TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гоце Делчев повторно топ тема, а Ковид -19 однесе уште 7 животи

Фактор - 16.09.2020

ВО МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА СЕ ПОЛЕМИЗИРА ЧИЈ Е ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Бугарија пишува дека Македонците се проект на Тито, а македонскиот јазик не постоел до втори август 1944 година. Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот ...

Во подготовки онлајн изданието на Меѓународниот фолклорен фестивал „Делчево фест 2020“

Опсервер - 16.09.2020

Делчево, 16 септември 2020 () – Се одвиваат финалните подготовки за 44-тото издание на Меѓународниот фолклорен музички фестивал „Делчево Фест 2020“, кој годинава ќе се реализира онлајн. Организатор е Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“ од ...

Kлетников: За Гоце Делчев има 300 аргументи дека нема врска со Бугарија

Фактор - 16.09.2020

За Гоце Делчев има 300 аргументи дека нема врска со Бугарија, вели Ефтим Клетников од „Македонски Манифест“ во интервју за Алфа. Вели дека Гоце Делчев јасно вели дека кој мисли дека Македонија треба да е со Грција, тој е лош Македонец, добар ...

Ангелов: Гоце Делчев е Бугарин онолку колку што Македонците со бугарски пасоши се Бугари

Локално - 16.09.2020

„Гоце Делчев е Македонец. Тој е Бугарин онолку колку што Македонците со бугарски пасоши се Бугари“, вели претседателот на Достоинство, Стојанче Ангелов за емисијата „Само вистина“. „Таквите Македонци ги земаат тие пасошу само за да отидат низ Европа.

Клетников со цитат од бугарски следбеник на Гоце: Ќе огрее и над Македонија сонце, но нема да биде бугарско

Курир - 16.09.2020

„Што се однесува за Гоце Делчев, глупо е за тоа да се преговара. Тоа е мојот став. Што не го бараа Бугарите до сега, ако е нивен? Што им текна баш сега да го бараат? А, ако е точно дека нашите преговарачка комисија дошла до некое соломонско решение, ...

Да бидеме пообјективни и да се дознае вистината за Делчев, бара бугарски професор

Фактор - 16.09.2020

Предлогот на Драги Ѓоргиев за паралелни гледишта за Делчев е апсурден, вели Бугарскиот професор Кирил Топалов. Тој вели дека со ова Бугарија се става пред свршен чин. Додава дека Македонија сака да добие зелено светло за преговори со Европската ...

Кога историјата се мери со денешни аршини

CivilMedia - 16.09.2020

пишува: Чиј е Гоце Делчев? Неделава медиумите се полни со изјави на политичари околу очекуваната дебата во мешовитата македонско-бугарска Комисија за историја што е формирана според Договорот за добрососедство со Бугарија.

Топалов: Предлогот на Драги Ѓоргиев за паралелни гледишта за Делчев е апсурден!

Expres - 16.09.2020

Бугарскиот професор Кирил Топалов вели дека е апсурден предлогот на првиот човек во македонскиот тим од Мешовитата македонско бугарска комисија за историјата, Драги Георгиев за паралелни гледишта за идентитетот на Гоце Делчев.

Еруптираа светите македонски работи ВМРО и Гоце Делчев – доста е понижување и обезличување

Нетпрес - 16.09.2020

Синоќешниот протест на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ покажа дека оваа партија, заедно со народот, има сили да се спротивстави на обезличувачките политики што ги води актуелната власт предводена од Зоран Заев и СДСМ.

Ѓоргиев: Делчев може да се слави од двете страни, нова средба на комисијата на крајот на месецов

Опсервер - 16.09.2020

Софија, 16 септември 2020 () – Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања ќе одржи состанок на крајот на септември, најави копретседавачот на комисијата од македонска страна, Драги Ѓоргиев.

Мицкоски на вчерашниот протест во „монохрона“ верзија

Frontline - 16.09.2020

На социјалните мрежи се појави сатирична фотомонтажа на фотографија на која е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашниот протест, но апликацијата на неговата маичка е со монажа на слика на ликот на Заев со мустаќите од Гоце Делчев.

ВМРО-ДПМНЕ со европски протест за македонски Гоце Делчев

Република - 16.09.2020

Од пред Министерството за правада, преку мостот Гоце Делчев, до Министерството за надворешни работи, илјадници луѓе маршираа на протестот со кој го искажаа своето незадоволство од, условно речено, пазарењето дека Гоце Делчев е Бугарин, а дека ...

Проф. Георгиев: Двете гледишта за Гоце Делчев мора да постојат паралелно

Локално - 16.09.2020

И македонското и бугарското гледиште за идентитетот на Гоце Делчев мора да постојат паралелно. Тие мора да бидат рамноправни. Ова го изјави копретседавачот од македонска страна на Мешовитата комисија за историски прашања проф. Драги Георгиев.

Комби излета од пат кај Делчево, загина возачот

24Инфо - 16.09.2020

На 15.09.2020 во 11.50 часот било пријавено дека на магистралниот пат Делчево -Кочани, во атар на с.Драмче, делчевско, кај место викано „В’ко“, товарно возило „форд транзит“, со кочански регистарски ознаки, управувано од Љ.А.

Единствена Македонија до Бугарија: Гоце Делчев може да почива во мир, спремни сме да ви го подариме триото Заев, ...

Скопје1 - 16.09.2020

Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев кој целиот живот го посветил на Македонската ...

Драги Ѓоргиев: Двете гледишта за Гоце Делчев мора да опстојуваат паралелно

Expres - 16.09.2020

Kопретседавачот од македонска страна од Мешовитата комисија за историски прашања проф. Драги Ѓоргиев во гостување на ТВ „Европа“ вели дека паралелно треба да егзистираат и македонското и бугарското гледиште за идентитетот на Гоце Делчев.

Мицкоски: Изборот е СДСМ или вистината, или Македонија, или мафија

Република - 16.09.2020

Мафијата не е посилна од вистината. . Изборот на овој народ е Македонија! Опаметете се! Делчев е нашиот последен бастион, Делчев е нашата тврдина, Делчев е нашиот Мечкин камен и нема да отстапиме ниту педа, ниту милиметар од Делчев, напиша лидерот ...

ВО ЖИВО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев

Република - 15.09.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе организира протестен собир, како што најави, . Најавено е дека протестот ќе почне вечер во 18.30 часот од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава

Опсервер - 15.09.2020

Почитувани, Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Денешниот протест кој ќе започне пред министерството за правда па се до МНР е собир на кој ќе изразиме поддршка за членството во ЕУ, за ...

Арсовски: Гоце Делчев е црвената линија, тој е идентитетот и достоинството на македонскиот народ и за него не смее да ...

Република - 15.09.2020

Протестите почнуваат од пред зградата на министерството за правда бидејќи тоа е местото кое е извор на сите неправди во Република Македонија, а е предводена од СДСМ Заев и нивните пиони. Тоа се луѓето кои ветуваа дека ќе донесат правда, а го ...

(Во живо) ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест ќе изразат поддршка за членство во ЕУ, но и за Гоце Делчев

еМагазин - 15.09.2020

Денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе започне во 18.30 часот пред Министерството за правда па се до МНР, е собир на кој партијата ќе изрази поддршка за членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев соопштија од таму.

Гоце Делчев е црвената линија, тој е идентитетот и достоинството на македонскиот народ и за него не смее да се ...

Алфа - 15.09.2020

Протестите почнуваат од пред зградата на министерството за правда бидејќи тоа е местото кое е извор на сите неправди во Република Македонија, а е предводена од СДСМ Заев и нивните пиони. Тоа се луѓето кои ветуваа дека ќе донесат правда, а го ...

Арсовски: Гоце Делчев е црвената линија, тој е идентитетот и достоинството на македонскиот народ, за него не смее да се ...

Нетпрес - 15.09.2020

Протестите почнуваат од пред зградата на министерството за правда бидејќи тоа е местото кое е извор на сите неправди во Република Македонија, а е предводена од СДСМ Заев и нивните пиони. Тоа се луѓето кои ветуваа дека ќе донесат правда, а го ...

Во живо од протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 23.09.2020

Народот денес ќе излезе на улица во 18:30 часот на протестот најавен како ПРОТЕСТ против неправди, реваншизам и насилство на мафијата на Заев. Протестот денеска е закажан за попладнево во 18:30 часот.

Во живо: Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

Либертас - 15.09.2020

Пред Министерството за правда започна протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев.

ФОТО: Протестен собир за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев

Press24 - 15.09.2020

Почна граѓанскиот протест за ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев. Граѓаните порачаа дека за Гоце Делчев никој не смее да ...

Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

Н.Македонија - 15.09.2020

ВМРО – ДПМНЕ денеска организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во Европската Унија, за Македонија и за Гоце Делчев. Во овој момент протестирачите се пред Министерството за правда, а за кратко се очекува да тргнат кон МНР.

Василeвска: Македонската комисија треба да покаже достоинство, бугарската комисија ги пречекорува македонските црвени ...

Република - 15.09.2020

Во емисијата „Што не е јасно“ имаше свое вклучување и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Иванка Василевска. При своето вклучување посочи дека Гоце Делчев е не само црвената линија на Република Македонија, ...

Илјадници граѓани на улиците: „Гоце е Македонија, оставка на Владата“!

Курир - 15.09.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен собир, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Протестот започна од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството ...

Василевска: Гоце Делчев за Македонците претставува македонско национално достоинство

Алфа - 15.09.2020

Во емисијата „Што не е јасно“ имаше свое вклучување и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Иванка Василевска. При своето вклучување посочи дека Гоце Делчев е не само црвената линија на Република Македонија, ...

(ФОТО) Протест на ВМРО-ДПМНЕ – Гоце Делчев е црвената линија

Нетпрес - 15.09.2020

Со скандирање „Македонија“, „Македонија“, транспарент „За Македонија и Гоце Делчев“, со македонски знамиња и со пеење на песната „Едно име имаме“ почна третиот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ од пред зградата на Министерството за правда.

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

iPortal - 15.09.2020

Пред Министерството за правда започна протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев.

Василeвска: Македонската комисија треба да покаже достоинство, бугарската ги пречекорува македонските црвени линии

Нетпрес - 15.09.2020

Во емисијата „Што не е јасно“ имаше свое вклучување и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Иванка Василевска. При своето вклучување посочи дека Гоце Делчев е не само црвената линија на Република Македонија, ...

ФОТО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 15.09.2020

Опозициската ВМРО–ДПМНЕ попладнево организира протестен собир за, како што најавија, поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Протестот започна во 18.30 часот пред Министерството за правда, а ќе продолжи преку мостот „Гоце ...

Мицкоски со порака до власта: Опаметете се, Гоце Делчев е нашиот Мечкин Камен и нема да отстапиме

Нетпрес - 15.09.2020

Гоце го има во химната Гоце Делчев е Македонија. Патритозмот не е демоде ниту антиевропската политика. Македонизмот не е ништо помалку важно од Европеизмот. Тука сме и за ЕУ денска и за Гоце Делчев, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ...

Најденовска: Младите се резигнирани поради гадостите во политиката, не е европска вредност кога не можат да ги слават ...

Курир - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира , а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

ОВА Е НАШИОТ МЕЧКИН КАМЕН, кога се брани Гоце Делчев се брани и Македонија!

Вечер - 15.09.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организирше протестен собир, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Протестот започна од пред Министерството за правда, продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за ...

Пандов: Ние сме Гоцевата раса, на власт е мафија која сака да го продаде најсветото

Нетпрес - 15.09.2020

Горд сум што сум Македонец и што Гоце е Македонец, ние сме таа Гоцева раса, на власт е мафија која ништо не ценат и решени се да го продатат и најсветото, а тоа е Гоце Делчев, рече пред присутните на протестот, претседателот на Патриотскиот институт ...

Најденовска: Младите се резигнирани поради гадостите во политиката, не е европска вредност кога не можат да ги слават ...

24Инфо - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира , а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

Најденовска: Младите се резигнирани поради гадостите во политиката, не е европска вредност кога не можат да ги слават ...

Алфа - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира , а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

Река народ на протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

Република - 15.09.2020

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од пораките кои македонскиот народ вечерва, сплотено, ги испрати од протестниот собир.

Пaндов: Мафијашот Заев го продава Делчев, единствен одговор на тоа е

Скопје1 - 15.09.2020

Пред се сакам да ви признам многу сум горд што сум Македонец, а уште сум по горд што и Гоце Делчев е Македонец. Ние сите тука сме гоцевите синови и ќерки, вели претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов на денешниот ...

Пандов: Горд сум што сум Македонец како и Гоце Делчев, нема да дозволам никој да ми го одземе тоа

MakPress - 15.09.2020

Пред се сакам да ви признам многу сум горд што сум Македонец, а уште сум по горд што и Гоце Делчев е Македонец. Ние сите тука сме гоцевите синови и ќерки, вели претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов на денешниот ...

Пaндов: Мафијашот Заев го продава Делчев, единствен одговор на тоа е народот

+инфо - 15.09.2020

Пред се сакам да ви признам многу сум горд што сум Македонец, а уште сум по горд што и Гоце Делчев е Македонец. Ние сите тука сме гоцевите синови и ќерки, вели претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов на денешниот ...

Најденовска: Младите се резигнирани поради гадостите во политиката, не е европска вредност кога не можат да ги слават ...

Нетпрес - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира , а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

Најденовска: Сакаме Европска Македонија во која нема да биде забрането да си ги славиме хероите

Република - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира, а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика, но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

Мицкоски: Делчев е црвената линија на нашето достоинство

Канал5 - 15.09.2020

Довровечер драги сограѓани, добровечер Македонци, добровечер Албанци, Турци, Власи, Срби, Бошњаци, Роми, Еѓипјани, добровечер што вечерва дојдовте овде и го направивте овој собир за Делчев, за Македонија голем, што го направивте достоинствен.

Пaндов: Мафијашот Заев го продава Делчев, единствен одговор на тоа е народот

Press24 - 15.09.2020

Пред се сакам да ви признам многу сум горд што сум Македонец, а уште сум по горд што и Гоце Делчев е Македонец. Ние сите тука сме гоцевите синови и ќерки, вели претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов на денешниот ...

Најденовска: Младите се резигнирани поради гадостите во политиката, не е европска вредност кога не можат да ги слават ...

Press24 - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира , а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

Мицкоски: Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет

Вечер - 15.09.2020

Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет и затоа сме денес овде, затоа што Делчев е Македонија и столбот на нашето постоење како народ, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот протест.