TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски: Безбедносните договори ги прошируваат можностите на Украина

Бизнис Вести - 01.03.2024

Секој договор во областа на безбедноста ја приближува Украина до поголеми можности, поголема глобална интеракција и поголема моќ, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х, цитиран од Укринформ.

Зеленски смета дека безбедносните договори ги прошируваат можностите на Украина

Слободен Печат

Зеленски: Безбедносните договори ги прошируваат можностите на Украина

Р.С.Европа

Самит во Тирана: „Руската агресија останува најголема закана за Европа“

Глас на Америка - 28.02.2024

„Руската агресија останува најголема закана за европската безбедност, потврда на поддршката за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, повик за зголемување на меѓународната поддршка за властите во Киев“ – ова се само дел од заклучоците ...

Прва посета на Зеленски на Балканот од почетокот на војната

Канал5

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Рацин

Пендаровски и Џафери заедно патуваат на самит во Тирана, двајцата најавија средба со Зеленски

MTM

Средба на Пендаровски, Зеленски и Рама на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана

Нова ТВ

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Курир

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

24 Вести

Фактор 360 степени А1 On Centar Р.С.Европа Либертас ТВ21 Канал5

Македонија ѝ даде недвосмислена поддршка на Украина на Самитот во албанија

Сакам да кажам - 28.02.2024

Северна Македонија и Украина во четвртокот во Тирана потпишаа заедничка Изјава за евроатлантските интеграции на Украина. Во Тирана се одржува Самит Украина – Југоисточна Европа на кој учествува претседателот Стево Пендаровски, но таму е и премиерот ...

(ВИДЕО) Зеленски на Икс за средбата со Пендаровски: Потребен е центар за рехабилитација на украински војници на Балканот

360 степени

Зеленски за средбата со Пендаровски: Важно е учеството на Северна Македонија во спроведувањето на Формулата за мир

Рацин

(Видео) Претседателот Пендаровски на маса со Зеленски: разговарано за случувањата во Украина

Скопје1

Претседателот Володимир Зеленски и премиерот на Република Северна Македонија Талат Џафери потпишаа Заедничка декларација за евроатлантските интеграции на Украина

CivilMedia

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Украина, Зеленски

Локално

Пендаровски се сретна со претседателот на Украина, Зеленски

Канал5

4NEWS Фокус 24Инфо Press24 Макфакс Опсервер 360 степени Рацин

Средба на премиерот Џафери со претседателот Зеленски во Тирана: Потпишана Заедничка изјава за евроатлантските ...

А1 On - 28.02.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствуваа и министерот за надворешни работи, Бујар ...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана Заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

ТВ21

Џафери и Зеленски во Тирана потпишаа Заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

24Инфо

(Видео) Џафери и Зеленски потпишаа изјава: Итно и целосно повлекување на сите трупи и вооружени формации на Руската Федерација од суверената територија на Украина

Макфакс

(Видео) Џафери и Зеленски потпишаа изјава: Итно и целосно повлекување на сите трупи и вооружени формации на Руската Федерација од суверената територија на Украина

Опсервер

Џафери и Зеленски во Тирана потпишале заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Zoom

Џафери и Зеленски во Тирана потпишале заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Република

Press24 365 Во Центар МКД Centar Нетпрес Вести плус Пулс24

(Видео) Пендаровски од Тирана:„Ќе продолжиме да се спротивставуваме на нападот врз независноста на Украина“

Фокус - 28.02.2024

Мора да разбереме дека, всушност, борбата за слобода на Украина се води во име на целиот демократски и цивилизиран свет. Во овој критичен момент, влогот за сите нас е огромен и ги надминува географските граници, одекнувајќи секаде каде што постојат ...

Македонија досега дала помош од 60 милиони евра за Украина

Независен

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Макфакс

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе и пружаме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Опсервер

Пендаровски: Заедно со НАТО сојузниците и со истомислениците ќе продолжиме да се спротивставуваме на нападот врз независноста на Украина

24Инфо

Пендаровски: Подготвени сме да ја поддржиме Украина во нејзината желба за интеграција во ЕУ и НАТО

Локално

Пендаровски на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана: Борбата за слобода на Украина се води во име на целиот демократски и цивилизиран свет

Република

MTM Скопје инфо Точка

(ВИДЕО) Пендаровски – Зеленски: Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во ...

А1 On - 28.02.2024

Последниот развој на случувањата во Украина и можностите за продлабочување на соработката во насока на поддршка на украинскиот народ и враќање на територијалниот интегритет на Украина во рамки на нејзините меѓународно признаени граници биле тема на ...

Пендаровски – Зеленски: Северна Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

ТВ21

Пендаровски – Зеленски: Северна Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

Zoom

Пендаровски – Зеленски: Северна Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

Во Центар

Пендаровски – Зеленски: Северна Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

Бриф

Пендаровски – Зеленски: Северна Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

365

Пендаровски - Зеленски: Македонија ја поддржува апликацијата за членство на Украина во НАТО

Сител

Нетпрес Либертас MakPress

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка се додека не се постигне мировен ...

CivilMedia - 28.02.2024

Неодамнешната одлука на Советот на ЕУ да обезбеди помош од 50 милијарди евра, како и изгледите за обезбедување на околу 90 милијарди долари од страна на американскиот Конгрес, се сметаат за соодветен правец на дејствување.

ПЕНДАРОВСКИ ВО АЛБАНИЈА: Нашата земја досега има испорачано 12 пакети помош за Украина во вредност од 60 милиони евра

Денешен

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка се додека не се постигне мировен договор

365

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка се додека не се постигне мировен договор

Zoom

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка сè додека не се постигне мировен договор

Во Центар

Пендаровски на Самитот Украина-ЈИЕ во Тирана: Ќе пружаме непоколеблива поддршка сè додека не се постигне мировен договор

Пулс24

Пендаровски: Борбата за слобода на Украина се води во име на цел демократски свет

Р.С.Европа

Н.Македонија MakPress