TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порака до Бучковски од БГНЕС: Бучковски не може да зборува за победа и за слобода на Македонија во Втората светска ...

Во Центар - 02.12.2020

Денес македонската влада го именуваше поранешниот премиер Владо Бучковски за специјален претставник на нашата земја за Бугарија. Именувањето е со мандат од една година. Веднаш до Бучковски беше испратена пораката од агенцијата БГНЕС.

Героски: Двајца поранешни премиери со „бугарски опашки” ќе ги решаваат бугарските делови од македонската историја

Република - 01.12.2020

Новинарот Бранко Героски не е оптимист дека поранешните премиери ангажиарни во помирувањето со Бугарија, Владо Бучковски како специјален преставник на премиерот Заев и Љупчо Георгиевски како лобист ќе направат многу во доближување на Македонија и ...

Героски: Двајца поранешни премиери со “бугарски опашки” ќе ги решаваат бугарските делови од македонската историја, ...

Курир - 01.12.2020

-Двајца поранешни македонски премиери се ангажиарни во овој процес со Бугарија, односно Владо Бучковски како специјален преставник на премиерот Заев и Љупчо Георгиевски како лобист на оваа Влада.

Бучковски за мисијата во Бугарија: Не сум чудотворец, ниту сум нечиј ас

Независен - 01.12.2020

Не сум чудотворец ниту сум нечиј ас скриен во ракавот, ниту пак нечиј џокер. Јас сум Владо Бучковски, поранешниот премиер, кој во изминатите петнаесет години изгради доверба во бугарското општество.

Бучковски за Канал 5: Мораме да продолжиме да бараме решенија за споровите со Бугарија

Канал5 - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања. Одлуката е донесена на денешната седница на Владата од каде велат дека именувањето е ...

Димовски: Бучковски ќе е наш специјален претставник за Бугарија или бугарски за Македонија?

Expres - 01.12.2020

Имајќи го предвид минатото на експремиерот Владо Бучковски, како и блискоста во ставовите со премиерот Зоран Заев во однос на Бугарија, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, е во ...

Поранешниот премиер Владо Бучковски е назначен од Владата за специјален претставник за Бугарија

Алсат-М - 01.12.2020

Поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, е именувабн од Владата за специјален претставник за Бугарија. Владата потврдува за Алсат дека преговара со Софија за заеднички акционен план за спроведување на договорот од 2017 година, но надвор ...

Бучковски ексклузивно за ВОА - Ќе направиме сѐ да најдеме решение со Бугарија

Глас на Америка - 01.12.2020

Владо Бучковски, новоименуваниот претставник на Владата за Бугарија, во ексклузивно интервју за Гласот на Америка вели дека може да се најде заеднички јазик. Глас на Америка: Назначен сте за претставник на Владата на Северна Македонија за Бугарија.

Не сум чудотворец, но ќе барам од бугарските колеги да покажат разбирање за тоа што го направивме како држава ...

Сакам да кажам - 01.12.2020

Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски, кого на денешната седница Владата го назначи за специјален претставник за односите со Бугарија, во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека ќе работи да се врати изгубената доверба меѓу Република ...

Влада: Мандатот на Бучковски е една година, целта е да се решат отворените прашања со Бугарија

360 степени - 01.12.2020

По завршувањето на седницата, од Владата и преку официјално соопштение посочија дека поранешниот премиер Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на нашата земја за Бугарија. Целта, како што велат, е успешно да се затворат отворените ...

Мандатот на Бучковски ќе трае една година

Макфакс - 01.12.2020

Експремиерот Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на нашата земја за Бугарија во времетраење од една година, образложија од Владата. Оттука велат дека целта за неговото именување е да се назначи специјален претставник, со цел да се ...

Екс премиерот Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија

Канал5 - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања. Одлуката е донесена на денешната владина седница.

БУЧКОВСКИ: Јас не сум чудотворец, но ќе се обидам со својот кредибилитет да го средам спорот со Бугарија

Денешен - 01.12.2020

Не сум чудотворец, но јас ќе се обидам со својот кредибилитет, исто како Денко Малески и Љубчо Георгиевски што го имам во Софија, да ја вратиме довербата меѓу двете држави, изјави денеска експремиерот и екслидер на СДСМ, Владо Бучковски.

Бучковски: Јас не сум чудотворец, но во изминатите години изградив доверба во бугарското општество

Локално - 01.12.2020

Јас не сум чудотворец. Од друга страна, нити сум нечиј ас скриен во ракавот, ниту сум пак нечиј џокер. Јас сум Владо Бучковски, поранешниот премиер, кој во изминатите петнаесет години изгради доверба во бугарското општество, вели во интервјуто за ...

Мицкоски: Тешко на Македонија ако решението се „тандемот лепливи прсти Заев и Бучковски“

ТВ21 - 01.12.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил реагира на најновата одлука на Владата за да го именува поранешниот премиер на Македонија, Владо Бучковски за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија.

Тричковски: Бучковски е добар избор

iPortal - 01.12.2020

Не ги знам деталите, но не ни треба да ги знам за да кажам дека Бучковски е добар избор за специјален пратеник за Бугарија. Мислам дека ја има неопходната дистанца од класичната македонска затапеност во историската празнотија, модерен пристап кон ...

Мицкоски: Тешко на Македонија ако решението е тандемот Заев-Бучковски

360 степени - 01.12.2020

Тешко на Македонија ако решението е „тандемот лепливи прсти“ Заев и Бучковски. Ова е предвестие на катастрофата која не смееме да дозволиме да се случи. Затоа кога овие двајца се прашањето, одговорот е народот.

Мицкоски: Тешко си ѝ на Македонија ако решението се Заев и Бучковски

Макфакс - 01.12.2020

Тешко си ѝ на Македонија ако решението се тандемот лепливи прсти – Заев и Бучковски. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, реагирајќи на информацијата дека Владата го именува поранешниот премиер, Владо Бучковски, за специјален ...

Владо Бучковски специјален претставник на Владата за односи со Бугарија

Сител - 01.12.2020

Поранешниот премиер Бучковски е нов специјален преставник за односи со Бугарија. Неговиот мандат ќе трае една година мандат и неговата мисија ќе биде да ги реафирмира релациите меѓу двете земји.

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

24 Вести - 01.12.2020

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор по римско право и поранешен премиер и министер за ...

Бучковски за „Фокус“: Се надевам дека ќе изнајдеме решение со пријателска Бугарија во духот на европските вредности

Фокус - 01.12.2020

Се надевам дека оваа функција ќе биде додадена вредност во напорите на Владата да изнајдеме решение со пријателска Бугарија во духот на европските вредности, вели поранешниот премиер, Владо Бучковски во изјава за „Фокус“ откако беше соопштено дека ...

Во СДССм ништо не е случајно: Како уште во 2013-та Бучко зборуваше за Бугарија?

Република - 01.12.2020

Во интервју за неделникот „Република“ на Љупчо Цветановски, публикувано во март 2013-та година тогашниот дисидент на СДСм, обвинет за тежок криминал со тенковски делови за верувале или не бугарски тенкови, Владо Бучковски изразуваше својата силна ...

Владо Бучковски именуван за специјален претставник на македонска Влада за Бугарија

ТВ21 - 01.12.2020

Владо Бучковски, поранешниот премиер на Македонија, е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, потврди за ТВ21 владиниот портпарол Душко Арсовски. Владата го именуваше Бучковски на оваа позиција на денешната владина ...

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Телма - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Владата предмалку донела одлука да го именува Бучковски на оваа позиција, потврдуваат за Телма оттаму.

Владата го именува Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Фокус - 01.12.2020

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, откако Владата предмалку го именува Бучковски на оваа позиција, објави „360 степени“.

ВМРО-ДПМНЕ: Назначувањето на Бучковски е очаен обид да се најде жртва за да ѝ се препише поразот на Заев

Макфакс - 01.12.2020

Кадарот Владо Бучковски не е никаков скриен ас на Заев во преговорите, туку очаен обид да се најде жртва на која ќе ѝ се препише поразот на политиките на премиерот во заминување, велат од ВМРО-ДПМНЕ, откога Владата денеска го назначи експремиерот ...

Мицкоски за назначувањето на Бучковски: Тешко на Македонија

Локално - 01.12.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во својата реакција на информацијата дека Владата го именуваше поранешниот премиер и лидер на СДСМ Владо Бучковски за специјален претставник во Бугарија, вели дека овој избор е предвестие на катастрофата која ...

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

OhridNews - 01.12.2020

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Тешко на Македонија ако решението се „тандемот лепливи прсти“ Заев и Бучковски

Република - 01.12.2020

И лидерот на ВМРО-ДПМН, Христијан Мицкоски со реакција за изборот на поранешниот премиер и поранешен претседател на СДСМ, ВЛлдо Бучковски за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија.

Поранешниот премиер Владо Бучковски стана специјален владин претставник за Бугарија

+инфо - 01.12.2020

Поранешниот премиер и поранешен лидер на социјалдемократите Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, потврдуваат од Владата за Плусинфо. Тој на оваа позиција е именуван во текот на денешниот ден.

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Независен - 01.12.2020

Поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, кој во последно време постојано ја нагласува потребата за меѓусебно разбирање и развивање на пријателство меѓу Скопје и Софија, од сега ќе биде специјален претставник на македонската влада за ...

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

А1 On - 01.12.2020

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Макфакс - 01.12.2020

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на денешната владина седница. Неговото назначување се случува во период кога Скопје прави напори за изнаоѓање на ...

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Кајгана - 01.12.2020

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за ...

Владата го именува Бучковски за специјален претставник за Бугарија

360 степени - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Владата предмалку го именува Бучковски на оваа позиција. Поранешниот премиер и министер за одбрана, како и некогашен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, во ...

Без чуда и со празни ракави, Бучковски единствено „со својот кредибилитет“ ќе ја убедува Бугарија да покаже разбирање

365 - 01.12.2020

Новоименуваниот специјален претставник на „нашата земја“ за Бугарија – Владо Бучковски, ќе има мандат/рок од една година „да го заокружи со успех процесот на решавање на отворените прашања со Бугарија“ и „да создаде атмосфера за реализација на ...

Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

Press24 - 01.12.2020

Владата денеска го именува Владо Бучковски да биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Бучковски е поранешниот премиер и министер за одбрана, како и некогашен лидер на СДСМ, а сега е универзитетски професор.

Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

Слободен Печат - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, пренесува 360степени.мк. Како што дополнуваат Владата предмалку го именувала Бучковски на позицијата.

Владо Бучковски именуван за специјален претставник за Бугарија

Бизнис Вести - 01.12.2020

Скопје, 1 декември 2020 (МИА) – Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Неговото назначување е во период кога Скопје прави напори за изнаоѓање ...

ВМРО-ДПМНЕ: Назначувањето на Бучковски е очаен обид да се најде жртва за да се препише поразот на Заев

Курир - 01.12.2020

Кадарот Владо Бучковски не е никаков скриен ас на Заев во преговорите, туку очаен обид да се најде жртва кому ќе се препише поразот на политиките на премиерот во заминување Зоран Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по назначувањето на Бучковски за ...

Бучковски и официјално специјален претставник на Македонија за Бугарија

Centar - 01.12.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 25-та седница го именуваше поранешниот премиер Владо Бучковски за специјален претставник на нашата земја за Бугарија. Именувањето е со мандат од една година, а целта да се назначи ...

Владо Бучковски именуван за специјален претставник на Владата на Заев за Бугарија

Денешен - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Владата денеска донела одлука да го именува Бучковски на оваа позиција. Поранешниот премиер и министер за одбрана и некогашен лидер на СДСМ, ...

Единствена Македонија: Назначувањето на сомнителниот Бучковски за пратеник со Бугарија е тешко предавство – еве зошто

Скопје1 - 01.12.2020

Единствена Македонија најостро реагира и силно го осудува назначувањето на Владо Бучковски за специјален пратеник со Бугарија. Бучковски е познат со своите антимакедонски ставови за односите со Бугарија кои го прават поголем Бугарин дури и од ...

Владата го именува Бучковски за специјален претставник за Бугарија

24Инфо - 01.12.2020

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, откако Владата предмалку го именува Бучковски на оваа позиција, објави „ 360 степени “.

Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

Фактор - 01.12.2020

Eкс премиерот и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, откако Владата предмалку го именува Бучковски на оваа позиција, објави „360 степени “.

Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

Локално - 01.12.2020

Поранешниот премиер и министер за одбрана, Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Владата денеска го именува Бучковски на оваа позиција. Универзитетски професор и екс-претседател на СДСМ, пред неколку дена ...

Поранешниот премиер Бучковски стана специјален владин преставник за Бугарија

Република - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Владата предмалку го именува Бучковски на оваа позиција. Бучковски е и поранешен министер за одбрана, а во еден период беше и претседател на СДСМ.

Бучковски именуван за специјален претставник за Бугарија

Н.Македонија - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде назначен за специјален владин претставник за Бугарија, објавуваат повеќе медиуми повикувајќи се на информации од Владата. Бучковски е и поранешен министер за одбрана и некогашен лидер на СДСМ, кој во ...

Владата го назначи Бучковски за свој специјален претставник за Бугарија

365 - 01.12.2020

Владата го назначи поранешниот премиер и министер, но и некогашен лидер на СДСМ – Владо Бучковски, за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, објавија медиумите. Одлуката токму тој да биде претставникот е донесена на владината ...

Бучковски ќе барал РЕШЕНИЕ со Бугарија ВО ДУХОТ НА ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ

Вечер - 01.12.2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски е именуван од владата како специјален претставник за Бугарија, иако од владата не е потврдена информацијата, таа ја потврди самиот Бучковски. Во изјава за Фокус тој рече дека неговата позиција ќе биде додадена ...