TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мисајловски: Сега кога пола СДСМ е во изолација не е време да зборуваме за избори

OhridNews - 02.06.2020

Несериозно и неодговорно е кога бројот на заразени и починати од коронавирус во земјата расте, и пола партија СДСМ е во изолација, да се зборува за избори, а уште помалку кога тие би се одржале, истакна на прес конференција Владо Мисајловски, ...

Партиите „креваат раменици“ како понатаму ако пропаднат избори на 5 јули

Алсат-М - 01.06.2020

Во случај на неуспех на 5 јули како можен датум за парламентарните избори, политичките партии немаат идеја што може да се случи со институциите чие функционирање е во застој. „Навистина е многу тешко државата да функционира на долг рок без да ...

„Ако нема избори на 5-ти јули, тогаш избори на есен“, рече Османи

ТВ21 - 01.06.2020

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 рече дека ќе се направат напори да се создадат услови за постигнување на концензус.

Манчевски на Канал 5: Немаме избор, законот е јасен избори 22 дена по заврување на вонредната состобја, односно на 5 ...

24Инфо - 01.06.2020

Вонредната состојба во земјата е продолжена за 14 дена, но ако нема ново продолжување, немаме избор, законот е јасен, изборите треба да се одржат на 5 јули, истакна потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски во гостувањето на Канал5 телевизија.

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

ТВ21 - 01.06.2020

И покрај тоа што овие три дена бројот на заразени со Ковид-19 е зголемен, претседателот на СДСМ, Зоран Заев продолжува со идејата да има што побрзо избори. Со оглед на тоа што вонредната состојбата се продолжи во саботата за уште две недели, сега ...

Хроника на невозможни избори, или лов во матно

Нетпрес - 01.06.2020

Си припомнува некој кога тоа поранешните комунисти добиле избори во нормален демократски амбиент во државава. Колку ме држи сеќавањето скоро ни едни. Како да се дизајнирани како партија да ловат во матно.

Заев инсистира на избори на 5 јули, за ВМРО ДПМНЕ тоа е лудост

Телма - 01.06.2020

Зголемениот број на заразени лица нема да ги одложи изборите. Претседателот на СДСМ инсистира тие да се одржат на 5 јули. Вели дека, штом заврши вонредната состојба која беше прогласена од претседателот Стево Пендаровски во саботата, ќе почнат да ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во клинч за предвремените парламентарни избори

24 Вести - 01.06.2020

Изборите повеќе не се тема на дискусија. Избори ќе има на 5 ти јули дециден е лидерот на СДСМ Зоран Заев откако денеска на прес конференција одговарајќи на новинарски прашања на тема избори посочи дека направиле доволно отстапки, независно дали тоа ...

СДСМ инсистира за избори на 5-ти јули, ВМРО-ДПМНЕ не се согласува

Глас на Америка - 01.06.2020

Избори на 5 јули – ова денеска го потврди лидерот на СДСМ, откако во изминатите денови членови на раководството на владејачката партија во неколку наврати го споменаа овој датум како денот за одржување на парламентарните избори.

Заев инсистира на избори на петти јули, опозицијата реагира дека гласање во вакви услови е лудост

Алфа - 01.06.2020

Заев не се откажува од идејата за избори на петти јулии.Вели дека тоа е завршена работа.22 дена по вонредната состојба треба да се оди на гласање иако бројот на починати и заразени со корона вирус се зголемува.

Заев објави - избори на 5 јули - ВМРО-ДПМНЕ: Размислувањето за избори е тотална лудост

Сител - 01.06.2020

Нема отстапки од 5 јули како датум за одржување на изборите, објави лидерот на СДСМ Зоран Заев и покрај големите бројки за новозаразени и починати од коронавирусот изминативе неколку денови.

За Заев нема повеќе дискусија околу датумот за избори

Алсат-М - 01.06.2020

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, датумот за избори повеќе не е тема на дискусија. Според него, на 5 јули земјата ќе излезе на гласање. Заев додава дека досега ја толерирал опозицијата, но почетокот на јули е рокот за сите оние кои сакаат ...

Заев најавува избори на 5 јули

Deutsche Welle - 01.06.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 5 јули, како последна отстапка за опозицијата. Датумот е завршена работа, вели Заев. Одложените поради пандемијата на коронавирусот ќе се одржат на 5 ...

(Видео) Мисајловски: Изборите сега се лудост

Макфакс - 01.06.2020

Денеска Македонија го живее црниот понеделник, што значи огромна бројка на новозаразени луѓе со Ковид-19 и луѓе кои ги загубија своите животи. Во ваква една тешка ситуација претставува лудост да се зборува за избори, и колку и Заев да вели дека ...

(ВИДЕО) Мисајловски: Заев збореше за измислени достигнувања на денот кога имаме најмногу заразени и починати, изборите ...

А1 On - 01.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ смета дека во ситуација кога е во постојан пораст бројот на позитивни на КОВИД-19, неодговорно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми. Потпретседателот на партијата Владо Мисајловски истакна оти имало канал за комуникација ...

Заев: Датумот за избори е завршена работа

Алсат-М - 01.06.2020

Датумот на изборите е завршена работа, тие ќе се одржат на 5 јули, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција. Како што кажа Заев, брзи избори биле неопходни заради добивање на функционални институции, што меѓу другото ќе ...

Нема веќе отстапки, избори ќе има на 5 јули, рече Заев

Сакам да кажам - 01.06.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев кажа дека нема повеќе одложување на парламентарните избори и тие ќе се одржат на 5 јули. На прес-конференцијата во партиското седиште кажа дека не е здраво за демократијата со месеци земјава да нема Собрание, и ...

Мисајловски: Ако по секоја цена сакаат да одат на избори и да бидат извор на пандемија, ние тоа нема да го дозволиме

+инфо - 01.06.2020

Ние имаме нова реалност во Македонија, како што Заев ја нарекува нормална реалност, но за жал бројките покажуваат многу различно. Денеска имаме црн понеделник. На ваков ден да се зборува за избори и да се зборува да се тера кампања е несериозно, ...

Заев: Изборите ќе бидат на 5 јули, за проблемите кои ги прави Наќе Чулев да останат зад нас

А1 On - 01.06.2020

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме функционална влада, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Проблемите кои ги прави Наќе Чулев мора да ги оставиме зад нас.

Заев: 5 јули е денот на изборите

Канал5 - 01.06.2020

Петти јули е денот на изборите, изјави денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, според кого, до тогаш партиите имаат 35 дена да се подготват. Изборите би се одржале 22 дена по завршувањето на вонрфедната состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја ...

АНАЛИЗА: Избори? Мало сутра!

Курир - 01.06.2020

„Мало сутра“ познатата изрека на Зоран Заев, која откако ја кажа, не престана како бумеранг да му се враќа и удира од глава. Овој пат за изборите кои очајно е решен да ги спроведе на 5-ти јули.

Заев: Изборите за мене веќе не се тема, ќе бидат на 5 јули, бујрум

+инфо - 01.06.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција порача дека изборите ќе се оддржат на 5 јули и дека отстапка за овој датум нема. како што рече Заев бујрм на 5 јули на избори. – Токму заради заштита на здравјето на граѓаните изборите се ...

Новата вонредна состојба тече, партиите уште се договараат за избори

Н.Македонија - 01.06.2020

По четврти пат, овој пат за нови 14 дена, се продолжува вонредната состојба во земјата. Оваа одлука пред два дена ја прогласи претседателот Стево Пендаровски, за, како што посочи, институциите да може ефикасно да се справат со епидемијата на ...

Заев: Датумот за избори е завршена работа, резултатот од тестирањето на Спасовски ќе биде јавно објавен (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.06.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција потврди дека избори ќе има на 5 јули. -Токму заради заштита на здравјето на граѓаните, изборите се решение, а датумот е завршена работа.

Не смее да се загрози правото на годишен одмор со избори среде лето, велеше вчера Лукаревска

Република - 01.06.2020

Никој од нас, ниту институција, ниту партија, не смее да си дозволи да ги става во конфликт правото на глас и правото на одмор – на ниту еден граѓанин не смее да му се става под знак прашалник годишниот одмор и да му се загрозува заради некакви идеи ...

Заев: Изборите се решение, а датумот на нивно одржување е завршена работа

ТВ21 - 01.06.2020

„Изборите ќе се одржат на 5. јули“, рече Зоран Заев на денешната прес-конференција во седиштето на СДСМ. „Да добиеме функционална влада. Проблемите кои ги остава Наќе Чулев мора да ги отстраниме. Нема оправдување на нова вонредна состојба.

Во денови кога стотици граѓани се заразиле а десетина починале од корона, СДСМ  уште зборуваат за избори

24Инфо - 01.06.2020

Однесувањето на СДСМ е веќе загрижувачко. Во овие неколку денови кога стотици лица се заразиле, а десетици починале од корона вирусот , тие уште зборуваат за избори. Во услови кога пола влада е во изолација, тие говорат за датум на избори.

Гласање на 5 јули за СДСМ спас, за ВМРО-ДПМНЕ кланица

Слободен Печат - 01.06.2020

Не само што нема приближување на ставовите на двете најголеми партии за датумот за изборите, туку се чини дека никогаш не биле подалеку. Според владејачката СДСМ треба да се гласа на 5 јули по сила на закон и затоа што има услови да се сочува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Половина Влада е во изолација, а СДСМ зборува за избори

Либертас - 01.06.2020

Според ВМРО-ДПМНЕ, однесувањето на СДСМ во однос на изборите е загрижувачко, во ситуација кога секојдневнио се зголемува бројакта на заразени од ...

Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе Чулев од Владата

Фактор - 01.06.2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, денеска на прес-конференција истакна дека на 5 јули дефинитивно ќе се одржат предвремени парламентарни избори и покрај големиот број на позитивни случаи на Ковид-19.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различен став за избори на 5 јули, ДУИ е за датум со консензус

Опсервер - 01.06.2020

Скопје, 1 јуни 2020 () – Владејачката СДСМ смета дека вонредните парламентарни избори треба да се одржат на 5 јули, бидејќи тој датум го исполнува и законскиот рок од 22 дена до избори по завршување на вонредна состојбата.

(ВИДЕО) Шекеринска: Државата и граѓаните не може да ја платат цената на стравот и калкулациите на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 31.05.2020

„Вие знаете дека направивме се да постигнеме договор и да испратиме порака и до нашите институции за спроведување на изборите и до фирмите, и до државните институции но пред се до граѓаните, дека како држава знаеме да носиме одлуки и да создаваме ...

ВМРО ДПМНЕ: Кога се зголемува бројот на заразени не треба да се размислува за избори

Алсат-М - 31.05.2020

ВМРО ДПМНЕ контра СДСМ за избори. Опозициската партија не размислува за избори кога бројот на заразени од Ковид – 19 се зголемува. За партијата на Мицкоски е несериозно граѓаните да гласаат на 5 јули, бидејќи Македонија сега влегува во вториот пик ...

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

А1 On - 31.05.2020

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи. Одговорна политика е да се обезбеди работата и функционалноста на сите институции.

„О, Заев, кој ќе гласа за криминалец ко тебе!“, му порачаа граѓаните на неговото „Избори час поскоро“

Република - 31.05.2020

Избори мора да има час поскоро, порача предмалку на „Фејсбук“ претседателот на СДСМ Зоран Заев, баш на денот кога во Македонија има 62 новозаболени, а 11 лица починаа како последица од коронавирусот во последните три дена.

Бројот на заразени и починати се зголемува – СДСМ мисли само на избори

Република - 31.05.2020

Денешните загрижувачки бројки не ги загрижува првите луѓе на СДСМ да говорат само за избори. Иако секојдневно имаме раст на заболените и заразените, денеска техничкиот премиер Спасовски и вицепремиерката Радмила Шекеринска порачаа дека избори на 5 ...

Спаасов: ДПМНЕ исплашени од пораз на избори до побудалување

iPortal - 31.05.2020

ДПМНЕ исплашени од пораз на избори до побудалување По објавата дека избори треба конечно да се одржат на 5ти јули, портпаролот на ДПМНЕ Арсовски го демонстрираше стравот од губење на тие избори со морбиден речник полн со омраза и клевети.

Бројот на заразени расте, партиите со кампања – со заштитни маски се делат летоци за избори во Куманово

ТВ21 - 31.05.2020

Со заштитни маски, носителот на листа во ИЕ2 од редовите на СДСМ, Оливер Спасовски заедно со други партиски активисти дела летоци во Куманово. На ваков начин започна кампањата за предвремените парламентарни избори.

Избори на петти јули без консензус?

Телма - 31.05.2020

Нема доближување на партиските ставови околу изборниот датум. СДСМ го фиксира 5-ти јули, ВМРО ДПМНЕ не сака да разговара за избори со толкав број заболени, а ДУИ и натаму инсистира на консензус.

Митрески: Потребен ни е функционален Парламент и нова Влада со политички легитимитет

24Инфо - 31.05.2020

Со оглед на очекувањата за нов бран на вирусот наесен одговорност и обврска кон државата и граѓаните е да бидеме 100% подготвени, за успешно справување со истиот, вели Јован Митрески, носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 5.

Шекеринска: Избори на 5 јули, правото на избор и демократски глас на граѓаните

Канал5 - 31.05.2020

Денеска на средба со регионалниот изборен штаб и кандидатите за пратеници во изборната единица 5 донесовме заклучок дека ни се потребни избори час поскоро, во првиот можен рок. Согласно прогласената нова вонредна од 2 недели, и согласно законските ...

Избори на петти јули?!

Канал5 - 31.05.2020

Без одложување изборите да се одржат на 5ти јули порача премиерот Оливер Спасовски. Според него тоа е датумот што го исполнува и законскиот рок од 22 дена до избори по завршување на вонредна состојба.

(ВИДЕО) Арсовски: Спасовски повика на избори на 5 јули во деновите кога се достигнува пикот на заразата

А1 On - 31.05.2020

„Оливер Спасовски повика на избори на 5 јули во деновите кога се достигнува пикот на заразата со над 80 тина заразени. Односно во денешниот случај неофицијалната бројка е над 80 заразени е навистина голем и го достигнуваме вториот пик.

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Макфакс - 31.05.2020

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно, бездушно и нечовечки, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „За жал овие бројки секој ден се зголемуваат и морбидно и бездушно е ...

Радмила Шекеринска: Секое одлагање на изборите по 5 јули е неодговорно

Н.Македонија - 31.05.2020

Претставувајќи ги кандидати за пратеници во петата изборна единица, денеска во Битола, носителката на листата, Радмила Шекеринска изјави дека 5 јули е најдобриот датум за одржување на превдремените парламентарни избори.

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

Алсат-М - 31.05.2020

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска, во својство на партиски функционер, соопшти дека ДУИ принципиелно останува на ставот – датумот за избори да се донесе со консензус. -Ставот на ДУИ е конзистентен и принципиелен од почетокот кога се ...

Власта бара избори на 5 јули, опозицијата обвинува дека ќе се бројат жртви наместо гласови

Р.С.Европа - 31.05.2020

На разговорите на седницата на Советот за безбедност беше донесена одлука за продолжување на вонредната состојба за уште 14 дена, пред сѐ поради спроведување на економски мерки и можноста да се носат одлуки и уредби со законска сила и според тоа, ...

Изборите ќе се одржат на 5 јули, кажа Спасовски во Куманово

Сакам да кажам - 31.05.2020

Вонредните парламентарни избори ќе се одржат на 5 јули, објави премиерот Оливер Спасовски од Куманово. По завршувањето на вонредната состојба од 14 дена, се исполнува законскиот рок од 22 дена до изборите.

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

Макфакс - 31.05.2020

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе се одржат на 5 јули, изјави денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски во Куманово.

Започнува четвртата вонредна состојба, Заев и Мицкоски имаат нови 14 дена да договорат изборен датум

Фокус - 31.05.2020

Поради зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот и поради мерките за справување со економската криза, претседателот Стево Пендаровски вчера ја прогласи четвртата вонредна состојба, која почнува од денеска и ќе трае 14 дена.