TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Муслиманските верници утре го слават празникот Рамазан Бајрам

Алсат-М - 14.06.2018

Муслиманските верници утре го слават празникот Рамазан Бајрам. Централната молитва ќе се одржи во џамијата Мустафа Паша во Скопје во 5 часот и 38 минути. Во продолжение ви ја пренесуваме пораката на поглаварот на Исламската верска заедница на ...

Во пресрет на Фитер Бајрам: Празнична честитка од поглаварот на ИВЗ

ТВ21 - 14.06.2018

Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, на сите верници од муслиманска вероисповед им го честиташе празникот Фитер Бајрам. Тој цитираше порака на пророкот Мухамед, кој за денот на празникот Бајрам вели: На денот на Бајрам, ...

Честитка од битолското муфтиство за Рамазан Бајрам

Тера - 14.06.2018

-Спасот, мирот, милоста и берикетот на Аллах нека биде со вас. Почитувани, по едно месечно дружење со најценетиот месец во годината за припадниците на Исламот, Рамазан, дојде време да го испратиме и да го дочекаме Рамазан Бајрам.

Следува продолжен викенд - утре е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Press24 - 14.06.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 15 јуни 2018 година (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Бочварски упати честитка по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам

А1 On - 14.06.2018

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам упати честитка до сите верници од исламската вероисповест во општината, во која се вели: „Дозволете ми на сите верници од исламска ...

Нов продолжен викенд за граѓаните

Фактор - 14.06.2018

Oд утре почнува нов продолжен викенд. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 15 јуни 2018 година (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

А1 On - 08.08.2013

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.