TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Власта не бара алтернатива за ЕУ - економската соработка со Русија е од интерес за државата

Сител - 14.11.2019

Премиерот Заев тврди дека преку организирањето на Македонско-рускиот бизнис Форум, власта не бара алтернатива за ЕУ. На Форумот, што се одржува по пауза од 5 години, за прв пат учество земаат високи владини претставници, што според рускиот ...

Заев за меѓувладината конференција со Русија: Нема никаква порака, настанот е економски

Глас на Америка - 14.11.2019

Германија, Франција, сите соработуваат со Русија и тоа не значи никаква порака, работиме на подигнување на нашиот стандард, вели премиерот за одржувањето на руско-македонската меѓувладина конференција Премиерот Зоран Заев уверува дека државниот врв ...

Русија поканета посилно да инвестира во Северна Македонија

Р.С.Европа - 14.11.2019

Северна Македонија и Руската Федерација традиционално одржуваат пријателски одоси, земјите најмногу соработуваат во енергетиката, транспортот и земјоделството, беше истакнато на македонско-рускиот бизнис форум во Скопје.

Македонија отворена за руските компании, влез и во Евроазиската Унија

Канал5 - 14.11.2019

По пет години пауза утре во Охрид се активира Македонско- руската меѓувладина комисија. По пауза од 5 години властите ја реактивираа Мешовитата меѓувладина комисија со Русија. Ќе се зголемува економската соработка, посебно во делот на ...

Заев: Се интензивира соработката меѓу Македонија и Русија

Канал5 - 14.11.2019

Претседателот на Владата ,Зоран Заев денеска се обрати на Бизнис Форумот посветен на соработката меѓу претставниците на деловните заедници од нашата земја и од Руската Федерација. На форумот, на кој покрај бизнисмени од Русија, учествува и заменик ...

Премиерот Заев прими делегација на Руската Федерација

Канал5 - 14.11.2019

Во традиционално пријателски односи меѓу двете земји има потенцијал за развој на економската соработка, било речено на средбата, се наведува во соопштението од Владата. Претседателот на Владата Зоран Заев прими делегација од учесниците на Бизнис ...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

Сител - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

+инфо - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Унапредување на економската соработка со Русија

Алсат-М - 14.11.2019

Премиерот Заев рече дека владата во Скопје останува на ставот против воведување на санкции кон Русија, додавајќи дека во следниот период ќе се работи на унапредување на економската соработка со Руската федерација, а најмногу во секторите ...

Заев не се сеќава на изјавата за проруските бизнисмени, за кои лани тврдеше дека организираат демонстрации против ...

ММС - 14.11.2019

Алтернатива за Европската унија и за НАТО не постои – изјави денеска премиерот, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали доколку пропаднат преговорите со Унијата, Кина и Русија би можеле да бидат опција.

Од Русија со љубов: Односите со Москва за Заев сега се пријателски иако ја обвини за државен удар

PressingTV - 14.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска говореше на руски бизнис форум посветен на економските врски меѓу двете земји. Тој во говорот истакна дека се добри но оти има простор да се подобруваат.

Заев: Ние сме земја која нема да воведе санкции против Русија

Фактор - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на 25-годишнината од воспоставувањето на македонско-руските дипломатски односи рече дека Македонија, заедно со Србија, остануваат двете земји кои нема да ја следат политиката на ЕУ и да воведат санкции против Русија, со ...

Премиерот во заминување Заев: Односите со Русија се традиционално пријателски

Република - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

Канал5 - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери. Да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските ...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

Алфа - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

Press24 - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Има потенцијал за поголема економска соработка помеѓу Македонија и Русија

МКД - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

Локално - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Премиерот Заев ги повика руските компании да влезат на македонскиот пазар

еМагазин - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев ги покани руските компании да инвестираат во земјава

+инфо - 14.11.2019

Размената со Русија учествува со само 1,1 отсто во вкупната размена на земјава остварена во периодот јануари – јули 2019 година. Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да ...

Заев - Соработката со Русија не е алтернатива за ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје рече дека реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Фокус - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

ЗАЕВ: Руските компании да влезат на нашиот пазар и да ги искористат нашите поволности

Денешен - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Телма - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Press24 - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

24Инфо - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

24Инфо - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Економската соработка меѓу Македонија и Русија може да се интензивира

Вечер Прес - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев: Соработката со Русија е за унапредување на економските состојби во државата, а не некаква порака

Слободен Печат - 14.11.2019

Македонско-рускиот бизнис форум е во рамки на 9. сесија на Мешовитата меѓувладина комисија која утре, во Охрид, ќе заседава, а се активира по пауза од пет години. Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен ...

Заев: Нема алтернатива за ЕУ и НАТО, соработката со Русија не е порака кон Брисел

МКД - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, рече премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје.

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема економска соработка со Русија

Скопје инфо - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Локално - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Либертас - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Соработката со Русија не е одговор кон ЕУ

Нетпрес - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

А1 On - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

ЗАЕВ: Бизнисот со Русија не ни е алтернатива за ЕУ и НАТО

Денешен - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Односите меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација се традиционално пријателски

Press24 - 14.11.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска се обрати на Бизнис Форумот посветен на соработката меѓу претставниците на деловните заедници од нашата земја и од Руската Федерација. На форумот, на кој покрај бизнисмени од Русија, учествува и заменик ...

За премиерот во заминување односите со Русија се пријателски иако Москва му „подготвуваше“ државен удар

Република - 14.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска говореше на руски бизнис-форум посветен на економските врски меѓу двете земји. Тој во говорот истакна дека oдносите се добри но оти има простор да се подобруваат. – истакна премиерот во заминување.

Заев: Работата на комисијата за соработка со Русија е добра основа за оптимизам

Макфакс - 14.11.2019

Новата динамика на работата на Меѓувладината комисија за соработка меѓу Северна Македонија и Руската Федерација е добра основа за оптимизам за продлабочување на односите, изјави премиерот Зоран Заев кој денеска се обрати на Бизнис Форумот посветен ...

Заев: Работата на комисијата за соработка со Русија е добра основа за оптимизам

Centar - 14.11.2019

Новата динамика на работата на Меѓувладината комисија за соработка меѓу Северна Македонија и Руската Федерација е добра основа за оптимизам за продлабочување на односите, изјави премиерот Зоран Заев кој денеска се обрати на Бизнис Форумот посветен ...

Има голем потенцијал за економска соработка со руските компании

MakPress - 14.11.2019

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските партнери во енергетиката, гасификацијата, туризмот, земјоделството, апелира ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Сител - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје ...

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

CivilMedia - 14.11.2019

Реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка, истакна премиерот Зоран Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје.

По претходните обвинувања, Заев сега зборува за добри односи со Русија

Expres - 14.11.2019

Со сосема нова реторика за Руската федерација настапи премиерот во заминување на руски форум посветен на економските врски помеѓу двете земји, коментира Прессинг.ТВ. Односите со Руската Федерација се традиционално пријателски, но потенцијалите во ...

Заев прими делегација на Руската Федерација: Има потенцијал за развој на економската соработка меѓу двете земји

Press24 - 14.11.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев прими делегација од учесниците на Бизнис Форумот меѓу претставници на деловната заедница од Северна Македонија и Руската Федерација, како и членовите на Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно – ...

Заев: Работата на комисијата за соработка со Русија е добра основа за оптимизам

Точка - 14.11.2019

Новата динамика на работата на Меѓувладината комисија за соработка меѓу Северна Македонија и Руската Федерација е добра основа за оптимизам за продлабочување на односите, изјави премиерот Зоран Заев кој денеска се обрати на Бизнис Форумот посветен ...

Заев: Унапредување на економската соработка со Русија и продлабочување на односите

Независен - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев со своето обраќање го отвори денешниот Македонско-руски бизнис форум. Форумот се одржува во Скопје и е во рамки на 9. сесија на Мешовитата меѓувладина комисија кја утре во Охрид ќе заседава, а се активира по пет години.

Се продлабочува соработката на економски план со Руската Федерација

AKO - 14.11.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев прими делегација од учесниците на Бизнис Форумот, меѓу нив и претставници на деловната заедница од Северна Македонија и Руската Федерација, како и членовите на Меѓувладината ...

Соработката со Руската федерација ќе се прошири и во други области

Слободен Печат - 14.11.2019

Ова го истакна премиерот Зоран Заев на средбата со руската деловна делегација, која учествуваше на денешниот бизнис форум во Скопје. Освен досегашните области – енергетиката, транспортот и земјоделството, соработката со Руската федерација ќе се ...