TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ дискутираше за стратешките документи пред Конгресот

Слободен Печат - 11.12.2019

За ветингот, ДУИ, истакна неколку контроли, контрола на интегритетот и транспарентноста на секој оној кој сака да врши јавна функција, како и истрага за приходите, имотот, кариерата. Демократската Унија на Албанците (ДУИ) вчера одржа состанок на ...

Нова политика на ДУИ: Нема да се носат битни одлуки без да се праша и албанската страна

+инфо - 10.12.2019

Консензуална интеграција, ветинг, квалитет на живот, работа и развој и млади се петте резолуции кои денеска добија виза од Централното претседателство на ДУИ во седиштето во Мала Речица. За резолуциите ќе се отвори дебата со академската заедница по ...

„Плусинфо“: Нова политика на ДУИ – ниту една важна одлука без coгласност од Aлбaнците

365 - 10.12.2019

Консензуална интеграција, ветинг, квалитет на живот, работа и развој и млади – тоа се петте резолуции кои поминаа на денешното Централно претседателство на ДУИ во седиштето во Мала Речица, објави „Плусинфо“ .

На денешната седница на ДУИ главна тема е ветингот

Република - 10.12.2019

На седницата на претседателството на Демократската унија за интеграција во партиското седиште во тетовска Мала Речица главната дебата е околу добро осмислување на ветингот во пресрет на 4-тиот конгрес.

ДУИ има нова политика: Без амин од Албанците не смее да се носи ни една битна одлука

Република - 10.12.2019

Ниту една од есенцијалните одлуки во државата да не може да помине без консензус, односно со надгласување. Ова е една од петте резолуции усвоени на седницата Централното претседателство на ДУИ во седиштето во Мала Речица.