TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Завршена е потрагата во јеменскиот затвор, загинале вкупно 87 лица

А1 On - 23.01.2022

Од урнатините на затворот во Јемен се извлечени уште пет тела, така што бројот на жртвите во бомбардирањето на коалицијата предводена од Саудиска Арабија се искачи на 87, соопшти денеска меѓународната хуманитарна група НетБлокс.

Завршена е потрагата во јеменскиот затвор, загинале вкупно 87 лица

Вечер Прес - 23.01.2022

Од урнатините на затворот во јемен се извлечени уште пет тела, така што бројот на жртвите во бомбардирањето на коалицијата предводена од Саудиска Арабија се искачи на 87, соопшти денеска меѓународната хуманитарна група НетБлокс.

Светот згрозен од воздушниот напад врз затвор полн со мигранти, Саудијците: „Не го нападнавме, но затворите се ...

Во Центар - 22.01.2022

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија негираше дека бомбардирала затвор управуван од бунтовнички хутисти во Јемен, при што во петокот загинале најмалку 100 луѓе. – Информациите за нападот на затворот во Саади, на северот на земјата се ...

ОН го осудија воздушниот напад на затвор во Јемен

Р.С.Европа - 22.01.2022

Обединетите нации (ОН) го осудија воздушниот напад врз јеменскиот притворски центар во кој загинаа повеќе од 70 луѓе, пишува Би-би-си. Објектот во Саади, што се смета за упориште на бунтовничкото движење Хути во северозападен Јемен, вчера беше ...

При бомбардирање на затвор во Јемен убиени се 70 луѓе, додека Саудиска Арабија негира дека стои зад нападот

Фактор - 22.01.2022

Најмалку 70 мртви има во бомбардирање на затвор во Јемен кое се случи ноќеска, а 138 се ранети, објавија Лекари без граници. Во петокот среде ноќ бомбардиран е затвор во Саади, упориште на хутите во северен Јемен.

Најмалку 70 мртви во бомбардирање на затвор во Јемен. Саудиска Арабија: Не сме ние

МКД - 22.01.2022

Соединетите Држави синоќа повикаа на „смирување на ситуацијата" во Јемен, наведувајќи „повеќе од сто жртви во последните денови", вклучително и најмалку 70 убиени во воздушен напад врз затвор под управа на бунтовничките хути во Саади, соопшти Стејт ...

Коалицијата предводена од Ријад негира дека извршила напад врз затворот во Саада

А1 On - 22.01.2022

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија денеска негираше дека нападнала затвор во Јемен, управуван од бунтовниците, при што вчера загинаа најмалку 70 луѓе. Информациите за нападот врз затворот во Саада, на север, се „неосновани“, посочува ...

Најмалку 70 загинати во бомбардирање на затвор во Јемен

Канал5 - 22.01.2022

Соединетите држави синоќа повикаа на „смирување на ситуацијата“ во Јемен, наведувајќи „повеќе од сто жртви во последните денови“, вклучително и најмалку 70 убиени во воздушен напад врз затворот во Саада, кој е под контрола на бунтовниците.

Воената коалиција од Саудиска Арабија негира дека го извршила нападот на затворот во Јемен

Денешен - 22.01.2022

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија денеска негираше дека нападнала затвор во Јемен, управуван од бунтовниците, при што вчера загинаа најмалку 70 луѓе. Информациите за нападот врз затворот во Саада, на север, се неосновани, посочува ...

Коалицијата предводена од Рјад негира дека извршила напад врз затворот во Саади

MakPress - 22.01.2022

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија денеска негираше дека нападнала затвор во Јемен, управуван од бунтовниците, при што вчера загинаа најмалку 70 луѓе. Информациите за нападот врз затворот во Саада, на север, се „неосновани“, посочува ...

Трагедија во Јемен, над 60 загинати во воздушен напад, меѓу кои и деца

Скопје1 - 22.01.2022

Најмалку три деца и повеќе од 60 возрасни се убиени во воздушните напади во Јемен, соопшти денеска меѓународната невладина организација „Save the Children“, откако сведок на Ројтерс изјави дека неколку лица, вклучително и африкански мигранти, биле ...