TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако продолжат да фрлаат отпад преку прозор, студентите прво ќе се казнуваат, а потоа и ќе се бркаат од домовите

ТВ21 - 12.02.2019

Со оглед на тоа дека секојдневно студентите преку прозор го фрлаат ѓубрето, се создала мала депонија во домот „Пелагонија“. Откако сликата беше споделена во социјалните мрежи, целиот отпад беше исчистен, а Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ ...

Ќе се поставуваат камери во студентските домови за да се лови некултурата на студентите

24 Вести - 12.02.2019

Видео камери во студентскиот дом Пелагонија ќе ги ловат студентите кои непрописно ќе фрлаат ѓубре. Оние кои ќе бидат фатени, прво ќе добијат опомена, потоа казна а ако и трет пат непрописно фрлат ѓубре ќе бидат избркани од домот.

Казни за студентите кои фрлаат отпад преку прозорец, опомени за раководствата на студентските домови и општините

Сител - 12.02.2019

Некултурaта и отпадот во дврот на „Пелагонија“ ги испровоцира властите да го посетат студентскиот дом и да помогнат во чистењето. Но, акцијата беше задоцнета бидејќи вчера вработените во домот го собраа ѓубрето на студентите.

Акција за чистење на отпадот во студентскиот дом „Пелагонија"

Канал5 - 12.02.2019

Јавното претпријатије „Комунална хигиена" –Скопје почна доброволна акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија" во Oпштината Кисела Вода.

Зошто се дозволува студентите да живеат во депонии?

Канал5 - 12.02.2019

Идните академски граѓани се дават во сопственото ѓубре. Најголемиот студентски дом во градов повеќе личи на депонија отколку на место каде престојуваат студенти. „Гоце Делчев“ изминатиов период се реновираше, но остатоци од шут, лимови и градежен ...

Студентски дом Пелагонија, Отпадот исчистен, срамот за студентите останува

Алсат-М - 12.02.2019

Откако на социјалните мрежи се појавија фотографии со купишта смет во дворот на Студентскиот дом Пелагонија, комуналните претпријатија презедоа акција за чистење на надворешните простории.

(Видео) Две опомени, па бркање од домот за студентите што ќе фрлаат ѓубре во „Пелагонија“

Макфакс - 12.02.2019

Две опомени, глоба и третиот пат ќе следува исклучување за студентите што ќе бидат фатени како фрлаат ѓубре од прозорците во дворот на домот „Пелагонија“. Директорот Бурим Муртезани вели дека не се точни информациите дека студентите се вклучиле во ...

Прво парични казни, па бркање од домот за студентите кои ќе продолжат да фрлаат ѓубре од прозорите на „Пелагонија“

Фокус - 12.02.2019

Ѓубрето под прозорците на женската зграда од студентскиот дом „Пелагонија“ го исчистиле вработените, а не студентите, потврди денеска директорот на домот, Бујар Муртезани. Тој најави дека во иднина студентите кои ќе фрлат отпад во дворот ќе се ...

ШИЛЕГОВ ОТИДЕ ДА ГИ ИСКАРА: Вработените од студентскиот дом “Пелагонија” сами го исчистија ѓубрето

Вечер - 12.02.2019

Откако на социјалните мрежи и во медиумите беа објавени фотографии со најразлично расфрлано ѓубре под прозорците на женската зграда на студентскиот дом “Пелагонија” во Кисела Вода, просторот експресно беше исчистен.

Исчистена е депонијата  покрај студентскиот дом „Пелагонија“, ЈП „Комунална Хигиена“ бара од студентите совесно фрлање ...

1tv - 12.02.2019

За сликата која ја шокираше јавноста, а на која се гледа колку студентите не водат грижа за екологијата во нивната најблиска околина, денеска реагираа градоначалниците на Град Скопје и општина Кисела Вода.

(ФОТО) Акција за чистење на отпадот во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“: Какви студентки имаме – срамно е да го ...

Екран - 12.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје денеска започна акција за чистење на енормното количество на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“, во општината Кисела Вода. Почетокот на акцијата го означија директорот на ЈП „Комунална хигиена“ ...

Утре ќе се чисти депонијата кај „Бриколаж“

24Инфо - 12.02.2019

Во рамките на неделата посветена на подигнувањето на јавната свест за штетноста од несовесното постапување со отпадот и опасноста од создавањето диви депонии, ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје на 13.02.2019 (среда) во 11 часот ќе започне акција за ...

Вработените ја исчистиле депонијата, а студентите ќе бидат избркани ако не го почитуваат редот во ,,Пелагонија“

AKO - 12.02.2019

Не е точна информацијата дека студентите сами си ја исчистиле депонијата што ја направија околу домот ,,Пелагонија“, фрлајќи ги кесите со ѓубре од своите прозорци. Депонијата вчера ја исчистиле вработените, потврди директорот на домот, Бујар ...

Град Скопје се вклучи во чистењето на дворот на студенскиот дом „Пелагонија“

24Инфо - 12.02.2019

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ денеска и утре ќе го чистат дворот на Студентскиот дом „Пелагонија“. На акцијата за чистење присуствуваа и градоначалникот Петре Шилегов, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски и директорот на ЈП ...

Шилегов тргна да го чисти дворот на „Пелагонија“, иако не било негова надлежност (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.02.2019

Директорот на домот, Муртезани најави видео надзор кој е во постапка да се воведе и казнени мерки за студентите коишто ќе ја загадуваат средината. Откако фотографиите со ѓубрето од студентскиот дом „Пелагонија“ го привлекоа вниманието на граѓаните ...

Студентите кои ќе фрлаат ѓубре од прозор ќе бидат избркани од студентскиот дом „Пелагонија“

MTM - 12.02.2019

Откако пред два дена на социјалните мрежи се појави фотографија од Студентскиот дом Пелагонија, во Кисела Вода, на која се гледа некултурата на студентите, денеска заеднички, на прес конференција градоначалниците на Град Скопје и на општина Кисела ...

Студентите од „Пелагонија“ си го исчистија ѓубрето

МКД - 12.02.2019

Студентите од студентскиот дом „Пелагонија" во скопската населба, по големите критики од јавноста сами ја исчистија депонијата, која настанала поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.

Студентите во „Пелагонија“ сами ја исчистија депонијата што ја создадоа

Нова ТВ - 12.02.2019

Студентите кои престојуваат во домот „Пелагонија“ во Кисела Вода сами ја исчистија депонијата со смет која беше создадена во дворот на тнр. женска зграда, поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.

ФОТО: КХС остана без работа, по силните реакции исчистена депонијата во дворот на „Пелагонија“

Либертас - 12.02.2019

Иако „Комунална хигиена“ за денеска најави дека ќе ја чисти депонијата направена под прозорците на студентскиот дом ,,Пелагонија“, во Кисела Вода, сепак, тие нема да имаат работа. По силните критики на социјалните мрежи, ѓубрето е ...

Студентите по резилот на Фејсбук решија да си го исчистат дворот ФОТО

+инфо - 12.02.2019

Утрово студентите од скопскиот дом „Пелагонија”, по критиките на социјалните мрежи сами ја исчистија депонијата, која настанала затоа што сметот го фрлале низ прозорците. „Комунална хигиена“ најави акција за чистење денеска во 13 часот, иако тоа не ...

[Фото] Исчистено ѓубрето во дворот на „Пелагонија“

Радио МОФ - 12.02.2019

По критиките на јавноста за фрлањето ѓубре од женската зграда од студенскиот дом „Пелагонија“, утрово таму сликата е поинаква. Под прозорците од каде студенти ги фрлале кеси и разен отпад, денеска е чисто.

Студентскиот дом „Пелагонија“ не дозволи „Комунална хигиена“ да им го чисти ѓубрето

365 - 12.02.2019

По вчерашните остри реакции за некултурата на дел од станарите на „Пелагонија“ и дивата депонија во атарот на студентскиот дом, од ЈП „Комунална хигиена“, иако не е нивна надлежност, за денес најавија акција на чистење, меѓу другото и за да спречат ...

Студентите се задушуваат во сопственото ѓубре. Дворовите се како депонии

Факултети - 12.02.2019

Покрај негрижата на надлежните институции за одржувањето на домовите, и самите студенти покажуваат дека воопшто не се грижат за животната околина Отпадоци, градежен материјал, запуштено зеленило, никакво хортикултурно уредување...

Исчистена депонијата зад студентскиот дом „Пелагонија“

ТВ21 - 12.02.2019

По големите реакции и критики во јавноста откако се појавија фотографии низ социјалните мрежи дека отпадот од своите соби го фрлаат во дворот, вработените во студентскиот дом „Пелагонија“ во Кисела Вода.

Сепак имале срам – исчистена депонијата кај студенстксиот дом ,,Пелагонија“

Скопје1 - 12.02.2019

Откако ЈП ,,Комунална хигиена“, ги засука ракавите, остана без работа. Исчистена депонијата во атарот на студенстксиот дом ,,Пелагонија“, во Кисела Вода. По силните реакции и критики во јавноста, некој ја исчисти депонијата зад домот.

(ФОТО) Станарите на „Пелагонија“ од срам сами си го исчистија сметот, пред да дојде „Комунална хигиена“

Фактор - 12.02.2019

Станарите на студентскиот дом „Пелагонија“ сами го исчистија купот со смет веднаш до самиот објект во општина Кисела Вода по реакциите на згрозување на социјалните мрежи на објавената фотографија.

Исчистена е депонијата зад студентскиот дом ,,Пелагонија“

AKO - 11.02.2019

,,Комунална хигиена“,засега,остана без работа во атарот на студенстксиот дом ,,пелагонија“, во Кисела Вода. По силните реакции и критики во јавноста, депонијата зад домот направена од станарите кои своето ѓубре го фрлале од прозорците , е исчистена! ...

Македонска академска култура - ѓубрето во студентскиот дом ,,Пелагонија‘‘ се фрла од прозорец

Сител - 11.02.2019

Студентскиот дом Пелагонија е претворен во дива депонија. Во близина на центарот на градот во Кисела Вода, во оваа зграда живеат идни лекари , професори , инженери, економисти, правници. Контејнерите се насекаде околу нив, но тие отпадот го фрлаат ...

ВИДЕО: „Пелагонија“ се дави во ѓубре, 15 вреќи секојдневно се изнесуваат од студенскиот дом

А1 On - 11.02.2019

15 вреќи со ѓубре секојдневно вработените полнат со ѓубре кое го собираат од паркот на студенскиот дом „Пелагонија“. Студентите од прозорци фрлаат се што им е вишок од конзерви, најлонски кеси, скапано овошје, отпушоци, па се до стара облека и ...

Ако продолжат да фрлаат отпад преку прозор, студентите прво ќе се казнуваат, а потоа и ќе се бркаат од домовите

4NEWS - 12.02.2019

Со оглед на тоа дека секојдневно студентите преку прозор го фрлаат ѓубрето, се создала мала депонија во домот „Пелагонија“. Откако сликата беше споделена во социјалните мрежи, целиот отпад беше исчистен, а Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ ...

(видео) Колку идните академски граѓани се грижат за животната средина?

1tv - 11.02.2019

Откако на социјалните мрежи се појави слика дека студенскиот дом „Пелагонија“ тоне во ѓубре, нашата екипа отиде на лице место. Дел од ѓубрето наместо во контејнер, завршува на гранки од дрва. Дворот беше чист.

Ќе се чисти депонијата во дворот на студентскиот дом Пелагонија

Нова ТВ - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје напладне ќе започне акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“, во општината Кисела Вода, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледа ...

По силните реакции ,,Комунална хигиена“ ќе го исчисти срамот на студентите и раководството на СД ,,Пелагонија“

AKO - 11.02.2019

На 12.2.2019 (вторник) со почеток во 12.30 часот, ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје ќе започне акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“, во општината Кисела Вода.

Коментар на студентка за ѓубрето во „Пелагонија“: А зошто па да не фрламе?

365 - 11.02.2019

Како што имаше прилика да се увери денес јавноста, студентскиот „Пелагонија“ повеќе личи на дива депонија отколку на дом, макар и привремен, на академската младина во земјава. Како ваквото однесување на дел од „академските граѓани“ да не беше ...

(ФОТО) Студентска култура?

Скопје1 - 11.02.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија од десетици кеси со губре под прозорите на женската зграда на студентскиот дом „Пелагонија“. По објавувањето на фотографијата на Фејзбук , истата наиде на бројни коментари од граѓаните кои ја критикуваат ...

„Комунална хигиена“ ќе го чисти ѓубрето на студентите од „Пелагонија“

Фактор - 11.02.2019

По жестоките реакции на социјалните мрежи со затекнатата некултура во студентскиот дом „Пелагонија“ откако осамна фотографија со големо количество на смет веднаш до самиот објект, се огласи ЈП „Комунална хигиена“.

ФОТО: Депонија под прозорците на собите од студентскиот дом „Пелагонија“

Либертас - 11.02.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена од студентскиот дом „Пелагонија“ во скопската општина Кисела Вода на која се гледа како просторот под домот е претворен во депонија.

ЈП „Комунална хигиена“ подели 100 канти за отпад во Топаана

ТВ21 - 11.02.2019

Со цел да се спречи проблемот со неправилно одлагање на отпадот на улицата Максут Садик во населбата Топаана во скопската општина Чаир, ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје , во координација со Урбаната заедница во оваа населба, денеска подели ...

ЈП „Комунална хигиена“ им додели 100 канти за отпадоци на жителите од Топаана

MTM - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје, во координација со Урбаната заедница во населбата Топаана, денеска подели сто канти за собирање на отпадот од индивидуалните домаќинства. Ваквата акција на претпријатието доаѓа како резултат на долгогодишниот проблем ...

[Фото] Купишта ѓубре под прозорците на студентскиот дом „Пелагонија“

Радио МОФ - 11.02.2019

Десетици кеси со губре стојат фрлени под женската зграда на студентскиот дом „Пелагонија“. Фотографијата синоќа беше споделена на социјалните мрежи и наиде на бројни коментари од граѓаните кои ја критикуваат (не)културата на ...

Студентски „Пелагонија“ или студентска депонија? Академските граѓани ѓубрето си го фрлаат под прозор (ФОТО)

365 - 11.02.2019

Каде македонските студенти го фрлаат ѓубрето? Па сигурно не во Германија, каде што веројатно најголемиот дел од нив планираат да ја поминат својата иднина. На друштвените мрежи е објавена фотографија која покажува дека на дел од „академските ...

Акција за чистење на отпадот во студентскиот дом „Пелагонија“

1tv - 12.02.2019

Јавното претпријатије „Комунална хигиена“ –Скопје почна доброволна акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“ во Oпштината Кисела Вода.

Македонските студенти се гушат во сопственото ѓубре: Погледнете како изгледа дворното место на студентскиот дом ...

Точка - 11.02.2019

На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија од состојбата на студентскиот дом “Пелагонија”, на која се забележува еден куп фрлени ќеси, шишиња и разни други отпадоци. “Што ќе ни е политика кога нам ни треба колективно некој да ни расчачка по ...

ВИДЕО: Две опомени, па бркање од домот за студентите кои ќе фрлаат ѓубре во „Пелагонија“

А1 On - 12.02.2019

Две опомени, парична казна и по трет пат ќе следи исклучување за студентите кои ќе бидат фатени како фрлаат ѓубре од прозорци во дворот на домот „Пелагонија“. Директорот Бурим Муртезани, вели дека не се точни информациите дека студентите се вклучиле ...

Прво парични казни, па бркање од домот за студентите кои ќе продолжат да фрлаат ѓубре од прозорците на „Пелагонија“

Нетпрес - 12.02.2019

Ѓубрето под прозорците на женската зграда од студентскиот дом „Пелагонија“ го исчистиле вработените, а не студентите, потврди денеска директорот на домот, Бујар Муртезани. Тој најави дека во иднина студентите кои ќе фрлат отпад во дворот ќе се ...

Студентскиот дом Пелагонија како депонија: „Академските граѓани“ живеат во отпад

еМагазин - 11.02.2019

Купишта ѓубре фрлано од прозорите во дворот на студентскиот дом Пелагонија во Скопје може да се забележи на фотографијата која се споделува на социјалните мрежи. Одговорноста за ваквата катастрофална слика најпрво е на студентите кои живеат во домот ...

(ФОТО) Македонските академски граѓани се гушат во сопственото ѓубре кое го „летаат“ низ прозор

Женски магазин - 11.02.2019

„На академските граѓани од студентскиот дом „Пелагонија“ им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор“ ... Вака гласи еден коментар на кој налетавме на социјалните мрежи под кој е постирана фотографија која го покажува токму ...

Град Скопје се вклучи во чистењето на дворот на студентскиот дом „Пелагонија“

Скопје инфо - 12.02.2019

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ денеска и утре ќе го чистат дворот на Студентскиот дом „Пелагонија“. На акцијата за чистење присуствуваа и градоначалникот Петре Шилегов, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски и директорот на ЈП ...

Се жалиме како живееме во загадена средина? Погледнете како изгледа дворното место на студентскиот дом Пелагонија

Lady - 11.02.2019

Постојано се жалиме како живееме во загадена средина, а никако да разбереме дека самите сме виновни за таа ситуација. На академските граѓани од студентскиот дом “Пелагонија” им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор.

Студентите од „Пелагонија“ си го исчистија ѓубрето

24Инфо - 12.02.2019

Студентите кои престојуваат во домот „Пелагонија“ во Кисела Вода сами ја исчистија депонијата со смет која беше создадена во дворот во делот кај таканарешената женска зграда, поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.