TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУРО ВОЛЕЈ 2019, ГРУПА Ц: Македонија нема силна статистика, но има добра тактика

SportMedia - 11.09.2019

Во пресрет на утрешното историско деби на одбојкарите на Европското првенство СПОРТМЕДИА истражуваше како стоиме статистички во однос на конкуренцијата во групата, а бројките не се сјајни. Македонија е најслабо рангирана, 23.

Финците не ги потценуваат одбојкарите

Слободен Печат - 11.09.2019

Првиот противник на Македонија на Европското првенство во одбојка е репрезентацијата на Финска. Одбојкарската репрезентација на Македонија утре (17.30 ч.) во Љубљана ќе дебитира на едно Европско првенство.

БРОЈКИ И ФАКТИ ЗА ЕУРО ВОЛЕЈ: Историско ЕП за Македонија

SportMedia - 11.09.2019

Од 12 до 29 септември машката одбојкарска репрезентација на Македонија за првпат ќе ја гледаме на едно Европско првенство, кое ќе се одржи во четири земји Франција, Холандија, Словенија и Белгија.

Познат составот на Финска: Либерото Керминен прва ѕвезда

SportMedia - 11.09.2019

Познат е составот од 14 одбојкари со кои првиот противник на Македонија, Финска, ќе истрча во групната фаза на Европското првенство, кое стартува утре, за нас во Љубљана. Основата на тимот на селекторот Џоел Бенкс се одбојкари кои настапуваат во ...

ЉАФТОВ: Никој не ни даде “вајлд-карта“ за ЕП, можеме и заслужуваме да бидеме тука

SportMedia - 11.09.2019

Македонските одбојкари полека го впиваат адреналинот наречен Европско првенство, а попладнево ќе го одработат и првиот тренинг во арената „Стожице“ во Љубљана, каде утре (17:30 часот) го отвораат натпреварувањето во групата Ц против Финска.

Селекторот на Финска: Македонците знаат да играат одбојка

Екипа - 11.09.2019

Финска ќе биде првиот ривал на Македонија на Европското првенство во одбојка во групата што ќе стартува утре во Љубљана, а селекторот на противникот, Џоел Бенкс, е свесен дека нема да има нималку лесна задача на отворањето против „црвено-жолтите“.

Милков: Натпреварот против Финска е најважен

Слободен Печат - 11.09.2019

Одбојкарите утре дебитираат на Европските првенства со натпреварот против Финска. Нешто повеќе од 24 часа (утре 17.30 ч.) ја делат македонската одбојклрска репрезентација од историскиот настап на Европските првенства.

ФИНСКА ОКУПАЦИЈА: Во Љубљана доаѓаат 2000 фински навивачи

SportMedia - 11.09.2019

Финската одбојкарска репрезентација која е прв противник на Македонија на утрешниот старт на европското првенство во Словенија, ќе има огромна поддршка од трибините. Според информациите околу 2000 финаски фанови денеска и утре пристигнуваат во ...

„Фалангата“ тргна кон Љубљана: 500 навивачи ќе „грмат“ за одбојкарите

SportMedia - 11.09.2019

Нема македонските навивачи да ги остават сами одбојкарите да бијат битки во арената „Стожице“ во Љубљана, на премиерниот настап на Европското првенство. Според информациите кои ги има Одбојкарската федерација на Македонија има најава од околу 500 ...

ФИНСКИОТ СЕЛЕКТОР СТРАВУВА: Македонија ќе се обиде ментално да нè уништи

SportMedia - 11.09.2019

Македонската одбојкарска репрезентација утре во Љубљана го започнува историскиот настап на европскиот шампионат во машка конкуренција. Прв ривал на нашата репрезентација е селекцијата на Финска, која како и ние, ќе настојува во премиерата на ...

Љафтов пред Финска: Можеби ќе има трема, но не се предаваме!

Слободен Печат - 10.09.2019

Нашите најдобри одбојкари го одработеа последниот од четирите тренинзи во Марибор и се упатија кон Љубљана каде што од четврток до вторник ќе ги играат натпреварите од групата „Ц” на ЕП. Во долгата низа прашања што и како на отворањето против ...

Оптимизам меѓу одбојкарите: Подобри сме од Финска и ќе победиме

Екипа - 10.09.2019

Македонските одбојкари тренираат во Словенија и со нетрпение го очекуваат премиерниот настап на европските шампионати. „Црвено-жолтите“ задутре ќе се сретнат со Финска, а Александар Љафтов е убеден дека квалитетот на овој меч е на страната на нашиот ...

Одбојкарите на готовс: Прво тренинг, па правец Љубљана

SportMedia - 10.09.2019

Претпладнево во Марибор, селекторот Никола Матијашевиќ ќе ги построи одбојкарите и ќе ги даде последните инструкции пред заминувањето за Љубљана, каде на 12 септември за стартуваат европската премиера.

Марибор последна станица за одбојкарите пред ЕП (ФОТО)

Екипа - 09.09.2019

Македонската одбојкарска репрезентација го минува и вотриот ден во Марибор каде што ги прави финалните пдоготовки за настапот на Европското првнестко кое почнува в четврток. Од утре нашот тим мсе сели во базата во Љубљана и ќе го очекува воведниот ...

Одбојкарите се во Марибор, финално одбројување до ЕП!

Слободен Печат - 09.09.2019

Од блесок како против Бугарија, до ситни, но пресудни грешки против Австрија. Нашите репрезентативци и натаму се постојани во тоа дека се непостојани во играта, понекогаш без разлика на квалитетот на противникот.

Македонските одбојкари утре дебитираат на Европското првенство

PressingTV - 11.09.2019

Македонските одбојкари ги финализираат подготовките за историскиот настап на Европското првенство во Словенија, а примачот во нашиот табор Александар Љафтов верува во оваа селекција дека може со победа да го стартува континенталнот собир.