TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинескиот премиер Ли Кечианг го посети Вухан, додека бројот на жртвите се зголеми на 80 (ВИДЕО)

МКД - 27.01.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот се искачи на 80, додека бројот на заразени се искачи над 2.700. 95% од смртните случаи и повеќе од 50% од заразените се во провинцијата Хубеи. Со ново пријавените 24 смртни случаи во покраината Хубеи - ...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 80, Кина ги продолжи новогодишните празници до недела

Сакам да кажам - 27.01.2020

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, со речиси 3.000 заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кој има слични симптоми со грип, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена, до недела.

Што е Корона вирусот - како се препознава и пренесува?

Црнобело - 27.01.2020

Околу 80 луѓе починаа од Корона вирусот досега, а се смета дека вирусот се проширил поради нелегално продавање на диви животни во Кина. Светот е претпазлив, а вие вреди да бидете информирани барем за најосновното – што е, кои се симптомите, како се ...

Од каде потекнува терминот „карантин“?

Оff.net - 27.01.2020

Во момент кога Кина го проширува карантинот кој треба да спречи ширење на коронавирусот на 12 градови со вкупно 35 милиони жители, да погледнеме во историјата на овој феномен, и дали ваквите мерки реално помогнале во заштита на ...

Делегацијата на ЕУ во Пекинг закажа итен состанок поради коронавирусот

Слободен Печат - 27.01.2020

Во соработка со кинеските власти, делегацијата на ЕУ ќе бара најдобар начин да одговори на барањата на европските граѓани кои бараат да бидат итно екстрадирани, по состанокот се очекува делегацијата да ги соопшти мерките што ќе се преземат.

Робот се грижи за првиот заразен со коронавирус во САД

Факултети - 27.01.2020

Сме виделе како роботи работат разни работи, а сега еден вешт робот се користи во САД за да лекува пациент заразен со коронавирус. Пациентот е маж во 30-тите години од животот, кој отишол во болница затоа што верувал дека има симптоми на коронавирус.

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а 2.744 заразени

Сител - 27.01.2020

Најмалку 80 лица починаа од коронавирусот, а само во Кина се заразени 2.744 лица. Вирусот продолжи да се шири во светот, каде што се регистрирани 50 заразени случаи, од кои петмина во САД.

Корона вирусот продолжува да се шири: Досега однесе 80 животи, а само во Кина се заразени речиси 3 илјади луѓе

Точка - 27.01.2020

Според најновите податоци, најмалку 80 луѓе починаа како последица на Корона вирусот, а само во Кина се заразени 2,744 лица. Смртоносниот вирус продолжува со голема брзина да се шири во светот, надвор од Кина забележани се 50 случаеви, од кои 5 во ...

(ВИДЕО) Неконтролирано тресење: Како изгледа заразен од коронавирусот

еМагазин - 27.01.2020

Снимка од пациентка во болница во Вухан во Кина покажува што им се случува на лицата заразени со коронавирусот. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се симптомите на коранавирусот На снимката која ја пренесе британски „Сан“ се гледа како жената која е покриена со ...

Коронавирусот се шири низ светот: Најмалку 80 жртви, над 2.700 заболени

Курир - 27.01.2020

Коронавирусот според најновите податоци, досега однесе 80 животи, а само во Кина заразени се најмалку 2.744 лица. Вирусот се шири по светот, надвор од Кина регистрирани се 50 случаи од кои пет во САД.

Кина: Родено првото бебе во карантин (ВИДЕО)

ТВ21 - 26.01.2020

Кинеските државни медиуми објавија видео снимка од 28-годишна девојка, за која се смета дека е заразена со коронавирусот, како се породува во една од болниците во провинцијата Хубеи. На видеото може да се забележат четворица доктори кои се во ...

САД и Франција ги евакуираат своите државјани од Вухан, ќе се тестираат лекови

Нетпрес - 26.01.2020

САД и Франција објавија во неделата дека поради епидемијата од новиот тип коронавирус ќе ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, а кинеска фармацевтска компанија ќе тестира дали може со лекови за ХИВ да се лекуваат симптомите на ...

ВИДЕО: Се породи жена заразена со коронавирус, докторите во заштитни одела

А1 On - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување.

Од утре термо-камера и на скопскиот аеродром заради коронавирусот

Телма - 26.01.2020

Властите сепак ќе воведат превентивни мерки против глобалната закана од коронавирусот. На вонредна седница на Комисијата за заразни болести денес било одлучено да се постави термо-камера на скопскиот аеродром за да регистрира дали некои патници ...

Коронавирусот може да го пренесат и заразени кои не покажуваат симптоми

МКД - 26.01.2020

Кинеските доктори пријавија асимптоматично ширење на коронавирусот, бидејќи забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство се заразени, вклучувајќи и десетгодишно дете кај кое не се појавиле симптоми.

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.01.2020

Видеото, чија автентичност сè уште не е потврдена, прикажува лице покриено со јорган што се тресе неконтролирано д,одека една жена и ја држи главата. Снимките од тресење на пациенти во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот.

Србин кој живее во Вухан: „Не стравувам, но едвај чекам да си дојдам дома“

Макфакс - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во најопасниот град во светот Вухан којшто веќе неколку дена е во карантин поради порајавата на коронавирусот, за српската агенција „Танјуг“ вели дека не стравува од зараза бидејќи се придржува ...

Празниците и распустот во Кина се продолжени поради коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските власти решија новогодишните празници да бидат продолжени до 2 февруари, со цел дополнително да се влијае врз намалување на ширењето на новиот корона вирус, објави вечерва државната телевизиска станица ЧТВ.

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

А1 On - 26.01.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданон Гебрејесус, изјави денеска дека е на пат кон Пекинг да разговара со кинеските власти и здравствените експерти за епидемијата на коронавирусот.

Лажна тревога за заболен од коронавирус во Србија

Р.С.Европа - 26.01.2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар денеска изјави дека пациентот од Кина за кој во Белград се посомневале дека има коронавирус, не бил инфициран од овој вирус. Во изјава за Радио телевизија Србија, тој вели дека по тестирањето било ...

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Слободен Печат - 26.01.2020

Вухан е ставен во карантин од 23 јануари. Аеродромот, фериботите, метрото, јавниот превоз, железничката и автобуската станица привремено ја прекинаа работата и се затворени патиштата до други области на земјата.

Девојка јаде супа со лилјак , најверојатен извор на епидемијата со коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 26.01.2020

Изворот на смртоносна епидемија од коронавирусот се чини дека е пазарот во градот Вухан. Откако беше направен тест за новиот коронавирус, докажано е дека сите 44 луѓе кои први се заразиле во Вухан, го посетиле, работеле или на пазарот работел член ...

(ВИДЕО) Ужасна треска: Симптомите на коронавирусот како од хорор филм

А1 On - 26.01.2020

Снимка од пациент кој се трее во ходникот на една болница во Вухан го обиколи светот. Иако сцената потсетува на нешто што го гледаме во хорор филмовите, станува збор за еден пациент заразен со коронавирусот.

САД: Лекари користат робот за комуникација со пациент заразен со корона вирус

Кајгана - 26.01.2020

Првиот пациент заразен со кинескиот корона вирус во САД комуницира со робот и неколку доктори при лечењето, пренесува CNN. „Роботот, опремен со стетоскоп им помага на докторите и комуницира со пациентот“, вели доктор Џорџ Диаз, шеф на одделот за ...

Поради коронавирус: Фудбалски турнир за ОИ преместен од Кина во Сиднеј

Опсервер - 26.01.2020

Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ) го префрли квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Токио од Кина во Сиднеј поради епидемијата од корона-вирус. Натпреварите ќе се одиграат од 3 до 7 февруари.

Србија: Лажна тревога за заболен од коронавирус, се применуваат превентивни мерки

А1 On - 26.01.2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, во изјава за РТС нагласи дека пациент од Кина за кој во Белград се посомневале дека има коронавирус, по тестирање е откриено дека станува збор за респираторна инфекција.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Човек со страотни напади како последица на коронавирус

Фактор - 26.01.2020

Повеќе од 50 луѓе починале од новиот коронавирус, а повеќе од 2.000 луѓе се заразени. Засега, Светската здравствена организација не сака да прогласи глобална вонредна состојба, тврдејќи дека нема доволно причина да го стори тоа.

Стјуардеса е задржана во болница во Виена под сомневање за коронавирус

Канал5 - 26.01.2020

Способноста за ширење на коронавирусот се зголемува и се очекува да се зголеми бројот на заразени, соопшти денеска Националната кинеска здравствена комисија. Досега, 56 лица починале од коронавирусот.

Лажна узбуна поради коронавирус во Србија, се применуваат превентивни мерки

Нетпрес - 26.01.2020

Сомневањето дека пациент од Кина е заразен со новиот коронавирус е отстрането во Србија по лекарските наоди и тестови со кои е утврдено дека станува збор за респираторна инфекција, рече министерот за здравство Златибор Лочнар и истакна дека земјата ...

Ништо не оставајте на случајност – корона вирусот го премести и турнирот

Sport M - 26.01.2020

Азиската фудбалска конфедерација го префрли Олимпискиот квалификациски турнир во Сиднеј, првично закажано да се одржи во Кина, како резултат на епидемија на коронавирус. -текстот продолжува по рекламата- Turnirot ќе се одржи од третi до седми ...

Бил Гејтс пред една година предупреди за вирусот во Кина- за кратко време може да умрат 33 милиони луѓе

Магазин - 26.01.2020

Пред една година американскиот бизнисмен и микрокомпјутерски пионер Бил Гејтс ја предвиде појавата на смртоносниот вирус кој сее страв во светот. Бил Гејтс пред една година на конференцијата организирана од медицинската заедница во Масачусетс, рече ...

Стефан во „градот на духови“: Затворени се сите форми на јавен превоз, во некои продавници полиците се празни, но има ...

Република - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во „најопасниот“ град во светот, Вухан, веќе неколку дена е ставен во карантин поради коронавирусот, вели дека не се плаши од заразата затоа што строго се придржува до сите правила, но сепак, ...

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, откако вчера влегле во Хрватска , туристите се упатиле кон Плитвичките езера, а ...

Кина предупредува дека способноста за ширење на вирусот е сѐ посилна

Нетпрес - 26.01.2020

Способноста за ширење на новиот тип коронавирус од човек на човек е сѐ посилна и се очекува дека бројот на заразените ќе се зголемува, објави во неделата кинеската национална комисија за здравство во моментот кога повеќе од 2.000 лица ширум светот ...

Вирусот се шири, стигна и на Балканот: Четири хрватски државјани изложени на коронавирус!

Убавина и Здравје - 26.01.2020

56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот Поради смртоносниот коронавирус што се шири во Кина, околу 56 милиони луѓе се во потполна изолација, а меѓу нив има и хрватски државјани. Четворица хрватски државјани моментално се наоѓаат во кинескиот ...

Стефан од Србија се наоѓа во најопасниот град во светот: Јас сум во карантин и не се плашам, но едвај чекам да дојдам ...

Магазин - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов е во „најопасниот“ град во светот, Вухан и веќе неколку дена е ставен во карантин за коронавируси, за Танјуг вели дека нема страв од инфекција, бидејќи строго се придржува до сите правила, но едвај чека ...

Папата се моли за луѓето заразени со коронавирусот

MTM - 26.01.2020

Папата Фрањо се моли за луѓето заразени со новиот коронавирус, како и за напорите на властите да се справат со инфекцијата, пренесуваат локалните медиуми. "Се молам за луѓето кои се разболеле како резултат на вирусот во Кина.

Ма Ксивеи: Инкубацијата на новиот коронавирус е од 1 до 14 дена

Денешен - 26.01.2020

Периодот на инкубација на новиот коронавирус може да се движи од 1 до 14 дена, изјави Ма Ксивеи, шеф на кинескиот државен комитет за здравство на прес-конференција во неделата. – Анализите покажуваа дека просечниот период на инкубација трае околу 10 ...

Корона-вирус: Во Кина досега починаа 56 лица, прв случај на заболен во Канада

Нова ТВ - 26.01.2020

Бројот на починати лица од корона-вирус во Кина се искачи на 56, откако властите во провинцијата Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови заразени лица. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен со ...

Добри вести од Кина, вакцината против коронавирусот е на пат: Научниците успеале да го изолираат, лабораториите работат ...

Точка - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и превенција на заразни болести почнал да развива вакцина против коронавирусот од нов тип 2019-nCoV, кој предизвикува воспаление на белите дробови, објавува "China Daily".

Бил Гејтс го предвиде вирусот во Кина пред една година: 33 милиони ширум светот можат да умрат за 6 месеци

Денешен - 26.01.2020

Бил Гејтс ја предвиде појавата на вирусна епидемија во Кина пред една година, забележувајќи дека 33 милиони луѓе ширум светот би можеле да умрат во првите 6 месеци. Основачот на „Мајкрософт“ предупреди дека нашата планета е во опасност заради брзо ...

Кина: Пријавени повеќе од 2.000 случаи на вирусот корона – 56 мртви

ТВ21 - 26.01.2020

Вирусот, за кој се верува дека се појавил кон крајот на минатата година на пазарот за морска храна во централниот кинески град Вухан, на кој се вршела илегална трговија, се проширил и во другите кинески градови, вклучувајќи ги Пекинг и Шангај, но ...

Започна развивањето на нов вид вакцина против вирусот корона

Локално - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Автобус со туристи од Вухан центарот на коронавирусот пристигна во Хрватска

Press24 - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска и минале здравствен преглед.

Папата Франциско со молитва против коронавирусот

Expres - 26.01.2020

„Се молам за луѓето кои се заразиле со вирусот во Кина. Господи, прими ги во мир починатите, утеши ги семејствата на умрените и помогни им на кинеските власти во нивната борба против заразата “, се помоли поглаварот на Римокатоличката црква, папата ...

Трет случај на корона вирус во САД

Макфакс - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните инститиуции во Македонија треба да реагираат веднаш и без никакви одлагања

Курир - 26.01.2020

Во ситуација кога има случај со корона вирус во држави во Европа, надлежните инститиуции во Македонија треба да реагираат веднаш и без никакви одлагања! Министерот за здравство Венко Филипче да ги преземе сите неопходни активности, да даде насоки за ...

Џинпинг: Ситуацијата со вирусот сериозна, но можеме да го победиме

Р.С.Европа - 26.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди кинескиот претседател Си Џинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Се шири: Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Курир - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Корона вирусот настанал во лабораторија?! – Поделени мислењата на експертите

ТВ21 - 26.01.2020

Биолошкото војување или пренасочувањето, како што се вели во денешно време, се води, пред сè, против одредена економија, а луѓето обично се само колатерална штета. Тоа е најевтиниот начин да се направи штета на економијата, затоа што големиот број ...