TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Патријархот Иринеј: Смртта на митрополитот Амфилохие, еден од најтажните денови во историјата на СПЦ

Слободен Печат - 30.10.2020

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Иринеј изјави денекса дека смртта на митрополитот црногорско-приморски Амфилохие претставува еден од најтажните денови во историјат ана СПЦ и дека српскиот народ останал без една голема личност.

Контроверзи околу смртта на Митрополитот Амфилохије: Обична настинка, бронхитис или коронавирус

Фактор - 30.10.2020

Медиумите во регионот со различни толкувања за починатиот. По повеќе од 20 дена откако заболел од ковид-19, иако ја пребродил болеста, денеска како последица на оштетувањето на белите дробови, починал Митрополитот црногорско приморски, г. Амфилохије.

Амфилохије ќе биде погребан во храмот во Подгорица

Локално - 30.10.2020

Погребот на црногорско-приморскиот митрополит Амфилохије ќе биде в недела во криптата на Црквата Христово воскресение во Подгорица, по литургија, соопштија од Српската православна црква. Утрово, патријархот на Српската православна црква, Иринеј, за ...

Црногорскиот владика Амфилохије почина од оштетувања на белите дробови предизвикани од ковид-19

Мета - 30.10.2020

По повеќе од 20 дена откако заболел од ковид-19, иако ја пребродил болеста, денеска како последица на оштетувањето на белите дробови, починал Митрополитот црногорско приморски, г. Амфилохије.

Во чест на митрополитот Амфилохије, ѕвоната на патријаршијата ќе ѕвонат се до неговиот погреб

ТВ21 - 30.10.2020

Во чест на митрополитот црногорско приморски Амфилохије, кој утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, ѕвоната во сите православни хранови во Црна Гора ќе ѕвонат до неговиот погреб кога ќе биде испратен во неговото вечно почивалиште.

По смртта на митрополитот Амфилохије, ѕвоната на патријаршијата ќе ѕвонат се до неговиот погреб

ТВ21 - 30.10.2020

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, а ѕвоната на патријаршијата ќе ѕвонат до неговиот погреб кога ќе биде испратен во неговото вечно почивалиште.

Утрово починал црногорскиот Митрополит Амфилохије

Канал5 - 30.10.2020

Утрово во Клиничкиот центар на Црна Гора почина Митрополитот црногорско приморски Амфилохије ,соопшти Митрополијата. Митрополитот Амфилохије имаше 82 години. Амфилохије на 6 октомври имал позитивен тест на коронавиурс, но по две недели беше ...

Вучиќ за смртта на митрополитот Амфилохиjе: Се надевам оваа вест не е точна!

ТВ21 - 30.10.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави сочувство до патријархот на Српската православна црква, Иринеј, до српскиот народ, особено во Црна Гора, поради смртта на Митрополитот црногорско приморски Амфилохије.

Кривокапиќ за смртта на Амфилохије: Иако ние како луѓе сме тажни, убеден сум дека црквата доби светец! Прогласете Ден ...

ТВ21 - 30.10.2020

Веста дека почина Митрополитот црногорско приморски Амфилохије, погоди многумина низ целиот регион, а по тој повод се огласи и мандатот за состав на црногорската влада, Здравко Кривокапиќ. „Ја добив веста за смртта на нашиот митрополит Амфилохије.

Кој е Амфилохие, ЧОВЕКОТ КОЈ ГО УРНА МИЛО ЃУКАНОВИЌ

Вечер - 30.10.2020

Владиката Амфилохије беше вториот човек во хиерархијата на Српската православна црква по патријархот Иринеј, и со своите пораки и изглед не остави никого рамнодушен со децении, без оглед на се многумина го обожуваа а други му се спротиставуваа.

Почина митрополитот Амфилохије

Р.С.Европа - 30.10.2020

Митрополитот црногорски и приморски град Амфилохије почина изутрината во Клиничкиот центар на Црна Гора, објавено е на веб-страницата на Црнагорската митрополија. Шефот на клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар на Црна Гора Јелена Бојовиќ ...

Почина митрополитот Амфилохије

360 степени - 30.10.2020

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Тој починал утрово, а дополнително ќе бидат соопштени причините за смртта и деталите за погребот.

Почина митрополитот црногорско приморски Амфилохиjе

ТВ21 - 30.10.2020

– Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Митрополитот Амфилохије почина во осум часот и 20 минути, а Митрополијата наведе дека дополнително ќе биде известена ...

Почина црнгорско-приморскиот митрополит Амфилохие

Нетпрес - 30.10.2020

Почина црнгорско-приморскиот митрополит Амфилохие, повикувајќи се на соопштение на Црнгорско-приморската митрополија. Починал во Клиничкиот центар на Црна Гора. Од Митрополијата објавуваат дека Амфилохие починал утрово во 08:20 часот, по приемот на ...

Од ковид-19, почина митрополитот Амфилохије

Локално - 30.10.2020

Во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, утрово почина Митрополитот црногорско приморски Амфилохије. Митрополитот почина во осум часот и 20 минути, а Митрополијата наведе дека дополнително ќе биде известена јавноста за деталите за погребот.

СПЦ ја потврди тажната вест: Почина владиката Амфилохиј

+инфо - 30.10.2020

Во петок, на 30 октомври 2020 година, во 08:20 часот, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна причест, почина најпочитуваниот архиепископ Митропололитот црногорски приморски Амфилохиј.

Жалост во Црна Гора: Почина Митрополитот Амфилохие од ковид-19

Слободен Печат - 30.10.2020

Од Митрополијата соопштија дека Амфилохие почина утрово во 8 часот и 20 минути после примањето на Светата Тајна Причест. „За сите други детали во врска со погребот на Митрополитот јавноста ќе биде дополнително известена.

Амфилохије почина од Ковид-19 откако го сруши Ѓукановиќ од власт

Фактор - 30.10.2020

Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије почина утрово во Клиничкиот центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Како што е наведено, тој починал во 08:20 часот, а јавноста наскоро ќе биде информирана за сите други детали во врска со погребот ...

Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

Макфакс - 30.10.2020

Почина митрополитот црногорски-приморски Амфилохије, потврди митрополиката на својата интернет-страница. „Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна ...

Почина митрополитот Амфилохије

Република - 30.10.2020

Во петок, на 30 октомври 2020 година, во 08:20 часот, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата Тајна Причест, почина Архиепископот цетински и Митрополит црногорско и приморски Амфилохије.

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина митрополитот Црногорски и приморски АМФИЛОХИЕ

Вечер - 30.10.2020

Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије почина во Клиничкиот центар на Црна Гора. На Амфилохије му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во KЦЦГ. Неговото здравје се подобри во меѓувреме, а на 20 октомври, ...

Почина Анфилохие, митрополитот црногорски и приморски

Expres - 30.10.2020

Од компликации поради коронавирусот, во Клиничкиот центар во Црна Гора утрово почина Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије. Нему му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во KЦЦГ.

Почина црногорскиот митрополит Амфилохије

Фокус - 29.10.2020

Црногорско приморскиот митрополит Амфилохије почина. Како што објави црногорски Новости, Амфилохије, кој беше позитивен на корона вирусот, почнал отежнато да дише и да чувствува болка во градите, меѓутоа не бил приклучен на респиратор.

Медиуми „го умреа“ црногорскиот владика Амфилохије, Црквата ја демантира веста

А1 On - 29.10.2020

Повеќе медиуми од Црна Гора и од регионот вечерва објавија дека Митрополитот црногорско-приморски на Српската православна црква, Амфилохије, починал како последица на компликации од Ковид-19, но неговата Митрополија ја демантираше веста како лажна и ...

„Нова.рс“: Митрополитот Амфилохије приклучен на респиратор

360 степени - 29.10.2020

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије кој е заразени со ковид-19 денеска бил приклучен на респиратор, објави „Нова.рс“ повикувајќи се на извори од патријаршијата на Српската православна црква (СПЦ).

Свештеник од Подгорица: Лажна вест е дека Амфилохије починал

Локално - 29.10.2020

„Митрополитот Амфилохије не е починат, тоа се невистинити“, изјави за Нова.рс Велибор Џомиќ, парохиски свештеник од Подгорица. „Нашиот монах е до него и не е точно дека митрополитот починал.

Српски медиуми: Почина митрополитот Амфилохије

Локално - 29.10.2020

Вечерва почина црногорскиот митрополит Амфилохије Радовиќ, пренесоа неколку српски медиуми. Потсетуваме, при денешниот контролен преглед, откриено е дека митрополитот Амфилохије имал потешкотии при дишењето со болка во градите.

Амфилохије е приклучен на респиратор

Локално - 29.10.2020

Митрополитот црногорскo-приморски Амфилохије бил приклучен на инвазивен респиратор во текот на денот, поради влошување на неговата здравствена состојба, пренсува „Нова.рс“ според извори од Патријаршијата на Српската православна црква.

Митрополитот Амфилохије тешко дише, но не е приклучен на респиратор

Слободен Печат - 29.10.2020

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије кој од 6 октомври се лечи од коронавирусот во Клиничкиот центар во Подгорица, од утринава тешко дише, но не е приклучен на респиратор, соопштија од Митрополијата.

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

Макфакс - 29.10.2020

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Состојбата на Амфилохије се влоши

Локално - 29.10.2020

Митрополитот на Црна Гора и Приморскиот крај објавија дека митрополитот Амфилохие дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа беше утврдено за време на утринската проверка. Според нив, тој не е поврзан со респиратор, тој сè уште користи ...

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

Опсервер - 29.10.2020

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

Вечер - 29.10.2020

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

24Инфо - 29.10.2020

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

Точка - 29.10.2020

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

MTM - 29.10.2020

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите. Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Амфилохије е во стабилна состојба, уверуваат од неговата митрополија

Фокус - 29.10.2020

Откако повеќе медиуми од Црна Гора и Србија објавија дека Митрополитот црногорско-приморски на Српската православна црква, Амфилохије, починал како последица на компликации од Ковид-19, неговата Митрополија ја демантираше веста, од каде истакнаа ...

Парохиски свештеник од Подгорица: Лажна вест е дека Амфилохије починал

+инфо - 30.10.2020

Митрополитот Амфилохије не е починат, тоа се невистинити“, изјави за Нова.рс Велибор Џомиќ, парохиски свештеник од Подгорица. „Нашиот монах е до него и не е точно дека митрополитот починал.

Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

Опсервер - 30.10.2020

Почина митрополитот црногорски-приморски Амфилохије, потврди митрополиката на својата интернет-страница. „Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна ...

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина митрополит Амфилмохије

Магазин - 30.10.2020

Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије почина во Клиничкиот центар на Црна Гора. На Амфилохије му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во KCCG. Неговото здравје се подобри во меѓувреме, а на 20 октомври, ...

Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

Вечер - 30.10.2020

Почина митрополитот црногорскo-приморски Амфилохије, потврди митрополиjата на својата интернет-страница. „Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна ...

Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

24Инфо - 30.10.2020

Почина митрополитот црногорски-приморски Амфилохије, потврди митрополиката на својата интернет-страница. „Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна ...

Црногорската митрополија потврди-Почина Архиепископот цетински Амфилохије

PressingTV - 30.10.2020

Во петок, на 30 октомври 2020 година, во 08:20 часот, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата Тајна Причест, почина Архиепископот цетински и Митрополит црногорско и приморски Амфилохије, соопшти митрополијата на Црна Гора.

Почина митрополитот Црногорски и приморски АМФИЛОХИЕ

Скопје1 - 30.10.2020

Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије почина во Клиничкиот центар на Црна Гора. На Амфилохије му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во KЦЦГ. Неговото здравје се подобри во меѓувреме, а на 20 октомври, ...

Почина митрополитот црногорско приморски Амфилохиjе

А1 On - 30.10.2020

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Митрополитот Амфилохије почина во осум часот и 20 минути, а Митрополијата наведе дека дополнително ќе биде известена ...

Почина митрополитот црногорско приморски Амфилохиjе

Курир - 30.10.2020

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Митрополитот Амфилохије почина во осум часот и 20 минути, а Митрополијата наведе дека дополнително ќе биде известена ...

Почина митрополитот црногорско-приморски Амфилохиjе

Телма - 30.10.2020

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Митрополитот Амфилохије почина во осум часот и 20 минути, а Митрополијата наведе дека дополнително ќе биде известена ...

Почина митрополитот црногорско приморски Амфилохиjе

Независен - 30.10.2020

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије утрово почина во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, соопшти Митрополијата. Митрополитот Амфилохије почина во осум часот и 20 минути, а Митрополијата наведе дека дополнително ќе биде известена ...

Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

MTM - 30.10.2020

Почина митрополитот црногорскo-приморски Амфилохије, потврди митрополиjата на својата интернет-страница. „Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна ...

Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

Точка - 30.10.2020

Почина митрополитот црногорскo-приморски Амфилохије, потврди митрополиjата на својата интернет-страница. „Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна ...