TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Независен - 24.05.2024

Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде се наоѓа гробот на Свети Кирил и на базиликата „Санта Марија Марџоре“ денеска во Рим продолжува посетата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова по повод одбележувањето на Денот на сесловенските ...

Сиљановска Давкова во Ватикан - средбата со Радев одложена за некоја следна прилика

Deutsche Welle

Сиљановска Давкова и Радев не се сретнаа, агендите биле различни

МКД

Си размени подароци со Папата, но ниту збор со Радев – Гордана Сиљановска Давкова во посета на Рим и Ватикан

Телма

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Канал5

Сиљановска Давкова во Ватикан доби поддршка од папата за евроинтеграцијата, средбата со Радев одложена за некоја следна прилика (ДПЛ)

Бизнис Вести

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена, изразена подготвеност таа да се реализира час поскоро

Бизнис Вести

Канал5 360 степени Канал5 А1 On Алсат-М Независен Н.Македонија Zoom

Немаше средба Силјановска-Радев во Ватикан

ТВ21 - 23.05.2024

Претседателката Гордана Силјановска Давкова првата посета надвор од земјава ја оствари во седиштето на Ватикан. Освен Папата со кого се сретна, имаше обид за средба и со претседателот на Бугарија, Румен Радев кој исто така престојува таму, но ...

Силјановска Давкова го посети Папата: Средба со Радев нема да има

Фактор

ФОТО: Силјановска на средба со Папата – еве за што разговараа!

ТВ21

Силјановска за средбата со Папата: Немам зборови за доживувањето, долга средба

ТВ21

ВИДЕО Силјановска не се сретна со Радев: Изразивме спремност, но до средба нема да дојде

ТВ21

Силјановска Давкова и Радев нема да се сретнат во Ватикан: Таа ја продолжува играта со зборови без „Северна“, тој бара промена во реториката

ММС

Силјановска Давкова нема да се сретне со Радев во Рим

Press24

4NEWS Фокус Либертас Вечер Прес Женски магазин

Гордана Силјановска го увери Зеленски дека Украина може да смета на непоколеблива поддршка од Македонија

Lider - 23.05.2024

Претседателот на Македонија, Гордана Силјановска Давкова го увери украинскиот претседател Володимир Зеленски за непоколебливата поддршка на нејзината земја во услови на руска воена агресија.

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Канал5

СКАНДАЛОЗНО: Избришана е целата архива на веб страницата на претседателот на државата

24Инфо

Претседателката Давкова избегна да каже од која држава доаѓа

24Инфо

„Образованието мора да остане врвен приоритет“: Гордана Силјановска Давкова се обрати по повод 75 години УКИМ

Lider

Сиљановска Давкова се слушна со украинскиот претседател Зеленски

ТВ21

Телефонски разговор на претседателката Силјановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Курир

4NEWS Макфакс Локално Press24 Опсервер А1 On МКД Мета

Претседателката Силјановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

24 Вести - 23.05.2024

Македонска државно-црковна делегација предводена од претседателката Гордана Силјановска Давкова е во посета на Рим и Ватикан по повод чествувањето на 24 мај денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Сиљановска на аудиенција кај папата, средба со Радев во следна прилика

Канал5

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Алсат-М

Сиљановска и Радев денеска и утре се во Рим. Дали ќе се сретнат?

Независен

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

24 Вести

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

OhridNews

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата Франциск, ќе се сретне и со италијанскиот претседател Матарела

Слободен Печат

Бриф Република Либертас Сител +инфо Zoom 24Инфо CivilMedia

(Фото) Што му подари Силјановска на Папата Франциск

еМагазин - 23.05.2024

Македонската претседателка денеска беше на аудиенција кај Папата во Ватикан. Таа му подари резба со мотив од птицата Феникс како симбол на бесконечноста. Папата доби и икона од поглаварот на МПЦ-ОА, Г.Г.

(Галерија) Силјановска во Ватикан на аудиенција кај Папата Франциск

еМагазин

Наместо „Северна“ и „Македонија“, Сиљановска Давкова сега употребува „нашата држава“ и „нашата земја“

Мета

Силјановска се сретна со папата Франциск, изразена е поддршка од Ватикан за патот кон ЕУ

Локално

Аудиенција на претседателката Силјановска-Давкова кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско

Макфакс

(Галерија) Сиљановска со Папата

Скопје1

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Centar

ТВ21 Опсервер Скопје инфо Вести плус +инфо 4NEWS ТВ21 Мета

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

Бриф - 23.05.2024

Две седмици по победата на ВМРО-ДПМНЕ на двојните избори и десет дена по инаугурацијата на Гордана Сиљановска Давкова, медиумите во Грција секојдневно следат сè што се случува кај нас, а е поврзано со Грција, но ги пренесуваат и пораките од ...

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

Zoom

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

MakPress

Кој сѐ ќе оди со Силјановска во Рим и Ватикан

еМагазин - 22.05.2024

Како што веќе објавивме првата официјална посета на македонската претседателка ќе биде на Рим и Ватикан. Таа ќе ја предводи македонската државно-црковната делегација за чествување на 24 мај, Денот на сесловенските просветители, и .

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Алсат-М

Претседателката на Северна Македонија ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Рацин

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Zoom

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

ММС

Сиљановска ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на чествувањето на сесловенските просветители

Слободен Печат

Силјановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан

Н.Македонија

Gostivarpress.mk МКД Пулс24 MakPress Телма

Сиљановска Давкова во посета на Италија и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“

Фокус - 22.05.2024

Македонската Претседателка Гордана Сиљановска Давкова од денеска престојува и ја предводи државно-црковната делегација во посета на Италијанската Република и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“.

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на Италија и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“

Курир

ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА: Гордана Силјановска Давкова ќе отпатува во Ватикан и Рим, еве кој ќе ја придружува

Фактор

Сиљановска Давкова во посета на Италија и Светиот Престол

Локално

Сиљановска Давкова во посета на Италијанската Република и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил”

24Инфо

МАКЕДОНИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ: Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Италија и Ватикан

Денешен

Сиљановска Давкова во посета на Италија и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил

Либертас

Нетпрес Канал5 Курир Lider