TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цените европски, а платите балкански, освен за функционерите

Р.С.Европа - 27.02.2024

Со 70 отсто зголемување на синдикалната потрошувачка кошничка за три години, цените веќе се на ниво како во западните земји, велат граѓани кои живеат во странство. Власта најави запирање на мерката за замрзнати цени.

Никој не може да им ги земе 78% на функционерите - денеска си поднесоа нов закон

Press24

Денар анализа: За седум години просечната плата пораснала за 16 илјади денари, но трошоците за основните потреби се зголемени за 25 илјади денари!

Денар

Минималната плата во Грција ги покажува огромните разлики меѓу вработените и работодавците

Слободен Печат

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

Фактор

СДСМ се фали со покачување на минималната плата – Мицкоски: Некогаш четврт бурек со јогурт беше 50 денари, сега е 120

ТВ21

Живеачката стана луксуз – зошто власта се фали кога граѓаните едвај преживуваат?

Алфа

Телма Фактор Н.Македонија Макфакс Опсервер MTM Точка Пулс24

Кузеска: Со СДСМ просечната плата ќе биде 1.000 евра, минималната 600 евра

Press24 - 27.02.2024

Стабилност, извесна иднина и напредок во државата, е дел од новата програма на СДСМ. Никој не веруваше дека платите може толку да растат, а сега просечната плата е 650 евра. Значи тоа не се празни ветувања.

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Курир

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Centar

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Вести плус

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Lider

„Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари, со нас 40.000 денари, голема е разликата“, вели СДСМ

Макфакс

„Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари, со нас 40.000 денари, голема е разликата“, вели СДСМ

Опсервер

MTM Фокус Локално Press24

Бојчевски: Катастрофа е тоа што медицински кадар работи без пари и без договори, како да се хуманитарци

Слободен Печат - 26.02.2024

Медицински кадар во јавните здравствени установи со години работи со договор на определено време, а најексплицитен е случајот со Клиниката за уво нос и грло каде има вработена што 13 години е со договор на дело, вели за „Слободен печат“ Боби ...

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест доколку нема усогласување на нивните плати со минималната

360 степени

Независниот синдикат на здравствени работници најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Сител

Независниот синдикат на здравствени работници најави протести

Канал5

Ќе има протести доколку платите на здравствените работници не се усогласат со минималната плата

24 Вести

Има пари за апанажи ама нема за медицинските работници, независните синдикати најавија генерален штрајк од март

Алфа

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протест

Фокус

ТВ21 Алсат-М Мета 365 ТВ21 24 Вести Радио МОФ Република

Просечната плата ќе биде 60.000 денари, а минималецот 36.000 денари – ветува власта

Centar - 26.02.2024

Ветувањето кое го даде поранешниот премиер Зоран Заев уште во кампањата 2016 година дека просечната плата во земјава ќе биде над 500 евра е одамна исполнето, а просечната плата оваа година се искачи на историски највисоко ниво и сега изнесува 40.000 ...

СДСМ: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат на СДСМ

Курир

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Канал5

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

MTM

СДСМ ветува над 1.000 евра просечна плата и минимална од 600 евра во новиот мандат

Вечер Прес

СДСМ очекува нов мандат, па се пофали: Ќе ви донесеме над 1.000 евра просечна плата

Скопје1

СДСМ: Ако останеме на власт просечната плата ќе биде 1.000 евра

Press24

Lider Нетпрес Денешен Скопје инфо Вести плус Пулс24