TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоолошката доби бебе мајмун, ќе се вика Атиџе ако е женско

Сакам да кажам - 14.01.2020

Во скопската Зоолошка градина вчера се роди првото бебе оваа година. Станува збор за мајмун од видот патас. Надлежните од градината велат дека уште не го знаат полот на бебето, но доколку биде женка, ќе се вика Атиџе, според главната протагонистка ...

Принова во ЗОО Скопје – ќе ѝ го дадат името Атиџе

Frontline - 14.01.2020

Во чест на документарниот филм „Медена земја“ и неговиот успех на повеќе филмски фестивали, како и номинацијата за два оскари, во скопската зоолошка градина едно мајмунче може да го добие името на главната хероина во филмот, Атиџе.

Се роди првото бебе патас годинава

Вечер Прес - 13.01.2020

Од Зоолошката градина во Скопје велат дека денешниот ден е навистина убав, бидејќи е ден- Honeyland на Оскари, а во Зоолошката се родило и првото бебе годинава. Од таму информираат дека мајката патас и бебето се добри и дека се пресреќни за нив и за ...

Во ЗОО- Скопје се роди првото бебе годинава (ФОТО)

Курир - 13.01.2020

Во ЗОО- Скопје се роди првото бебе годинава. Навистина убав ден- Honeyland на Оскари, а во Зоо Скопје се роди првото бебе годинава. Мајката патас и бебето се добри, а ние сме пресреќни и за нив и за Оскарите, велат од скопската Зоолошка градина и ...

Првото бебе годинава во скопската ЗОО ќе се вика Атиџе доколку е женско

AKO - 13.01.2020

За вработените во скопската Зоолошка градина денеска е дупла среќа. Номинациите за Оскар на филмот ,,Медена земја“ ги прославија со првата принова годинава. ,,Навистина убав ден- Honeyland на Оскари, а во Зоо Скопје се роди првото бебе годинава.

Родено првото бебе за годинава во скопската ЗОО градина

Скопје инфо - 14.01.2020

Новата година во ЗОО Скопје започна со среќни вести. Мајката патас и бебето се добри, а Зоолошката градина Скопје се збогати за уште еден член. „Навистина убав ден- Honeyland на Оскари, а во Зоо Скопје се роди првото бебе годинава.

Скопската Зоолошка доби принова – ќе ја „крстеле“ Атиџе

Expres - 14.01.2020

Во Зоолошката градина Скопје вчера се роди младенче на патас , а вработените радоста ја споделија на Фејсбук страницата „Навистина убав ден- Honeyland на Оскари, а во Зоо Скопје се роди првото бебе годинава.

Планираат да ја крстат Атиџе - прва принова годинава во скопската зоолошка градина

Фактор - 14.01.2020

Вчера бил убав ден за скопската зоолошка градина. Мајмунката од видот патас добила младенче, за кое вработените од Зоолошката градина Скопје напишаа дека се пресреќни, и дека ако е женско, ќе го крстат Атиџе.

Во Скопје ЗОО се роди првото бебе во 2020, ќе се вика Атиџе ако е женско

Бриф - 14.01.2020

Во скопската Зоолошка градина вчера се роди првото бебе оваа година. Станува збор за мајмун од видот патас. Надлежните од градината велат дека уште не го знаат полот на бебето, но доколку биде женка, ќе се вика Атиџе, според главната протагонистка ...

Зоолошката доби бебе мајмун, ако е женско ќе се вика Aтиџе

Канал5 - 14.01.2020

Во скопската Зоолошка градина вчера се роди првото бебе оваа година. Станува збор за мајмун од видот патас. Надлежните од градината велат дека уште не го знаат полот на бебето, но доколку биде женка, ќе се вика Атиџе, според главната протагонистка ...