таравари: Охридскиот договор и по 23 години се уште не се ...

ТВ21 - 13.05.2024

„Верувам дека има отворени прашања“, рече Арбен Таравари од коалицијата Вреди на „Click Plus“ на ТВ21 на прашањето дали сè уште има отворени прашања меѓу Македонците и Албанците во Македонија.

Таравари во „Клик Плус“: Постои реална можност до 2028 година Македонија да стане дел од ЕУ

ТВ21 - 13.05.2024

Арбен Таравари од коалицијата Вреди, вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека постои реална можност Македонија, како дел од пакетот да стане членка на Европската унија, и тоа да се случи во 2028 година.

Таравари за Глас на Америка: Ако има интерес од сите страни за нов устав, тука сме

Глас на Америка - 13.05.2024

Начелно веќе имаме Влада во доаѓање и се надевам дека од 1 до 5 јуни ќе имаме нова Влада на Република Македонија, вели еден од лидерите во коалицијата ВРЕДИ, Арбен Таравари во разговор за Гласот на Америка Нам ни треба добра децентрализација, а не ...

ТАРАВАРИ ПРОГНОЗИРА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ ДО 2028 Гледам светло на крајот на тунелот за уставните измени

+инфо - 13.05.2024

Гледам светло на крајот на тунелот што може да се реализира многу брзо, изјави Арбен Таравари, претседател на Алијанса на Албанците во вечерашната „Топ тема“ на ТВ Телма во контекст на уставните измени како предуслов за продолжување на ...

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Zoom - 13.05.2024

Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ВМРО-ДПМНЕ ...

Таравари: Имаме шанси до 2028г. да станеме членка на ЕУ

Press24 - 13.05.2024

Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ВМРО-ДПМНЕ ...

Таравари оптимист за уставни измени, верува дека до 2028 година може да сме дел од ЕУ

Н.Македонија - 13.05.2024

Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција Вреди, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ВМРО-ДПМНЕ ...

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Во Центар - 13.05.2024

– Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ...

Таравари: = Уште е присутна еуфоријата од победата веруваме дека председателката ке го употребува уставното име

Либертас - 13.05.2024

Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ВМРО-ДПМНЕ ...

Има шанси до 2028 година да станеме членка на ЕУ, вели Таравари

Нетпрес - 13.05.2024

Гледам светло на крајот на тунелот што може да се реализира многу брзо, изјави Арбен Таравари, претседател на Алијанса на Албанците во вечерашната „Топ тема“ на ТВ Телма во контекст на уставните измени како предуслов за продолжување на ...

Таравари верува дека до 2028 земјата има шанси да стане членка на ЕУ

МКД - 13.05.2024

Во интервју за Телма Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција Вреди, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија.

Таравари: До 2028 имаме шанси да станеме членка на ЕУ

Република - 13.05.2024

Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција Вреди, е оптимист за уставните измени и верува дека земјата до 2028 година има шанси да стане членка на Европската унија. Во интервју за телевизија Телма, Таравари вели дека и од ВМРО-ДПМНЕ ...