TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев: Во РС Македонија има 100.000 граѓани со бугарско државјанство, нивните права мора да се почитуваат

МКД - 23.02.2021

Бугарскиот претседател Румен Радев бара соодветна реакција од одговорните институции во Бугарија и во Македонија, откако добил писмо од „етничките Бугари“ во Македонија во кое изразуваат загриженост од „натамошното дискриминирање во Република ...

Радев: Во Македонија има повеќе од 100.0000 граѓани со бугарски пасош, нивните права мора да се почитуваат

Точка

Радев: Повеќе од 100.000 граѓани имаат бугарско државјанство, мора да имаат еднакви права

Република

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

24Инфо

РУМЕН РАДЕВ: Повеќе од 100.000 граѓани имаат бугарско државјанство, Бугарите во Македонија мора да имаат еднакви права

Фактор

Радев повикува на заштита на правата на Бугарите во Македонија

Н.Македонија

Радев: Повеќе од 100.000 граѓани имаат бугарско државјанство- мора да имаат еднакви права како и другите

Press24

Сител Акцент +инфо Алсат-М Фокус Независен Либертас Нова ТВ

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

Опсервер - 23.02.2021

– Акцискиот план е усогласен 99 отсто и дава надеж дека можеме во овие неколку следни седмици да ја имаме таа меѓувладина конференција која ќе биде многу битна во подготовката на поповолна атмосфера пред разговорите за кои не крие нашиот премиер ...

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни

Алсат-М

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

Слободен Печат

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Бугарија во мај или јуни

Фокус

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

Frontline

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

ТВ21

Бучковски: Првата шанса за деблокада од Софија е мај или јуни, по промовирањето на новата бугарска влада

iPortal

ММС +инфо Сител Канал5 Нова ТВ CivilMedia 24Инфо Либертас

Секој што на пописот ќе се изјасни за Бугарин, да добие пасош по брза постапка

Република - 23.02.2021

Културниот центар „Иван Михаилов“ од Битола преку писмо адресирано до бугарскиот претседател Румен Радев, бугарскиот премиер Бојко Борисов и вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов упати барање секој граѓанин на Македонија, кој ќе ...

Невладина организација од Битола бара сите кои ќе се попишат како Бугари да добијат бугарско државјанство со поедноставна процедура

Република

Бугарски здруженија во Македонија бараат секој кој ќе се изјасни за Бугарин, да добие пасош

Канал5

“Секој што ќе се изјасни како Бугарин на пописот, да добие пасош по брза постапка”

Centar

Со „македонски Бугарин“ до државјанство по скратена постапка

Deutsche Welle

Невладина од Бугарија испрати барање: Секој што ќе се изјасни како Бугарин на пописот, да добие пасош по брза постапка

Press24

Невладина од Битола бара секој граѓанин кој на пописот ќе се декларира како македонски Бугарин да добие бугарско државјанство

Телма

Вечер Прес Мак. Весник Press24