TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Василева повторно ги прави растурена сарма Захариева и Каракачанов: Зошто барете превод од бугарски на македонски ако е ...

Во Центар - 17.01.2021

Бугарскиот правник Радосвета Василева продолжува да ги прави дроб сарма Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов. Како што напишавме минатиот пат, Василева е доктор на правни науки при Универзитетскиот колеџ во Лондон (Велика Британија), магистер ...

Постои интерес за одржување сесија во парламентот во врска со релациите со Софија

24 Вести

Каракачанов: Бугарија не се откажува од барањата за македонскиот идентитет

Канал5

Носталгија и трагедија – Каракачанов поетски ја критикува Македонија

Алфа

Каракачанов: Македонците влегоа во НАТО и продолжија со политиката „и по Тито, Тито“

еМагазин

КАРАКАЧАНОВ ПОВТОРНО ГЛАСЕН: Кога правиш компромис со политичарите во Република Северна Македонија, тие тоа го доживуваат незаинтересирано

Фактор

(Видео) Каракачанов: Македонија е најтрагичниот дел од бугарската историја

Н.Македонија

Expres Frontline PressingTV Локално Нова ТВ Press24 +инфо Република

Разговорите со Бугарија да продолжат, но со единствен став и без отстапки, сметаат експертите

Телма - 17.01.2021

Тврдите ставови на официјална Софија, барањата за вметнување на идентитетските прашања во преговарачката рамка и оспорувањето на постоењето на македонска нација и јазик ставаат дополнителен терет на отежнатото спроведување и исполнување на Договорот ...

Бугарија ги поткопува длабоките македонски корени

Вечер Прес

Нема никаков анекс на договорот со Бугарија, во акцискиот план се повторуваат старите бугарски позиции, вели Пендаровски

Фокус

Пендаровски за МИА: Не станува збор за никаков нов договор со Бугарија

+инфо

Во нашиот Акциски план нема идентитетски белези, бугарскиот одговор ги содржи нивните стари позиции, вели Пендаровски

Frontline

Пендаровски: Акцискиот план на Бугарија повторно навлегува во идентитетот на македонската нација

еМагазин

Во нашиот Акциски план нема идентитетски белези, бугарскиот одговор ги содржи нивните стари позиции, вели Пендаровски за МИА

iPortal

24Инфо CivilMedia Граѓански збор Вечер Прес Денешен Frontline Опсервер Слободен Печат

Пендаровски контра Заев: Претседателот вели за проблемите со Бугарија мора да се говори во Собрание

Алфа - 17.01.2021

Пендаровски контра Заев, шефот на државата смета дека за Бугарија треба да се говори во Собранието. Тој имал и информација дека Владата го променила ставот, па одлучиле за проблемите со источниот сосед да се говори пред народните избраници.

Пендаровски: ЕУ е единствената насока, не можеме да мислиме само на профит, нам ни требаат и политичкото искуство и демократските вредности

Алсат-М

Пендаровски: Додека Бугарите не ги направат изборите, нема да ги решиме работите

CivilMedia

Пендаровски: Не верувам во постизборна промена на бугарската политика, туку во поголема свесност во ЕУ и помош од САД

360 степени

Пендаровски: За жал и мислам најмалку по наша вина, ќе мораме повторно да ја воспоставуваме довербата меѓу двете страни

Локално

Пендаровски: Не верувам во постизборна промена на бугарската политика

Република

Пендаровски: Без ЕУ нема да пропаднеме, ама ќе напредуваме со темпо на полжав

МКД

Р.С.Европа Press24 Вечер Либертас Нова ТВ Република Сител

Милошоски или Адеми: Пред чија собраниска комисија ќе реферираат членовите на Владата за разговорите со Бугарија?

360 степени - 17.01.2021

Пендаровски навести, а од Владата потврдуваат дека постои интерес за одржување сесија во парламентот во врска со релациите со Софија, но нема информации пред кој форум би реферирале владините претставници и дали тоа би било на затворена или на јавна ...

Пред пратениците ќе бидат презентирани информации поврзани со преговорите со Бугарија

Независен

Пред пратениците ќе бидат презентирани информации поврзани со преговорите со Бугарија

Бриф

Пред пратениците ќе бидат презентирани информации поврзани со преговорите со Бугарија

Frontline

Пред пратениците ќе бидат презентирани информации поврзани со преговорите со Бугарија

24Инфо

Пред пратениците ќе бидат презентирани информации поврзани со преговорите со Бугарија

Опсервер

Пред пратениците ќе бидат презентирани информации поврзани со преговорите со Бугарија

ММС

Слободен Печат Press24 Вечер Прес Сител Денешен MakPress МКД PressingTV

Пендаровски: Бугарскиот акциски план ги содржи старите позиции на Софија

Независен - 16.01.2021

Бугарскиот одговор на Акцискиот план, што претходно до Софија го достави Северна Македонија практично не излегува надвор од параметрите на старите бугарски одговори, во него нема ништо суштинско различно од досегашните нивни позиции, вели ...

Пендаровски за МИА: ЕУ е единствената насока ,не можеме да мислиме само на профит, нам ни требаат и политичкото искуство и демократските вредности

24Инфо

Пендаровски за МИА: Во одговорот на Акцискиот план Бугарија зборува за нашите идентитетски белези

Слободен Печат

Пендаровски: ЕУ е единствената насока, не можеме да мислиме само на профит, нам ни требаат и политичкото искуство и демократските вредности

Frontline

(ИНТЕРВЈУ) Пендаровски: ЕУ е единствената насока, ни требаат и политичкото искуство и демократските вредности

iPortal

Интервју на Пендаровски за МИА: И од Софија кон нас доаѓа класичен говор на омраза, а и јасни дисквалификации

ММС

Пендаровски: Бугарскиот одговор на Акцискиот план не излегува надвор од нивните досегашни позиции

MakPress

Бизнис Вести