TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дома Македонија, во странство „Северна“ – Мицкоски ја затвора темата околу името

ТВ21 - 19.06.2024

Заклетвата ќе ја даде со уставното име Република Северна Македонија, Мицкоски го користи терминот „Северна“, се само дел од насловите во грчките медиуми. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар се најде на насловните страници на дел од грчките медиуми ...

Атина со внимание ќе ја следи и заклетвата на Мицкоски - тој најави дека ќе ја даде со уставното име

Deutsche Welle

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите и Уставот, а ние да имаме двојни стандарди, вели Мицкоски за употребата на уставното име

360 степени

Северна за надвор, Македонија за дома

Телма

Ќе помине ли двојната формула на Мицкоски за употреба на името кај грчките власти?

Глас на Америка

Мицкоски: Заклетвата ќе ја дадам со уставното име на државата, а ќе го користам и во странство

360 степени

Мицкоски: Заклетвата ќе ја дадам со уставното име

Канал5

Либертас 24Инфо Фактор 24Инфо Независен МКД 365 ММС

Уставното име е во правен промет, за жал, и ние не можеме да ја игнорираме реалноста – вели Николоски

360 степени - 19.06.2024

Според идниот вицепремиер и министер за транспорт и врски актуелното прашање околу употребата на уставното име го покренал премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, затоа што проценил дека тоа ќе му користи во кампањата за изборите за Европскиот ...

Мицкоски заклетвата во Собранието ќе ја даде со уставното име, кое ќе го користи и на средбите

Канал5

Грчки медиуми: Мицкоски ќе положи заклетва со уставното име

Телма

Мицкоски „си легна на брашното“ – „Република Северна Македонија“ е политичка реалност

Frontline

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

CivilMedia

Грчки медиуми: Мицкоски како премиер ќе даде заклетва со уставното име

Фактор

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Либертас

Zoom Денешен Канал5 Вечер Прес МКД Н.Македонија Пулс24 365

МИЦКОСКИ ЗА ИМЕТО: Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат Уставот и законите, а ние да калкулираме

Фактор - 19.06.2024

Како новиот премиер Христијан Мицкоски ќе ја нарече земјава при давање заклетва е прашање кое ги заинтересира грчките медиуми. Aтина следи што ќе се случува. Тој објасни дека ќе го почитува Уставот.

Политичките аналитичари со позитивни критики за одлуката на Мицкоски

Сител

Заклетвата на Мицкоски во согласност со уставното име, е разумен потег

Нетпрес

Aналитичари по ставот на Мицкоски за „Северна“: Уставот и законите мора да се почитуваат

Алфа

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите, а ние самите да ги кршиме: Почитување на правниот поредок приоритет за владата на Мицкоски

Република

Во поднесокот за нова влада во Собранието, Мицкоски во 5 реда текст до Гаши 5 пати пишува Република Северна Македонија

Сакам да кажам

Мицкоски: За заклетвата ќе го употребам уставното име на државата

Press24

Фокус Курир Нетпрес Република PressingTV MakPress Lider Курир

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Zoom - 19.06.2024

Мојата татковина е Македонија, и при давање изјави мојата употреба на името нема да биде поинкава, но како влада ќе мораме да ги почитуваме законите и Уставот. Не можеме да се правиме наудрени дека тоа не е дел од правниот систем, изјави денеска ...

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Бриф

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

365

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Пулс24

Мицкоски: Мојата татковина е Македонија, но не можеме да се правиме наудрени дека Уставното име не е дел од правниот систем

Слободен Печат

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

24Инфо

Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од системот, вели Мицкоски

Фокус

Н.Македонија Либертас CivilMedia Република PressingTV Вечер Прес MakPress