TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорѓе Балашевиќ зад себе оставил цело богатство, кое допрва треба да биде откриено

Вистина.мк - 23.02.2021

Ѓорѓе Балашевиќ објави стотици песни, два романи и стихозбирка за време на неговиот живот, но и како што ексклузивно открива српски „Ало!“, славниот текстописец оставил зад себе и многу необјавен материјал што наскоро можеше да го види светлото на ...

Ѓорѓе Балашевиќ оставил непроценливо богатсво – со овој гест семејството Балашевиќ ќе го воодушеви Балканот

ММС

БАЛАШЕВИЌ ЗАД СЕБЕ ОСТАВИ НЕПРОЦЕНЛИВО БОГАТСТВО: Семејството донесе одлука која ќе ги воодушеви неговите фанови

Курир

Ја избричи главата и се истетовира за неа: Балашевиќ за ќерка му, кога таа беше на работ на смртта

Фактор - 23.02.2021

Легендарниот, еден и едниствен - Ѓорѓе Балашевиќ, почина на 67-годишна возраст и го остави целиот регион во солзи, бидејќи беше омилен меѓу сите. Во шок и неверување, се простуваме од него и ве потсетуваме на еден период од неговиот живот кој не бил ...

Како во неговата песна, му дошла тивко и остана засекогаш: Љубовната приказна на Ѓорѓе и Оливера Балашевиќ

Хаштаг

Ѓукановиќ за Балашевиќ: Останав без одличен пријател

Локално

Се соочил со голема загуба: Животот на Балашевиќ беше обележан со трагедија за која не сакаше да зборува

Женски магазин

Тајната што ја носи „Не ломите ми багрење“ на Балашевиќ: Не кршете го животот, никаде и никому!

Слободен Печат

Успехот на нашиот син во светот на естрадата не нѐ возбудуваше: Вака некогаш зборуваа родителите на Балашевиќ

Хаштаг

(ВИДЕО) Само ја соблече и ми ја подари – Мирослав Илиќ за кошулата што ја добил од Балашевиќ стара 14 години

ММС

Убавина и Здравје Црнобело MTM

Панонскиот морнар отплови кон вечноста!

Слободен Печат - 23.02.2021

Тагата по Балашевиќ е своевидна тага и по една земја, која остана во меморијата на нашите родители, кои беа последната генерација која ги уживаа благодатите на едноставниот живот. Смртта на панонскиот морнар, новосадскиот пејач и кантавтор Ѓорѓе ...

За Балашевиќ и национализмот

Слободен Печат

Прекрасен гест на српско училиште во чест на Балашевиќ: „Ќе направиме парк со 68 багреми, оние за кои пееше“

Црнобело

Ова не е текст за Ѓорѓе Балашевиќ...

Факултети

Од музичката сцена до масовните гробници

Frontline

(ФОТО) ОЛИВЕРА ВО ЦРНИНА: Вдовицата на Балашевиќ се вратила на редовните обврски…Еве каде била додека новосаѓани се ...

Екран - 23.02.2021

Граѓаните на Нови Сад синоќа се простија од одличниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од последици од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои не дојдоа само од Нови Сад, туку и од целата земја и регионот, го ...

Не дочека пензионерските денови да ги помине на море- Балашевиќ купил вила на Истра

ММС

Синот на Балашевиќ за љубовта на неговите родители: Дете сум на уметничка династија

Канал5

Нови Сад не памети вакво нешто: Факели и солзи за Балашевиќ (ВИДЕО)

Локално

Родителите на Балашевиќ никогаш не дошле на негов концерт, а еве што КАЖАЛЕ ЗА СИНОТ: „Добро е, тој не се промени“

Локално

Од Балашевиќ се збогуваше и градот во кој не одржа ниеден концерт после војната

Точка

Наследникот на Балашевиќ е незаинтересиран за естрадата: Не може да претпоставите со што се занимава

Фактор

Скопје24 Н.Македонија 24 Вести Екран Убавина и Здравје Вистина.мк Хаштаг

Скриената порака на еден албум најдобро покажува колку Балашевиќ ја сакал Оливера

+инфо - 23.02.2021

Љубовта на Оливера и Ѓорѓе Балашевиќ со години предизвикува воодушевување меѓу обожавателите на легендарниот новосадски кантавтор. Колку Ѓоле ја сакал својата сопруга, покажува и симпатичната скриена порака што ѝ ја испратил преку албумот „Дневник ...

Цел балкан плаче, а Шешељ го нарече предавник: Лидерот на СРС со брутални зборови за починатиот Балашевиќ

Press24

Македонските јавни личности се простуваа на социјалните мрежи од Балашевиќ, но само Игор Џамбазов се прости онака, како што големиот Ѓоле беше погребан – со негова песна (ВИДЕО)

Вистина.мк

Калиопи веста за заминувањето на Балашевиќ ја затекна во Белград: „Се чувствувам како мало дете на кое му го одземале детството“

Вистина.мк

(ВИДЕО) Девојче ја пеело „Само војна да нема“, збогување со Ѓорѓе Балашевиќ, и го расплакала регионот

Екран

Напишал стих за Олја додека тајно се гледале, а никој не го знаер - рок критичар ја откри тајната

Press24 - 22.02.2021

Петар Алвировиќ од групата „Апсолутно романтично“ проговорил за смртта на пејачот Ѓорѓе Балашевиќ. Имено, пејачот за Курир.рс раскажал се за дружењето со покојниот кантавтор. „Додека свирев во „Гарави сокак“ Ѓоле бепе во управата на тениски клуб, ...

Ведрана Рудан се прости од Балашевиќ: Кога живеевме во војна, тој ни пееше за љубов

Слободен Печат

Ќе се опијаните со ракија и ќе удрите шлаканица на жена, тоа не е патриотизам! Неда Украден удри по лажните патриоти

Женски магазин - 22.02.2021

- Значи, лажната елита е целосно идентична со лажните патриоти - рече Неда Неда Украден (70) плачеше во утринската програма, во која зборуваше за Ѓорге Балашевиќ, ја спомна и војната, нападите врз неа и фактот дека никогаш не пеела на кој било ...

Ѓорѓе Балашевиќ рече неколку вистини кои траат засекогаш: Неда Украден за својот колега

Фактор

По примањето на вакцината, Неда Украден удри по лажните патриоти: Ќе се опијаните со ракија и ќе удрите шлаканица на жена

Хаштаг

Посветена била на поранешната девојка: Сопругата на Балашевиќ му забранила да ја пее оваа песна

Република - 22.02.2021

Башашевиќ речиси сите песни и ги посвети на својата сопргуа Оливера со која беа заедно повеќе од 40 години и имаат три деца. Но, не било секогаш така. Џоле пред Оливера имал голема љубов која се викала Зорица.

Била љубоморна: Сопругата му забранила на Балашевиќ да ја пее оваа песна (ВИДЕО)

PressingTV

Неда Украден се вклучи во утринска програма и почна да плаче

Бриф - 22.02.2021

Пејачката Неда Украден се вклучи во утринската програма на ТВ „Прва“, каде зборуваше за нејзиното вакцинирање против Ковид 19, односно негативните коментари што ги доби откако ja објави фотографијата направена за време на вакцинацијата, пишува ...