TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Претседателот на државата треба да е коректив на власта

Курир - 20.02.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, за Алфа телевизија, за професорката Силјановска Давкова вели дека е можеби најдоброто решение кое што како држава можеме да го понудиме.

Николоски: СДСМ и ДУИ не може да бираат консензуален кандидат, бидејќи тоа е Силјановска

Фокус - 20.02.2019

СДСМ и ДУИ не може да бираат консензуален кандидат, туку таквиот кандидат кој ќе го изберат ќе биде кандидат за Заев и Ахмети, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. -Не може тие да зборуваат за консензус затоа што не ...

Николоски: Консензуален кандидат за македонскиот народ е професорката Гордана Силјановска Давкова

Курир - 20.02.2019

Најдобар доказ за тоа како СДСМ стојат со доверба кај народот е фактот дека тие избегаа од предвремени парламентарни избори. Ова го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето на Алфа телевизија.

Незадоволство кај поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 20.02.2019

Дел од поранешните функционери, членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ не се задоволни од изборот на професорката Гордана Силјановска-Давкова за претседателски кандидат. Со надеж дека партиското раководство знае што прави, изборот го сметаат за „чуден“.

Николоски: Силјановска Давкова е најквалитетно решение за Македонија, не е приврзок на ниту една партија

Алфа - 20.02.2019

Денеска во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија гостин е потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој говореше околу претседателскиот кандидат на неговата партија, Гордана Силјановска Давкова.

Средба Силјановска – Ѓорчев: Ќе продолжиме да работиме заедно за Македонија

Република - 20.02.2019

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил.

Силјановска Давкова: Името е неразделно од нашиот идентитет, тоа го тврдеше и Димитров во Хаг, но сега е заразен од ...

Курир - 20.02.2019

Ќе ве излажам ако ви кажам дека ако станам претседател, веднаш ќе го укинам Преспанскиот договор. Тоа може само Уставниот суд да го поништи и укине, истакна професорката Гордана Силјановска Давкова. -Тоа не може да го укине претседателот.

Силјановска на средба со Ѓорчев: Ќе продолжиме да работиме заедно за Македонија

Курир - 20.02.2019

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук ...

ФОТО: Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров

Press24 - 20.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател, Гордана Силјановска, објави на својот Фејсбук фотографија со поранешниот претседател Киро ...

Силјановска: Киро Глигоров беше против политичко влијание на Сорос во Македонија

Фокус - 20.02.2019

Професорката и кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, во вчерашното интервју на Сител негираше дека било кога користела грантови од Фондацијата Отворено Општество, туку дека Универзитетот каде предава соработувале со ФООМ.

(Фото) Силјановска објави заедничка фотографија со Киро Глигоров

еМагазин - 20.02.2019

Професорката Гордана Силјановска – Давкова , која за сега е единствениот кандидат за претседател на државата е поприлично активна на социјалните мрежи. На својот Фејсбук профил таа објави заедничка фотографија со првиот македонски претседател, Киро ...

Додека СДСМ и ДУИ изберат кандидат за претседател, Силјановска победува

еМагазин - 20.02.2019

Во фијаско се претвори конкурсот за претседателски кандидат на СДСМ на кој се пријави единствено амбасадорот Ѓорги Филипов, што покажува дека во партијата демократските процеси се во втор план бидејќи се веќе сигурни дека без поддршка на албанските ...

Силјановска со одговор ако стане претседател на која држава ќе и се заколне

Фактор - 20.02.2019

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска вели ќе ја почитува реалноста, но при секоја рилика ќе укажува на проблемот како е променето името на ...

Костадинов: Христијан Мицкоски зборува преку Гордана Силјановска

Канал5 - 19.02.2019

Дека ништо не се променило во партијата на Никола Груевски, во овој скапоцен дворец зад мене, потврдуваат ставовите на Гордана Силјановска, кандидатката на Христијан Мицкоски за претседател на државата.

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини, но не сакам да бидам инспирација на мажите

Фокус - 19.02.2019

До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели професорката, Гордана Силјановска, која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со кратко видео на својот фејсбук профил таа одговори на критиките и ...

Најчевска до Силјаноска: Не си ти фикус драга моја, ти си дифенбахија

Скопје1 - 19.02.2019

Професорката Мирјана Најчевска преку својот Фејсбук профил ја искритикува Гордана Силјаноска која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ “Ахахахаха, ќе пукнам. Била кактус. Ахахахахаха. Кого боцнала Гордана – кактусот кога била секогаш покрај некој ...

Претседателските кандидати во челустите на политиката – разговор во Студио 1

Либертас - 19.02.2019

Гости во отвореното Студио 1 со уредникот Сашо Ордановски беа колумнистката Ана Пановска и професорот Мерсел Биљали. Тема на разговор беа претседателските кандидати, а прво се осврнаа на професорката Гордана Силјановска Давкова, која е кандидатот на ...

Името повторно на политички мегдан

Н.Македонија - 19.02.2019

По една недела од влегувањето во сила на договорот со Грција и почнувањето на негова целосна имплементацијата и дома и надвор, како и користење на новото уставно име, одредени политички партии или нивни претставници во пресрет на претседателските ...

Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров

AKO - 19.02.2019

Кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, професорката Гордана Силјановска, не престанува да изненадува. Таа на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот Претседател на Република Македонија, Киро Глигоров.

Нема да кршам со чекан како Цар Душан, но секаде ќе укажувам на кршењето на правото и Уставот

Република - 19.02.2019

Никакви фондови не сум користела од фондацијата „Сорос“. Да, ме примиле извесно време и ме разрешиле во моментот кога прифатив да бидам претседател во фондацијата на Глигоров, изјави професор Гордана Силјановска Давкова во своето прво телевизиско ...

На „Бихакќа“ не ги сакаат предлозите на ДУИ за претседател, консензуалниот ќе го даде СДСМ!?

Алфа - 19.02.2019

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи како консензуален кандидат за претседател, била ставена на маса вчера на средбата меѓу двата коалициони партнери во власта, бидејќи не се пријавил досега кандидат од ДУИ кој би сакал да се трка.

Силјановска Давкова за двојазичноста: Не постои стекнато право на неуставен начин

Курир - 19.02.2019

Не постои стекнато право на неуставен начин. Значи јас направив една уставно правна анализа на овој закон низ призма на Рамковниот договор, низ призма на Уставот, но исто така и низ призма на двата најважни документи, европски, на кои и во ...

Судир на концепти: Натпартиски VS. консензуален кандидат – Утре интервју со Александар Николоски, потпретседател на ...

Алфа - 19.02.2019

-Зошто професор Гордана Силјановска – Давкова, во овие турбулентни времиња, е најдобар избор за Македонија каква што ја знаеме? -За судирот на два сосема различни коцепти, натпартискиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ VS.

Силјановска Давкова: Изборот на Џафери се случи на крајно невообичаен начин, тоа фрла недемократска светлина на ...

Курир - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, како гостин во вестите на Сител телевизија, изјави дека Талат Џафери е актуелен претседател на Собранието на Република Македонија кој што ги распиша и претстојните избори, тоа е еден ноторен факт.

Силјановска: Првата моја одлука ќе биде за намалување на личнитепривилегии на институцијата претседател

Курир - 19.02.2019

Прво ќе побарам од било кој од пратениците да предложат закон, односно за измена на законот за привилегиите на претседателот по завршување на мандатот, се разбира тој закон нема ретроактивно и ќе важи од мене натаму.

Силјановска- Давкова: Јас ќе се борам да бидам претседател на Република Македонија, како што се распишани изборите

Курир - 19.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител телевизија, одговарајќи на новинарското прашање, дали во случај доколку победи на ...

„При секоја средба ќе укажувам на меѓународното право и Уставот на РМ со промената на името“

Курир - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска како гостин во вестите на Сител телевизија истакна дека во однос на преземањето на функцијата Претсдател на Република Македонија доколку биде избрана, ќе ја почитува реалноста.

Заев за Силјановска: Таа е надвор од актулениот концепт на живот

Тера - 19.02.2019

На прашањето дека професорката Силјановска рекла дека таа би прифатила да биде решение за консензуален кандидат за претседател, доколку е поддржана и од СДСМ, премиерот Заев одговори: „Интересни коментари, но веднаш ќе кажам не е прифатлива.

Силјановска: На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот

Тера - 19.02.2019

Гордана Силјановска се огласи на Фејсбук откако премиерот Заев изјави дека таа е надвор од секој можен концепт и не дала поддршка на тоа што цел свет и огромното мнозинство граѓани го поддржуваат.

Професорке Силјановска, внимавајте да не се избербатите!

Слободен Печат - 19.02.2019

За жал, со разочарување морам да објавам дека професорката веќе падна на двата испита, иако не велам дека нема да има и поправни. Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска, упорно и донекаде со право јавно ...

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини но не сакам да сум инспирација на мажите

Скопје24 - 19.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Со 408 гласа, професорката Гордана Силјановска Давкова делегатите ја избраа за кандидат за претседател на партијата.

Силјановска: Имам попривлечни фотографии вобикини но не сакам да сум инспирација на мажите

Press24 - 19.02.2019

Деновиве ме линчуваат јавно за тоа како изгледам и колку години имам. И ме споредуваат со "лажни" слики на политичарки. Не дека немам попривлечни фотографии во бекини на тие години ама јас не прифаќам да бидам инспирација на мажите! Сакам во ...

Силјановска: Од мене, ниту било ниту ќе биде фикус, јас му припаѓам на родот на кактуси

еМагазин - 19.02.2019

Во долгата листа на изборни начела и стандарди, вградени во бројните изборни документи, заслужено место има оној за нужноста од неутрално однесување на државните органи и медиумите во изборниот процес.

Најчевска за Силјановска: Стара реторика, стари цели, таа не нуди ништо ново

Фактор - 19.02.2019

Низа реакции предизвика името на професорката Гордана Силјановска која во име на опозициската ВМРО ДПМНЕ ќе се бори за претседателска функција. И негативни и позитивни реакции секојдневно се бројат во јавноста.

Силјановска за коментарите за нејзиниот изглед: Не дека немам попривлечни фотографии во бикини, ама не прифаќам да ...

еМагазин - 19.02.2019

Невкусни се коментарите на јавноста во однос на физичкиот изглед на претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова , а најповеќе нејзината споредба со хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ .

СДСМ не само што ќе изгубат на избори, туку ќе завршат како Пасок во Грција

Република - 20.02.2019

Најдобар доказ за тоа како СДСМ стојат со доверба кај народот е фактот дека тие избегаа од предвремени парламентарни избори. Ова го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето на Алфа телевизија.

Николоски: Кај СДСМ изборот за кандидат за претседател го прави Али Ахмети

Фактор - 21.02.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, синоќа во телевизиско интервју изјави дека изборот за кандидат на претседател кај СДСМ го прави лидерот на ДУИ, Али Ахмети. - На една страна народот како избор ја има професорката Силјановска ...

Николоски: Силјановска Давкова е најквалитетно решение за Македонија

Република - 20.02.2019

Денеска во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија гостин е потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој говореше околу претседателскиот кандидат на неговата партија, Гордана Силјановска Давкова.

За што разговараа Гордана Силјановска и Влатко Ѓорчев?

Фактор - 20.02.2019

Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил по средбата со пратеникот, Влатко Ѓорчев.

Силјановска Давкова: Името е неразделно од нашиот идентитет, тоа го тврдеше и Димитров во Хаг

Press24 - 20.02.2019

Ќе ве излажам ако ви кажам дека ако станам претседател, веднаш ќе го укинам Преспанскиот договор. Тоа може само Уставниот суд да го поништи и укине, истакна професорката Гордана Силјановска Давкова. -Тоа не може да го укине претседателот.

Заедничка фотографија на ривалите Силјановска и Ѓорчев

AKO - 20.02.2019

Кандидатката за Претседател на РСМ од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, објави заедничка фотографија со нејзиниот партиски ривал на конвенцијата, Влатко Ѓорчев. ,, Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев.

Костадинов: Силјановска се обиде да ја злоупотреби трагичната сообраќајна несреќа

iPortal - 19.02.2019

Дека ништо не се променило во партијата на Никола Груевски, во овој скапоцен дворец зад мене, потврдуваат ставовите на Гордана Силјановска, кандидатката на Христијан Мицкоски за претседател на државата.

ВИДЕО: Силјановска жестока против потчинувањето на жените во политиката

Курир - 19.02.2019

До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели професорката, Гордана Силјановска, која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со кратко видео на својот фејсбук профил таа одговори на критиките и ...

Најчевска кон Силјановска-Давкова: Не си ти фикус драга моја, туку дифенбахија која е опасна по живот

Фокус - 20.02.2019

Професорката Мирјана Најчевска упати критики кон претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според неа, Давкова во својата кариера се борела за себепромовирање и себепретставување.

Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров на својот ФБ профил

+инфо - 19.02.2019

Од мене, ниту било ниту ќе биде фикус. Јас никогаш во животот, ниту дома, ниту на работа, ниту во кусото членување во Либералната партија и како нејзин претставник во двете години министерување во првата политичка влада, не сум била фикус.

Силјановска Давкова за двојазичноста: Не постои стекнато право на неуставен начин

Нетпрес - 19.02.2019

Не постои стекнато право на неуставен начин. Значи јас направив една уставно правна анализа на овој закон низ призма на Рамковниот договор, низ призма на Уставот, но исто така и низ призма на двата најважни документи, европски, на кои и во ...

Николоски во „Отворено“: Натпартиски VS. консензуален кандидат

Република - 19.02.2019

Зошто професор Гордана Силјановска – Давкова, во овие турбулентни времиња, е најдобар избор за Македонија каква што ја знаеме, ќе одговори потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашната емисија „Отворено“ на „Алфа“ телевизија.

Силјановска: При секоја средба ќе укажувам на меѓународното право и Уставот на РМ со промената на името

Press24 - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска како гостин во вестите на Сител телевизија истакна дека во однос на преземањето на функцијата Претсдател на Република Македонија доколку биде избрана, ќе ја почитува реалноста.

Силјановска: Нормално дека не се вклопувам во концептот на Заев за непотизам и тендери

Независен - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска - Давкова му возврати на премиерот Зоран Заев, кој рече дека таа не се вклопува во визијата на власта за консензуален кандидат за претседател на државата. „На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот.

Професорке Силјановска, внимавајте да не се избербатите!

+инфо - 19.02.2019

Во текот на преткампањата и кампањата, како што ја предупредив, Силјановска ќе биде клеветена, навредувана и повредувана, а шансите да биде поразена се огромни. Тоа не значи дека самата таа треба да се спушти на едно такво ниво на дебата, па дури и ...