TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интернет-петиција за оставка од членовите на ДИК поради бонусите

Мета - 07.12.2017

Повеќе од 1.600 граѓани досега се потпишале на интернет-петицијата со која се бара оставка од членовите на Државната изборна комисија поради бонусите што си ги доделиле без да ја информираат јавноста.

Покрената интернет-петиција за оставка на членовите на ДИК...

Н.Македонија - 07.12.2017

Граѓаните бараат оставка на членовите на ДИК преку интернет-петиција Интернет-петиција со која се бара оставка од членовите на Државната изборна комисија (ДИК), откако неодамна беше објавено дека земале бонуси, досега собрала преку 1.500 потписи.

Законот според кој ДИК си подели надоместоци ќе се проверува во Антикорупциската комисија

Телма - 07.12.2017

Одредбата на Изборниот законик, на која се повикуваат членовите на ДИК, како основа според која си доделиле надоместоци, ќе оди на проверка во Антикорупциската комисија. Работната група што работи на дискреционите овластувања и одделението што ...

Прекопуца: Одлуките во врска со бонусите се законски

Алсат-М - 07.12.2017

И понатаму не се знае дали членовите на ДИК ќе го вратат бонусот од речиси 12 дополнителни плати кои ги земаа далеку од очите на јавноста. Си исплатија дополнителни средства за одложените избори во април минатата година, за парламентарните избори на ...

Петиција за оставка на членовите на ДИК: Принцип им било да ги намалуваат трошоците за работа, а да зголемуваат ...

Фокус - 07.12.2017

Над 1000 лица ја потпишале онлајн петицијата за оставка на ДИК, односно на деветте членови на Државната изборна комисија, заради неетичко однесување и кршење на „Принципите за работа“ објавени на веб страницата на ДИК.

Ќе имa ли оставки во ДИК, партиите молчат, на социјалните мрежи петиција

24 Вести - 07.12.2017

Никоја од партиите кои ги предложија членовите на ДИК не спомнува дека ќе побара нивна оставка. Сите го осудуваат скандалот со бонусите, но немаат конкретен одговор дали тоа ќе значи и барање на одговорнсот.

Скриената порака на Бејли

Deutsche Welle - 07.12.2017

Примерот со ДИК е првото црвено светло на аларм за дестабилизацијата која ни чука на порти. Кој воопшто верува дека баш никој од медиумите, од цивилното општество не знаел за братството на лоповлук помеѓу партиите? Опасноста за Македонија и ...

Покрената онлајн петиција за оставка на членовите на ДИК

Макфакс - 07.12.2017

Повеќе од 1.500 луѓе досега се потпишале на онлајн петицијата со која се бара оставка од членовите на Државната изборна комисија (ДИК) откако во јавноста беше објавено дека земале огромни бонуси.

Онлајн-петиција за оставка на ДИК

А1 On - 07.12.2017

Повеќе од 1.500 граѓани се потпишани на онлајн-петиција со која што се бара оставка од членовите на Државната изборна комисија. – Бараме оставка на деветте членови на Државната изборна комисија (ДИК) заради неетичко однесување и кршење на ...

Неопходни законски измени за спречување на злоупотреби во ДИК

Сител - 07.12.2017

Само измени во изборниот законик во член 19 став 2 може да спречи понатамошна исплата на надоместоци за членовите на ДИК. И антикорупционерите не гледаат злоупотреба во работата на членовите на изборната комисија.

Чичаковски го донираше бонусот од 260.000 денари на лица со посебни потреби

Фокус - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, бонусот кој го добил како надомест по едногласно донесената одлука на членовите од ДИК, веќе го донирал на невладината организација „Полио плус“.

Чичаковски 260 000 денари за надоместоци им ги дал на „Полио плус“

Канал5 - 07.12.2017

На сметката на Полио Плус легнаа бонусите донирани од претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски. Вкупно 260.000 денари. Урумов од ДИК за Канал 5 рече дека деновиве во договор со колегите парите ќе ги донираат на Детската или ...

Не се само членовите, сите вработени и ангажирани во ДИК имале бонуси

А1 On - 07.12.2017

Државната изборна комисија конечно ја објави одлуката за бонусите, кои не се само за деветте членови на комисијата кои си определиле по четири нивни плати, туку се однесува за сите вработени и ангажирани за изборите.

Чичаковски: Парите ги донирав на „Полио Плус“, немам што да кажам за оставката

+инфо - 07.12.2017

Парите ги донирав на Полио плус“ за проект кој ќе им помогне на лицата со посебни потреби полесно да го остварат своето избирачко право. Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени ...

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

А1 On - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Чичаковски одлучи да ги донира бонусите

Press24 - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Членовите на ДИК му запалија свеќа на сопствениот углед

Слободен Печат - 07.12.2017

Не е исклучена можноста членовите на Државната иозборна комисија да се обидат да ја изманипулираат јавноста, да извршат анонимна донација на дел од бонусите, па никој да не може да докаже дали парите ги вратиле или не ги вратиле, велат експертите.

ДИК не им одговори на револтираните граѓани!

CivilMedia - 07.12.2017

Да се потсетиме на „работата“ на Државната изборна комисија пред една година. Текст од архивата на ЦИВИЛ објавен на 6 декември 2016 година. И по стотиците пријави од граѓани кои пристигнаа во последните 24 часа во ЦИВИЛ – Центар за слобода, ...

Гласачи „исчезнуваат“ од Избирачкиот список

CivilMedia - 07.12.2017

Да се потсетиме во каква состојба беше Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори минатата година. Текст од архивата на ЦИВИЛ објавен на 5 декември 2016. Избирачкиот список не смее да стане алатка за манипулација со изборниот резултат! ...

ВИДЕО: Како се трошело во ДИК? Ова се деталите

Либертас - 06.12.2017

Членовите на ДИК не добиле дополнителни компензации за нивната работа само за последните локални и парламентарни избори, туку себеси си се почестиле и во април минатата година за кога беа планирани, а подоцна одложени парламентарните избори.

Минатите состави на ДИК без бонуси, Владата бара кратење на непродуктивните трошоци

ТВ21 - 06.12.2017

Претходните состави на Државната изборна комисија не земале ниту приближно големи бонуси како што тоа е случајот со сегашните членови. Екс-претседателот на ДИК Борис Кондарко, во телефонски разговор за ТВ21 вели дека во периодот кога тој раководел ...

Какви се тие думи, госпоѓо Дума?

Deutsche Welle - 06.12.2017

Тој што одбрал да работи за јавно добро со пари на даночните обврзници, мора да има повисок праг на толеранција кон критиките, дури и кога тие критики се неумесни, а не да одговара „со клетва на клетва“ Државната изборна комисија (ДИК) трипати падна ...

Најчевска: За именувани функционери не важи Изборниот законик

Телма - 06.12.2017

Членовите на ДИК се именувани функционери и за нив не важи одредбата од Изборниот законик, на која се повикуваат за земените надоместоци, смета професорката Мирјана Најчевска. Во член 19, став 2 од Изборниот законик, се вели дека претседателот и ...

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

24 Вести - 06.12.2017

Членовите на државната изборна комисија добивале основна плата од околу 60.000 денари. Дел од членовите на ДИК денеска јавно ги објавија платите кои ги добивале, по лавината реакции во јавноста за дополнителните надоместоци кои си ги изгласале за ...

Членовите на општинските изборни комисии не добиле надоместок за ангажманот на изборите

Алсат-М - 06.12.2017

Наспроти членовите на ДИК кои си поделиле по четири плати, членовите на општинските изборни комисии и на избирачките одбори немаат добиено ниту денар за ангажманот на денот на изборите. Од ДИК велат дека според Изборниот законик, општините се должни ...

ДИК конечно ги објави одлуките, за 18 месеци добиле 30 плати

МКД - 06.12.2017

Државната изборна комисија дури вчера ги објави главните документи за исплатата на бонуси - Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори и Правилникот за определување на надоместоци.

ДИК-овци потрошиле 30.000 евра за репрезентација за половина година

Фокус - 06.12.2017

За само половина година лани членовите на Државната изборна комисија потрошиле 30.000 евра за репрезентација, според податоците од Министерство за финансии. Во период од шест месеци во 2016-та година на државна сметка ДИК-овци јаделе и пиеле во ...

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

Фокус - 06.12.2017

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако ...

ДИК ќе куртули, срамот ќе остане

+инфо - 06.12.2017

Законодавецот не предвидел ситуација во која од сите членови на ДИК би се барала одговорност, ниту пак пропишал можност кој да преземе таков чекор. Државната изборна комисија (ДИК) ќе куртули затоа што не постои законска можност за колективно ...

Распетието на ДИК

Либертас - 06.12.2017

Ај сега, откога сите кажавме што имаме да кажеме за бонусите во ДИК, па дури и тие самите, може ли да се вратиме на основата? Не дека не е важно што, како и колку бонуси си поделиле во ДИК.

Владата и пратениците се оградуваат од можноста за интервенција во парите што си ги доделуваат членовите на ДИК

Сител - 06.12.2017

Во однос на ДИК, тоа е назависно тело и Владата нема ингеренции таму, вели портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски. Ниту Владата, ниту Собранието, денеска сите ја исклучуваат својата можност за интервенција и промени во начинот на кој се трошат ...

Целото наше општество се однесува како еден ДИК

Окно - 06.12.2017

Пораките испратени до ДИК не се само и исклучиво за ДИК, и некоја Дума или Срцев, всушност целото наше општество се однесува како еден ДИК. ДИК е симболика за сè што не чини со нашиот менталитет, кој кога се работи за цицање од државата очигледно е ...

ДИК ангажирала и лица од статистика на денот на изборите

Канал5 - 06.12.2017

На денот на изборите , по затворањето на гласачките места , ДИк ангажирала вработени во Државниот завод за статистика . Тие добиле дневници , а на 15 им било платено и спиење. Државната изборна комисија демантира дека кратела од теренците за да си ...

ДИК кратела од „теренците“ за себеси да си даде бонус

Либертас - 06.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија им ги намалиле дневниците на „теренците“ на денот на изборите за да можат да си дадат бонус-плата за себе. Непринципиелноста на ДИК стана јавна тема откако американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли, ја ...

НДМ: Новинари на Бејли и ДИК го допреа дното по вчерашното кликнување од американскиот амбасадор

А1 On - 06.12.2017

„Народно движење за Македонија ја осудува вчерашната по кој знае кој пат потврда дека суверена Македонија де факто ја управува американскиот амбасадор Џес Бејли. Народот вчера виде како Бејли со едно притискање на копчето ја активира наменската ДИК ...

ДИК и лани си делел бонуси од 4.000 евра за незавршена работа,30.000 евра потрошиле за репрезентација…

AKO - 06.12.2017

Минатата година Државната изборна комисија, согласно со Пржинскиот договор постигнат меѓу четирите најголеми партии, уште пред да почнат да работат на прочистување на списокот на гласачи, во јуни 2016 година, си поделиле награда меѓу 3.000 и 4.000 ...

На Бонева и на Срцев не им требале парите за свеќи и пченица, на Јакупи не му е веќе лезет да ги троши

AKO - 06.12.2017

Сашо Срцев, член на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, вели дека е изненаден од посочувањето со прст на комисијата како за школски пример на корупција од страна на американскиот амбасадор, Џес Бејли. „На нас останува дали ќе се избориме оваа одлука ќе остане или ќе ...

Членовите на ДИК се правдаа, па дури потоа објавија дека ќе ги донираат дуплите плати

AKO - 06.12.2017

Членовите на ДИК, пред да кажат дека ќе ја разгледата можноста како да ги вратат, односно донираат дуплите плати што си ги поделија за работењето за време на избори, првин долго и опширно се правдаа дека се што е направено е согласно законот.

Државните службеници, ангажирани за изборите, не добиле ниту денар од ДИК!

Нетпрес - 06.12.2017

Огромен број на државни службеници, кои беа ангажирани за локалните избори, годинава, како членови и претседатели на избирачки одбори, сеуште не добиле ниту денар од Државната изборна комисија.

Парите ќе ги враќаат, ама со цмиздрење

Слободен Печат - 06.12.2017

Членовите на ДИК во изминатите две години исцицале околу 126.000 евра и си поделиле по 14.000 евра, покажуваат грубите пресметки, но голем дел од наградените членови и покрај тоа што тврдат дека целосно ги заслужуваат бонусите, сепак истакнаа дека ...

Дума: Убедена сум дека бонусите ги заслужувам, но ќе ги вратам парите

10без10 - 06.12.2017

Државната изборна комисија на јавна седница што е во тек расправа за отповикување на донесените одлуки за определување на надоместок за членовите на Државна изборна комисија и вработените во стручната служба за спроведените избори.

Црно на бело - Што ДИК се сложи да си подели од пари и кога?

Фактор - 06.12.2017

По жестоките критики на јавноста Државната изборна комисија конечно на својата веб страна ја објави Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори за кои според амбасадорот Џес Бејли на тајна седница си изгласале ...

ДИК кратела од „теренците“ за себеси да си даде бонус

Press24 - 06.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија им ги намалиле дневниците на „теренците“ на денот на изборите за да можат да си дадат бонус-плата за себе - пишува Независен весник. Под притисок на јавноста, ДИК вчера свика вонредна седница, на која беше ...

Прекопуца: Одлуките во врска со бонусите на ДИК се законски

Press24 - 07.12.2017

Сеуште не се знае дали членовите на ДИК ќе ги вратат бонусите кои ги делеле, а денеска не одговориле јасно, додека некои воопшто и не сакале да зборуваат дали бонусот ќе го донираат, ќе го вратат во трезорот на државата или ќе го задржат за себе- ...

Отворена онлајн-петиција за оставка од членовите на ДИК поради бонусите

Либертас - 07.12.2017

Повеќе од 1.600 граѓани досега се потпишале на онлајн-петицијата насловена како „Оставка на ДИК“. Еве што пишува во петицијата: „Бараме оставка на деветте членови на Државната изборна комисија (ДИК) заради неетичко однесување и кршење на „Принципите ...

Ќе имa ли оставки во ДИК, партиите молчат, на социјалните мрежи петиција

Локално - 07.12.2017

Никоја од партиите кои ги предложија членовите на ДИК не спомнува дека ќе побара нивна оставка. Сите го осудуваат скандалот со бонусите, но немаат конкретен одговор дали тоа ќе значи и барање на одговорнсот.

Скриената порака на Бејли

Локално - 07.12.2017

Демократијата навистина умира во темница, потсетувајќи не на судбинската битност на вистински независните и слободни медиуми како побитни дури и од партиите и црвливите НВО јапи-манекени. Примерот со ДИК е првото црвено светло на аларм за ...

Покрената он-лајн петиција за оставка на членовите на ДИК

Вечер - 07.12.2017

Повеќе од 1.500 луѓе досега се потпишале на он-лајн петицијата со која се бара оставка од членовите на Државната изборна комисија (ДИК), откако во јавноста беше објавено дека земале огромни бонуси.

Чичаковски бонусот од 260.000 денари го донирал во „Полио Плус“.

Либертас - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, бонусот кој го добил како надомест по едногласно донесената одлука на членовите од ДИК, веќе го донирал на невладината организација „Полио плус“.

Не се само членовите, сите вработени и ангажирани во ДИК имале бонуси

Локално - 07.12.2017

Државната изборна комисија конечно ја објави одлуката за бонусите, кои не се само за деветте членови на комисијата кои си определиле по четири нивни плати, туку се однесува за сите вработени и ангажирани за изборите, информира а1он.