TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владимиров: Лидерот на Преродба, Костадин Костадинов дојде во Скопје да провоцира

Сител - 26.11.2022

Срамно е однесувањето на Костадинов во Скопје, оценуваат бугарските аналитичари. Особено ако се земе предвид дека тој на отворањето на новите простории на културниот центар беше во функција на претседател на собраниска комисија за политиките на ...

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, мигранти и Роми.

PressingTV

Костадинов без перде среде Скопје рече дека Бугарија е од Црното море до Охрид, од МНР само писмена реакција

Алфа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарски пратеник во Скопје порача дека сме ист народ, МНР реагираше

Фактор

МАКЕДОНЕЦ СТЕ ИЛИ НЕ СТЕ МАКЕДОНЕЦ? Бугарскиот пратеник Костадинов ставен во небрано среде Скопје (ВИДЕО)

+инфо

(ВИДЕО) Ако сме ист народ, новинар го праша Костадинов дали тој е Македонец

Фактор

Новинарот Петровски со директно прашање до бугарскиот пратеник: Дали сте македонец или не?(ВИДЕО)

Денар

Press24 Сител А1 On Телма Канал5 Алфа Алфа еМагазин

Ковачевски за провокациите на Костадин Костадинов: „Тој и оној што правеше видеа за мене, не се пожелни во нашата ...

ТВ21 - 26.11.2022

„Јас ќе ви кажам уште еднаш – да, Бугарија и Македонија се две држави кои што треба да бидат една. Две држави се со еден народ, кој треба да биде од Црно Море до Охридското Езеро.“. Ова е изјавата на пратеникот во бугарскиот парламент Костадин ...

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во државава

24 Вести

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во државава

Сител

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во Македонија

МКД

„Бугарија е до Охридско Езеро“, рече Костадинов – „Тој не треба да доаѓа тука, не е пожелен“, рече премиерот Ковачевски

ММС

Костадинов не е пожелен во Македонија, порача Ковачевски

Локално

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во Македонија

Макфакс

Република Centar Слободен Печат Телма Опсервер еМагазин Кајгана Независен

Премиерот Ковачевски ја осуди иредентистичката изјава на бугарскиот пратеник Костадинов

Канал5 - 26.11.2022

Политичари како Костадин Костадинов се непожелни во нашата земја – одговри премиерот Димитар Ковачевски прашан за вчерашната иредентистичка изјава на контроверзниот бугарски пратеник и лидер на партијата “Преродба”, Костадин Костадинов.

Костадиновска-Стојчевска: Секој политичар сноси одговорност за она што го изјавува

Опсервер

Костадиновска-Стојчевска: Секој политичар сноси одговорност за она што го изјавува

Скопје инфо

Изјавите на бугарскиот пратеник Костадинов се најмалку европски и не одат во прилог на еден ваков убав настан, рече министерката за култура на отворањето на бугарскиот КИЦ во Скопје

Република

Костадиновска-Стојчевска: Секој политичар сноси одговорност за она што го изјавува

Слободен Печат

Стојчевска за Костадинов кој ја нарече Македонија „втора бугарска држава“: Секој сноси одговорност!

Фокус

Костадиновска-Стојчевска: Секој политичар сноси одговорност за она што го изјавува

Press24

CivilMedia Frontline Бриф ТВ21 4NEWS +инфо Денешен

Нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци, немаа слобода да се изјаснуваат, вели претседателот на ОМО ...

еМагазин - 26.11.2022

Претседателот на ОМО Илинден, за вели дека е нереално во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа тамошниот последен попис. -Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека ...

Попис во Бугарија – како Македонци, во групата „други“ се изјасниле 1.143 лица

ТВ21

Во Бугарија сме многу повеќе, вели Стојко Стојков – попишувачите одбивале да ги впишат Македонците

Слободен Печат

Стојков: Попишувачите одбивале или тврделе дека нема како да ги попишат тие што се чуствуваат Македонци

Фактор

Стојков: Бројката од 1.143 Македонци на пописот е нереална

Канал5

Бројот на попишаните Македонци во Бугарија е нереален, вели Стојко Стојков

Независен

Стојков за Алфа: Во Бугарија има многу повеќе Македонци од оние што успеаја да се попишат 

Алфа

Република Бриф Денешен Либертас +инфо Н.Македонија

МНР ја осудува иредентистичката изјава на Костадин Костадинов

А1 On - 25.11.2022

Министерството за надворешни работи, исто како што и претходно реагираше, и овој пат ги осудува иредентистичките изјави кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија искажани јавно и повеќе пати од страна на бугарскиот ...

МНР за изјавата на Костадинов: Ова е минирање на напорите за унапредување на соработката

4NEWS

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Макфакс

МНР ги осуди изјавите на Костадинов дека „Македонија е втора бугарска држава“

Press24

МНР со осуда за иредентистичките изјави на бугарскиот пратеник Костадинов

МКД

МНР со осуда за иредентистичките изјави на Костадинов: Не можеме, а да не ги толкуваме како обиди за минирање на силните напори на двете Влади

ТВ21

МНР ги осуди изјавите на бугарскиот пратеник Костадинов: Тоа се обиди за минирање на силните напори на двете Влади за унапредување на соработката

Скопје1

Либертас Сител Локално Опсервер +инфо 360 степени 24Инфо MTM