TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руските заедно со сириските војници влегоа во градот Кобани, откако заминаа Американците

Канал5 - 16.10.2019

Војската на сириската влада , помогнати од руски трупи влегоа во градот Кобани , стратегиски важен град на северот на Сирија. Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта ...

Русите влегоа во американска воена база во Сирија (ВИДЕО РЕПОРТАЖА)

Опсервер - 16.10.2019

По напуштањето на американската армија на Сирија, русите влегоа во нивните бази. Погледнете ја репортажата од базата која ја користеа американските сили а која се наоѓа во близина на сирискиот град ...

Официјална Анкара со порака и предупредување

24 Вести - 16.10.2019

Турција жали што нашата земја ги чекаше изјавите на ЕУ за да се изјасни за т.н операција Извор на мирот предводена од Турција а против терористичките групи во Сирија. Иако пријателски земји сепак турската амбасадорка во земјава Тулин Еркал Кара вели ...

Кара: Турција е разочарана од Северна Македонија, ќе продолжиме со операцијата врз Сирија

ТВ21 - 16.10.2019

Турција има намера да продолжи со операцијата во Сирија „Извор на мирот“ и таа има за цел да ја ослободи територијата од терористите и да се овозможи враќање на мигрантите во нивната земја.

Руските војници меѓу сириските и турските трупи

МКД - 16.10.2019

Турција ги игнорира американските санкции и ја продолжува офанзивата на северот на Сирија, додека сириската војска со поддршка од Русија влезе во еден од стратегиски најважните градови откако од Манбиџ се повлекоа американските трупи.

Ердоган - курдските борци до вечер да се повлечат од северна Сирија

Сител - 16.10.2019

Над 600 припадници на курдската милиција се убиени во турската воена операција Извор на мирот во Северна Сирија која почна на 9 октомври. Покрај оваа информација турскиот претседател говорејќи во парламентот во Анкара повтори дека операцијата ќе ...

Турската амбасадорка ја информираше македонската јавност за воената операција во Сирија

AKO - 16.10.2019

Турската амбасадорка во Република Северна Македонија, Тулин Еркал Кара, денеска на прес конференција информираше за воената операција ,,Извор на мирот“ во Сирија. Таа изрази жалење за неразбирањето на меѓународната заедница, посебно на ЕУ за воената ...

Турција очекува поддршка од Македонија за нејзината офанзива во Сирија

Телма - 16.10.2019

Турција е разочарана од Македонија по две основи, за недобивање поддршка за нејзината офанзива во североисточна Сирија, но и за неиспорачување на луѓето кои Анкара побара земјава да и ги екстрадира поради поврзаност со организацијата Фето.

Сириската војска влезе во Рака, поранешната престолнина на Исламска држава (ФОТО)

МКД - 16.10.2019

Сириската војска за првпат по пет години влезе во Рака и размести во тој град безбедносни пунктови, јавува Ројтерс повикувајќи се на безбедносни извори. Рака во 2014 година им падна во раце на терористите на ИСИС, и од тој момент се сметаше за ...

Ердоган не сака да преговара со Курдите: Веднаш повлечете се и предајте го оружјето!

Канал5 - 16.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган , кон кого западните земји вршат притисок да ја запре офанзивата во Сирија , исклучи денеска каква било можност за преговори со Курдите. "Некои лидери се обидуваат да посредуваат.

Турција очекува поддршка за операцијата „Извор на мирот“ во Сирија

Сител - 16.10.2019

Република Турција нема претензии кон територијалниот суверенитет и интегритет на Сирија, целта е да се исчисти регионот источно од реката Еуфрат од терористички структури и да се формира безбедносна зона во која ќе можат да се вратат бегалците.

Ердоган: „Офанзивата ќе заврши кога Курдите ќе се повлечат“

МКД - 16.10.2019

Офанзивата на Турција во североисточна Сирија ќе заврши кога курдските борци во регионот ќе го положат оружјето и се повлечат од планираната „безбедносна зона", рече Ердоган. Турскиот претседател воедно предупреди дека ја нема таа сила што дотогаш ...

Турција разочарана од Македонија поради Курдите и „ѓуленистите“

Независен - 16.10.2019

Турција ѝ се налути на Македонија затоа што не добила наша поддршка за офанзивата кон Курдите во Сирија, како и поради тоа што земјава не испорачала ниту еден „ѓуленист“. Турската амбасадорка во Скопје, Тулин Еркал Кара денеска соопшти дека Анкара ...

Сириската војска ја презеде констролата над воените бази во северна Сирија

А1 On - 16.10.2019

Сириската војска ја презеде контролата над воените бази во североисточниот дел на земјата што ги напуштија американските сили, јави руската државна телевизија. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги отфрли американските повици за примирје во ...

Сирија вели дека руската војска го преминала Еуфрат

Макфакс - 16.10.2019

Руските сили ја преминале реката Еуфрат во северна Сирија и стигнале до подрачјето надвор од градот Кобани, поддржани од исток од Сириските демократски сили предводени од Курдите. Ова го соопшти организацијата Сириска опсерваторија со седиште во ...

Турција одлучна – акцијата во Сирија нема да сопре сè додека не се исчисти регионот од терористи

Вечер - 16.10.2019

Турција нема територијални претензии кон Сирија туку сака да го ослободи сирискиот народ од тиранијата на терористите и затоа операцијата „Извор на мирот” ќе продолжи сè до чистење на регионот, источно од реката Еуфрат од терористички структури, ...

Русин снимал напуштена база: АЈДЕ да видиме како Американците живееле (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.10.2019

Видеото е поставено на социјалните мрежи од напуштената американска база кај Манбиџ во Сирија, околу 25 километри од турската ...

Прв пат по пет години пекол: Голема победа! Сириската војска влегла во Рака, некогашната престолнина на калифатот

Точка - 16.10.2019

Сириската арапска армија прв пат во последните пет години влегла во Рака и во тој град разместила набљудувачки пунктови. Рака уште од 2014-та година паднала во рацете на терористичката организација Исламска држава, и од тој момент се сметала за ...

Повеќе од 70 цивили убиени, а 300.000 раселени во операцијата на Турција во северна Сирија

Макфакс - 16.10.2019

Повеќе од 70 цивили се убиени од почетокот на воената операција во северна Сирија од страна на Турција и сириските опозициски групи што ѝ се придружија на 9 октомври, објави телевизискиот канал „Ал Арабија“.

Русија нуди поглед во напуштената американска база во Сирија

Н.Македонија - 16.10.2019

Руските новинари објавуваат видео-снимки од базата на САД во близина на сирискиот град Манбиџ, која американските војници ја напуштија во брзање додека се повлекуваа од Сирија. Руските трупи во придружба на сириските владини сили го искористија ...

Ердоган порача дека турската армија нема да сопре и жестоко го нападна германскиот министер

Точка - 16.10.2019

Турската агресија на северот на Сирија ќе заврши кога курдските борци во регионот ќе го положат оружјето и ќе се повлечат од планираните „безбедни зони“, порача турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места

MakPress - 16.10.2019

Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми. Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската влада ...

(ВИДЕО) Кара: Турската операција во Сирија ќе продолжи се до чистење на регионот од терористи

А1 On - 16.10.2019

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи се до чистење на регионот од терористи. Досега се убиени и ранети 637 припадници на курдската работничка партија ПКК, а дваесетина им се предадоа на турските власти, изјави турската ...

Лавров: Русија ќе работи на постигнувањето договор меѓу Сирија и Курдите

Независен - 16.10.2019

Русија ќе инсистира сириската Влада и сириските Курди да постигнат договор и да го почитуваат, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, пренесоа британските медиуми. Министерот забележа дека дијалогот меѓу Дамаск и сириските Курди дава ...

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Фактор - 16.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека сириските курдски борци мора до вечер да ја напуштат пограничната зона во североисточна Сирија за Турција да ја запре воената офанзива.

ВИДЕО: Љубопитен Русин влегол во американска база во Сирија - „Ајде да видиме како живееле Американците“

Press24 - 16.10.2019

Човекот кој зборува руски јазик вчера објави снимка од напуштена американска база на северот од Сирија, истиот ден кога Русија објавила дека нејзините сили влегле во регионот, пишува НБВ њуз.

Путин без да мрдне со прст ја доби североисточна Сирија

Слободен Печат - 16.10.2019

„Путин продолжува да добива што и да посака и генерално не мора многу да делува. Тој сега може да чека и да гледа како Турците и Американците ги уништуваат успесите од изминатите пет години“, смета неименуван извор од НАТО.

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Макфакс - 16.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи во пресрет на посетата на Турција на американскиот потпретседател и генерален секретар на САД.

Над 70 цивили загинаа од почетокот на турската акција во Сирија

MakPress - 16.10.2019

Повеќе од 70 цивили загинаа во северниот дел на Сирија од почетокот на воената операција на Турција и нејзините сојузници од вооружената сириска опозиција, објави телевизијата „Ал Арабија“.

Љубопитен Русин влезе во напуштена база: Ајде да видиме како живееле Американците

Точка - 16.10.2019

На социјалните мрежи се појави видео направено во напуштена американска база во Сирија, истиот ден откако од руската армија соопштија дека нивните сили навлегуваат во тој регион. На снимката може да се слушне како еден човек кој зборува руски вели ...

Зошто Турција борбата ја пресели во Сирија

24Инфо - 16.10.2019

Колумна на министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу, за „The New York Times” Разочарувачки е толкувањето на воената акција на Турција во североисточна Сирија како да е напад врз Курдите, заслабување на борбата со ...

АНАЛИЗА: Четири големи прашања за иднината на Сирија

Слободен Печат - 16.10.2019

Единствена извесна работа во Сирија е неизвесноста. Неочекуваното повлекување на Американците од северните делови на Сирија минатата недела принуди враќање на некои стари сојузи и отвори нова фаза во осумгодишната војна во земјата.

СУДИРИТЕ ВО СИРИЈА НЕ СТИВНУВААТ: Двајца сириски војници убиени во гранатирања на турските сили

Слободен Печат - 16.10.2019

Очевидци за ДПА напредуваат во гранатирањето има и голем број повредени сириски војници. Најмалку двајца војници на сириската армија се убиени кога во текот на ноќта една турска граната паднала на сириска позиција на северостокот од Сирија, јавија ...

Загина и шестиот турски војник во Сирија

Канал5 - 15.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти денеска дека починал војникот , кој бил повреден во минофрлачки напад во градот Манбиџ , со што бројот на загинати турски војници достигна до шест.

Руска телевизија ја сними напуштената американска база во Манбиџ во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 15.10.2019

Телевизијата Раша тудеј арабик успеа да направи снимки од американската база во сирискиот град Манбиџ, напуштена од американците само неколку часа претходно. Она што се гледа на снимките сугерира дека американските војници заминале набрзина, ...

Русија- нема да дозволиме судири меѓу турската и сириската армија

Р.С.Европа - 15.10.2019

Русија нема да дозволи да дојде до судири меѓу турските и сириските сили за време ба турската воена офанзива во северна Сирија. Такви конфронтации ќе бидат едноставно неприфатливи, рече специјалниот руски претставник за Сирија Александр Лаврентиев ...

Руски сили ги заменија САД во североисточна Сирија за да спречат судир помеѓу Турција и сириската војска

Сакам да кажам - 15.10.2019

Русија ја пополни празнината од повлекувањето на Американците од североисточна Сирија и ги распореди своите сили на линијата на разграничувањето меѓу сириската војска и турските сили. Тие почнале да патролираат околу градот Манбиџ, покажувајќи дека ...

Турција ликвидирала 611 „терористи“ во Сирија, Пенс следните 24 часа во Анкара на преговори

Нетпрес - 15.10.2019

Министерството за одбрана на Турција соопшти во вторникот вечерта за „неутрализирање“ на 611 припадници на курдската милиција од почетокот на операцијата „Извор на мирот“ на 9-ти октомври на северот од Сирија, додека американскиот потпретседател ...

Едни бегаат, а други доаѓаат на бојното поле: Американската и сириската војска очи во очи! Вака се разминале на северот ...

Точка - 15.10.2019

Американските трупи и Сириско-арапската армија верна на Башар ал Асад се нашле очи во очи и мирно минале едни покрај други. Можеби поинакво сценарио било очекувано, но овој пат немало судир бидејќи едните бегале, а другите оделе кон бојното поле.

САД воведоа санкции против Турција поради нејзината операција во Сирија

Телма - 15.10.2019

САД воведоа санкции против турски министри и високи владини преставници поради офанзивата во северна Сирија по жестоките критики за повлекувањето на американските армиски специјалисти од зоната на турската офанзива.

Москва нема да дозволи конфликти меѓу турските и сириските сили

Канал5 - 15.10.2019

Русија нема да дозволи конфликти меѓу турската и сириската војска додека трае турската офанзива на североистокот од Сирија, изјави специјалниот руски претставник. „Тие конфликти не само што не се во ничиј интерес, туку се и неприфатливи.

Русија порача дека турската воена операција во Сирија е неприфатлива

МКД - 15.10.2019

Претставникот на Кремљ за Сирија оцени денес дека турската воена операција на североистокот на Сирија е „неприфатлива“ и негираше дека Москва ѝ дала дозвола на Анкара за неа, пренесуваат руските новински агенции.

Брутални џихадисти меѓу сириските сојузници на Анкара

Deutsche Welle - 15.10.2019

Во офанзива во Сирија Турција се потпира и на сириски борци. Многу од нив се радикални исламисти, кои извршиле злосторства. Кои се овие арапски сојузници на Анкара, и каква полза имаат тие од офанзивата? На интернет кружат снимки од северот на ...

Лаврентјев: Нема да дозволиме конфликт меѓу турските и сириските сили

А1 On - 15.10.2019

Специјалниот пратеник на рускиот претседател за Сирија Александар Лаврентјев изјави денеска дека потенцијалниот конфликт меѓу турските и сириските владини сили не е во ничиј интерес и дека Москва нема да дозволи такво нешто.

Неприкосновените странски играчи: Путин и Ердоган имаат одврзани раце во Сирија

МКД - 15.10.2019

Сириските сили, поддржани од Русија, не губеа време за да го искористат ненадејното повлекување на АМериканците од Сирија распредувајќи се длабоко на територијата која е под контрола на Курдите вдолж границата со Турција за помалку од 24 часа откако ...

ДВ: Исламски паравојски се борат за Ердоган

Локално - 15.10.2019

Турската офанзива во Сирија натера десетици илјади Курди да бегаат. Од страната на Анкара, се бори шарен фронт на платеници – за некои се шпекулира дека се брутални џихадисти. Обвинувањата се тешки и не е лесно да се раздели вистината од ...

Курдите го возвраќаат ударот: Ја вратија контролата во еден град и продолжуваат да напредуваат!

Точка - 15.10.2019

Курдските единици за заштита на народот ја презедоа контролата над Рас Ал-Аин после големата контра-офанзива откако градот беше заземен од турските сили на 12-ти октомври. Како што пренесува руската новинска агенција „ТАСС“ која се повикува на ...

Хуманитарните работници и новинарите ја напуштаат североисточна Сирија

4NEWS - 15.10.2019

Странските хуманитарни работници и новинарите денеска во голем број се собраа на граничниот премин Семелка, на границата меѓу Сирија и Ирак, за да ја напуштат сириската територија, јавија американските медиуми.

Хуманитарните работници и новинарите ја напуштаат североисточна Сирија

Локално - 15.10.2019

Странските хуманитарни работници и новинарите денеска во голем број се собраа на граничниот премин Семелка, на границата меѓу Сирија и Ирак, за да ја напуштат сириската територија, јавија американските медиуми.

Контраофанзива на Курдите во Сирија – го повратија Рас ал-Аин, а го нападнаа Тел Халаф

ММС - 15.10.2019

Курдските „Единици за заштита на народот“ ја презеле контролата во Рас ал-Аин по контраофанзивата откако турските трупи го зазедоа тој пограничен град. Како што пренесува ТАС, повикувајќи се на локални медиуми, Курди и вооружени единици на сириската ...