TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Словенија опаѓа бројот на заразени , владата се подготвува по Велигден да укине некои од мерките

Канал5 - 07.04.2020

Бројот на новозаболени од коронавирус во Словенија се зголеми за 38, а сега има вкупно 1.059 се заразени со „Ковид-19“, објави денеска словенечката влада, што се чини дека укажува на опаѓачки тренд на дневниот раст.

Загаденоста на воздухот е поврзано со поголема стапка на смртност од коронавирус

Канал5 - 07.04.2020

Според студијата направена на универзитетот Харвард во САД, загадениот воздух е поврзан со повисоката стапка на смртност од коронавирус, пишува „Гардијан“. Таа студија покажа дека најмалото зголемување на нивото на загадување на воздухот во годините ...

Коронавирусот во САД е посмртоносен од шест војни заедно

МКД - 07.04.2020

Бројот на потврдени случаи на заболување со коорнавирусот во САД достигна 370.000, што е еднакво на бројот на заболените во трите следни најзаразени земји во светот. Бројот на смртните случаи надмина 10.000, што според официјалните податоци на ...

Во Сплит се евакуира дом за стари лица поради сомнеж дека има заразени со Ковид-19

Press24 - 07.04.2020

Во тек е евакуација на евакуација на лица од Дом за стари и изнемоштени во Сплит, јавуваат хрватските медиуми. Според неофицијални информации, постои сомнеж дека некој од луѓето таму е позитивно на вирусот Ковид-19.

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

А1 On - 07.04.2020

Питер Наваро, советник за трговија во Белата куќа, на 29 јануари испратил меморандум до раководството на земјата со предупредување дека коронавирусна криза може да ја чини американската економија билиони долари и дека милиони Американци може да ...

Компјутерски модел предвидува 82.000 смртни случаи од КОВИД-19 во САД до почетокот на август

Глас на Америка - 07.04.2020

Компјутерски модел кој го користи Белата куќа (( https://covid19.healthdata.org/united-states-of-america )) проектира близу 82.000 смртни случаи од КОВИД-19 во САД до 4 август, под претпоставка дека државата спроведува целосно социјално дистанцирање ...

Нова контроверзна изјава на Лукашенко: Од коронавирус ќе се заразат тие што пиеле вчера, а денес пушат

Локално - 07.04.2020

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко смета дека луѓето кои „пиеле и пушат денес“ се повеќе подложени на заболување од коронавирусот. „Вие и јас (обраќајки му се на народот во Белорусија) го цениме здравјето на секој поединец повеќе ...

Рекорден скок на смртните случаи од коронавирус во државата Њујорк

Нетпрес - 07.04.2020

Во последното деноноќие во американската сојузна држава Њујорк е пријавен 731 смртен случај како последица од заразата со новиот сој коронавирус, што е најголемиот показател на дневно ниво, соопшти во вторникот гувернерот Ендрју Куомо на ...

Речиси 1.500 луѓе за 24 часа починаа во Франција

Press24 - 07.04.2020

Во Франција од коронавирусот досега починаа повеќе од 10.000 луѓе. Француските медиуми јавуваат дека во последните 24 часа само во болниците во Франција починале 697 луѓе, додека во домовите за стари лица таа бројка е 820.

Бројот на починати во Франција надмина 10 000

Канал5 - 07.04.2020

Во Франција, повеќе од 10,000 луѓе досега починале од коронавирус. Франција стана четврта земја денес со повеќе од 10.000 жртви, по Италија, САД и Шпанија. Француските медиуми објавија дека 10.328 лица починале во земјата.

Коронавирусот во светот однесе над 80 000 животи

Канал5 - 07.04.2020

Според најновите податоци, повеќе од 80.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот. Според Worldometers.info, починале 81.015 луѓе. Светот ја премина црната граница на 80.000 жртви со објавувањето на најновите податоци од Франција, каде починаа ...

Франција: Бројот на смртни случаи од ковид-19 надмина 10 000

360 степени - 07.04.2020

Франција го надмина прагот од 10 000 починати пациенти од коронавирус, покажува статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“. Бројот на нови смртни случаи изнесува 1 417 со што вкупната бројка достигна 10 328.

Тежок ден за Французите: 1.417 починати од коронавирус во последните 24 часа

Локално - 07.04.2020

Во Франција, за еден ден починале 1.417 луѓе како резултат на компликации од инфекција со коронавирусот, а 11.059 се новозаразени. Со денешниот ден, бројот на починати во Франција надмина 10.000, а вкупно заразени се 109.069 лица Црн ден за Франција ...

Состојба со ковид-19 во светот до 20 часот: 750 милијарди евра за италијанските компании

+инфо - 07.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.410.095 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 81.010, а оздравеле 300.739 луѓе. – Италијанската влада одобри голем пакет мерки за помош на економијата, дури 750 ...

Десет новороденчиња во Романија заразени со Ковид-19

Deutsche Welle - 07.04.2020

Романските власти истражуваат зошто болница во градот Тимишоара не била затворена иако биле регистрирани 13 заболени од коронавирус меѓу персоналот. Тие пак најверојатно заразиле 10 новороденчиња.

Во Италија од коронавирус починаа 94 доктори, 26 медицински сестри

Слободен Печат - 07.04.2020

Уште седум доктори починаа во Италија, пренесува РАИ. Вкупно, 94 лекари ја загубија битката во земјата од почетокот на пандемијата. Еден пензиониран кардиолог е меѓу новите починати, известуваат тие.

Здравствените служби во Тетово ќе се зајакнат со дополнителен персонал

Телма - 07.04.2020

Пациентка од тетовски Челопек на возраст од 62 години почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, со што бројката на починати од Ковид 19 во Тетово и Тетовско достигна четири.

Во Италија од коронавирусот починале 94 лекари, заразени се 12.681 здравствени работници

+инфо - 07.04.2020

Уште еден лекар почина во Италија, јавува РАИ. Од почетокот на пандемијата во Италија починале 94 лекари. Помеѓу новите починати е и една пензионирана лекарка кардиолог. Според достапните податоци, во Италија вкупно заразени со коронавирудсот се ...

Бројот на заразени со коронавирус ширум светот надмина 1,3 милиони

Алсат-М - 07.04.2020

Фактот дека интензитетот на заразени паѓа во разни европски земји, дава надеж дека состојбата со пандемијата во некои делови на континентот се подобрува и е сигнал дека строгите мерки даваат резултати.

Во Италија починале 94 доктори и 26 медицински сестри и браќа

Press24 - 07.04.2020

Уште седум доктори починаа во италија, јавува РАИ. Вкупно во таа земја од почетокот на пандемијата починаа 94 доктори. Досега, според податоците, во Италија заразени се 12.681 здравствени работници.

Од Ковид-19 во Грција веќе има 81 жртва, заразени вкупно 1.832 граѓани

Сител - 07.04.2020

Уште две лица во Грција починаа од Ковид-19, а бројот на жртви се зголеми на 81, додека пак во изминатите 24 часа биле регистрирани 77 нови случаи, односно од почетокот на епидемијата вкупно 1.832 се заразени со коронавирусот, јави дописничката на ...

За еден ден во Њујорк починаа 731 пациент, најмногу од почетокот на пандемијата

360 степени - 07.04.2020

Точно 731 жртви на коронавирусот има во Њујорк за последните 24 часа. Ова е најсмртоносниот ден во Њујорк од почетокот на пандемијата со ковид-19, пишува Ројтерс . Со ова вкупниот број на заразени достигна 5 489.

Лошата проценка на Трамп ги доведоа САД пред колапс од коронавирусот

Слободен Печат - 07.04.2020

На пописот на забелешките кон Трамп се посочува и неговиот неуспех да воведе строги мерки и така да го ограничи ширењето на вирусот низ територијата на САД. САД ги живеат можеби најтешките моменти во поновата историја.

Лекари, продавачи, полицајци, војници, новинари…најизложени за време на пандемијата

Алсат-М - 07.04.2020

Лекари, војска, полиција, медиумски работници. Сите одат на работа во услови на пандемија и ризик од коронавирусот. Ковид 19 не бира професија, пол, работна позиција. Медицинските работници се први на фронтот во борбата со вирусот.

СЕКОЈ ДЕН ВО СЕКОЈ ПОГЛЕД…: Македонија со најмногу смртни случаи од корона вирусот на милион жители во однос на ...

Денешен - 07.04.2020

Како што можете да видите од табелите, Македонија има најмногу смртни случаи кои се поврзани со корона вирусот – 12, во однос на сите соседи. Најмалку има Бугарија, со 3 смртни слачи на еден милион жители, Албанија и Грција имаат по осум, а Србија ...

Најцрниот ден во Њујорк од почетокот на пандемијата: Се зголемува бројот на смртни случаи

Локално - 07.04.2020

Куомо кажа дека коронавирусот ги убива здравствено ранливите лица. -Бројот на умрени во текот на вчерашниот ден изнесува 731 лица, што е зголемување во однос на 599-те смртни случаи од претходниот ден, изјави градоначалникот на Њујорк, Ендрју Куомо ...

Најтажен ден досега во државата Њујорк , починале 732 лица

Канал5 - 07.04.2020

Гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо, ги претстави најновите информации за болните и починатите во таа држава. Последните 24 часа се најлошиот период од почетокот на пандемијата во таа земја.

Шестмина починати од КОВИД-19 во Македонија во последните 24 часа

Сакам да кажам - 07.04.2020

Бројот на починати од КОВИД-19 во Македонија се зголеми за шест во последните 24 ...

Рекорден број починати во Британија во еден ден – 786

Независен - 07.04.2020

Денешниот број на жртви е најлошото што Британија го виде од почетокот на појавата на корона вирусот, со 786 нови смртни случаи. Со тоа вкупниот број смртни случаи се искачи на 6.159, заклучно со 17 часот во понеделникот.

Во Италија повеќе од 420.000 луѓе ќе останат без работа

А1 On - 07.04.2020

Италија, каде производствената активност е намалена за 34 проценти, како резултат на вирусот Ковид-19, се соочува со огромна криза, при што се проценува дека во текот на оваа година без работа ќе останат повеќе од 420.000 луѓе.

Медицински персонал од Институтот за јавно здравје е на располагање за тетовско

Канал5 - 07.04.2020

Лекари специјалисти од Институтот за јавно здравје и од други државни здравствени установи ќе бидат на располагање на тетовските институции од областа на здравството. Ова е договорено на денешниот состанок на градоначалничката Теута Арифи со ...

Кина соопшти дека нема нови смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа

Глас на Америка - 07.04.2020

Кинеските здравствени власти не пријавија нови смртни случаи поради коронавирус, во последните 24 часа, што е прв ваков извештај од јануари. Националната здравствена комисија во вторникот соопшти дека има само 32 нови потврдени случаи на КОВИД-19, ...

Најсмртоносен ден за Њујорк, вчера починаа 731 лица

Слободен Печат - 07.04.2020

Куомо кажа дека коронавирусот ги убива здравствено ранливите лица. Во Њујорк е забележен најсмртоносниот ден од почетокот на пандемијата на коорнависруот, бидејќи се регистрирани 731 нови смртни случаи, со што вкупниот број на жртви од Ковид-19 сега ...

Во Србија три нови смртни случаи, вкупно заразени 2.447 лица

Сител - 07.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се три нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 61 лице. Од тројцата починати лица, двајца се мажи и една жена, со што од досега починатите 44 се од машкиот пол и 17 жени, со ...

Бугарските пратеници и министри ќе ги донираат своите плати за борба против коронавирусот

Р.С.Европа - 07.04.2020

Пратениците во бугарскиот Парламент изгласаа да ги донираат своите плати, како и платите на членовите на владата, во буџетот на Министерството за здравство за времетраењето на вонредната состојба поради коронавирусот.

Велика Британија може да ја достигне бројката и од 66.000 починати од Ковид-19, најавуваат од Институтот за здравствена ...

ММС - 07.04.2020

Бројката од 66.000 починати луѓе од коронавирусот во Велика Британија, според најновото истражување на Институтот за здравствена метрика и евалуација може да стане реалност. Со тоа, Велика Британија ќе биде убедливо најголемо жариште на вирусот во ...

Иранскиот Параламент ја оддржа првата седница по паузата поради коронавирусот

Опсервер - 07.04.2020

Техеран, 7 април 2020 () – Иранскиот Парламент денеска ја оддржа првата седница по неколкунеделната пауза заради коронавирусот, чие ширење во земјата продолжува да се намалува. На седницата присуствуваа повеќе од две третини од пратениците, но без ...

Состојба со Ковид-19 до 17 часот

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.365.065 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 76.488, а оздравеле 293.879 луѓе. Загреб – Во текот на изминатите 24 часа во Хрватска се ...

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

Сител - 07.04.2020

Негативен бил тестот за корона вирус кај пациентот од Кратово кој синоќа почина во ГОБ 8-ми септември. Иако вчеравечер од болницата неофицијално го водеа како починат од Ковид-19, денеска официјално информираа дека тестот кај овој пациент бил ...

Како коронавирусот ја соголи неподносливата нерелевантност на славните

Оff.net - 07.04.2020

Требаше да се случи глобална пандемија и цел свет да застане за конечно да се освестиме за само-наметнатата важност на прилично неважниот слој од глобалното општество - ѕвезди по која било основа.

Нови петмина заразени и еден починат од коронавирусот денеска во Косово

А1 On - 07.04.2020

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) информира дека денеска се потврдени нови пет случаи на заразени од новиот коронавирус, со што официјалната бројка на носители на Ковид-19 во земјата достигна до 170, јави дописникот на МИА од Приштина.

18: Речиси 30.000 ученици добиваат по 10 GB интернет за да следат настава, најранливите граѓани се најневнимателни, ЕУ ...

Frontline - 07.04.2020

Настаните до 18,00 часот. ГЕНЕРАЛНИОТ секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на својот Фејсбук профил сподели фотографии од Св. Николе и Лозово, каде се донирани 360 пакети за социјално загрозените.

Во САД се зголемува бројот на починати и заразени од Ковид -19

Канал5 - 07.04.2020

Премиерот на Британија, Борис Џонсон ноќта ја помина на интензивна нега по влошувањето на симптомите од коронавирусот. Како што наведуваат британските медиуми, Џонсон вчера добил кислородна поддршка откако покажал потешкотии со дишењето, а тимот кој ...

Иранскиот Параламент ја оддржа првата седница по паузата поради коронавирусот

Слободен Печат - 07.04.2020

Во Иран во последните 24 часа умреа 133 лица, а вкупниот број на жртви сега изнесува 3.972 лица. Заразени се 62.589 лица, од кои 27.039 се ...

Финска ќе ги тестира граѓаните за коронавирус по случаен избор

МКД - 07.04.2020

Финска ќе почне да го следи ширењето на новиот коронавирус меѓу населението со тестирање за антитела по случаен избор, објавија денес здравствените власти на земјата. Главните болници ќе испраќаат повици по случаен избор до избрани граѓани од сите ...

Обвинителството собира докази за истрагата против екс директорката на Клиниката за кожни болести

Канал5 - 07.04.2020

Истрагите за директорката на Клиниката за кожни болести и момчето од скопската населба Карпош, кои кривично се гонат заради ширење на корона вирусот, не може да завршат се додека не оздрават луѓето кои ги заразиле.

Време е за солидарност, не за партиски препукувања!

CivilMedia - 07.04.2020

Паралелно со ширењето на пандемијата на КОВИД-19 во Европа и светот, растат и тензиите предизвикани од оваа криза, како на економски, така и на политички план. За жал, голем број од земјите покажаа како не треба да се однесуваат политичките партии ...

Орданоски: Мерките за спречување на Ковид-19 не го намалија загадувањето на локално ниво

CivilMedia - 07.04.2020

Загадувањето како глобален проблем на кој интензивно се работи, но многу малку се постигнува во светски рамки, а особено кај нас, во последно време се поврзува со уште една непредвидлива, но животно загрозувачки состојба за луѓето, а тоа е корона ...

Белгија очекува коронавирусот да стане сезонски

+инфо - 07.04.2020

Виролозите од белгискиот кризен штаб за коронавирусот предупредуваат дека се големи шансите коронавирусот Ковид-19 да стане сезонски и препорачуваат носење на маска во секоја прилика, јавува дописничката на МИА од Брисел.

КОВИД-19 предизвика пандемија на лажни информации

Локално - 07.04.2020

Исто како што во изминатите децении има потенцијално опасни лаги во врска со СИДА, веродостојноста на тестирањето за болеста и третманите, така и во денешно време, со голема помош на социјалните мрежи, има богатство на невистинити информации за ...